Ablacja termiczna jako innowacyjna metoda stosowana we flebologii
Ablacja termiczna to nowoczesna i efektywna metoda leczenia schorzeń żylnych, która zyskuje coraz większe uznanie we flebologii. Należy do najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych metod leczenia żylaków. Przyjrzymy się na czym polega zabieg ablacji, czy ablacja boli, poznajmy wskazania do ablacji oraz korzyści płynące z zabiegu.
Spis treści
Co to jest Ablacja Termiczna?
Odpowiadając co to jest ablacja, na czym polega ablacja warto podkreślić, że jest to nowoczesna, wyjątkowo skuteczna metoda termiczna polegająca na zniszczeniu nieprawidłowo działających tkanek za pomocą ciepła. Dzięki zastosowaniu energii cieplnej, procedura ta umożliwia skuteczne usunięcie patologicznych zmian w układzie żylnym, takich jak żylaki, przy minimalnej inwazyjności i krótkim czasie rekonwalescencji. Ablacja na czym polega? Zabieg polega na wewnątrznaczyniowym obkurczeniu dużych pni żylnych, poprzez nakłucie żyły i wprowadzenie do niej specjalnego aplikatora wytwarzającego ciepło.
Historia i Rozwój Ablacji Termicznej
Biorąc pod uwagę wielowiekową historię leczenia żylaków, sięgającą czasów starożytności, gdzie próbowano różnych technik usuwania uszkodzonych żył, ablacja termiczna to wyjątkowo „młoda” technika leczenia. Pierwsze zabiegi RFA przeprowadzono w 1998 roku, natomiast pierwsze zabiegi EVLT zostały przeprowadzone na początku XXI wieku. Od tego czasu zarówno metoda wykorzystująca ciepło fal radiowych jak światło lasera do zamykania uszkodzonych żył, zyskały dużą popularność dzięki swojej skuteczności i małej ingerencji w organizm pacjenta.
Warto nadmienić, że ablacja termiczna nadal się rozwija, a nowe technologie, takie jak ablacja z wykorzystaniem pary wodnej lub klejów wewnątrz żylnych, są testowane i wprowadzane na rynek. Wraz z dalszym rozwojem, metoda ta będzie prawdopodobnie jeszcze bardziej dostępna, mniej inwazyjna i bardziej skuteczna w leczeniu różnych schorzeń naczyniowych.
Jak działa ablacja termiczna?
Zanim poznamy korzyści ablacji sprawdźmy sam zabieg ablacja na czym polega.
Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w obszarze, gdzie będą zamykane żyły. Dzięki temu zabieg jest bezbolesny. Lekarz wprowadza cienki cewnik lub włókno laserowe do chorej żyły za pomocą niewielkiego nacięcia. Zabieg przeprowadza się pod kontrolą ultrasonografii (USG), co umożliwia precyzyjne umiejscowienie cewnika w naczyniu. Ciepło powoduje trwałe uszkodzenie ścian chorej żyły, co prowadzi do jej zamknięcia. Po zabiegu przepływ krwi zostaje przekierowany do zdrowych naczyń, co poprawia krążenie, a uszkodzona żyła stopniowo zanika i jest wchłaniana przez organizm. Proces ten trwa kilka miesięcy, ale efekt kliniczny (zniknięcie żylaków i objawów) jest odczuwalny niemal od razu po zabiegu.
Bezpieczeństwo i skuteczność ablacji termicznej
Ablacja termiczna jest efektywną, mało ingerencyjną metodą leczenia żylaków, jednak jak każdy zabieg, wiąże się z pewnym ryzykiem i ograniczeniami. Mocną stroną ablacji jest technologia. Współczesne urządzenia są bardzo precyzyjne i bezpieczne, co pozwala na wykonywanie zabiegów ambulatoryjnych. Rozwój technologii obrazowania (np. USG Doppler) umożliwia lepszą kontrolę nad przebiegiem zabiegu, co znacząco poprawia efektywność i zmniejsza ryzyko powikłań.
Przeciwskazaniem do wykonywania zabiegu są między innymi: niedrożne żyły głębokie, choroba zakrzepowo – zatorowa, skaza krwotoczna, miażdżyca tętnic kończyn dolnych i obrzęk limfatyczny.
Przed zabiegiem warto zapytać lekarza o pończochy przeciwzakrzepowe w celu minimalizacji ryzyka wystąpienia zakrzepicy (powikłania po ablacji). Bezpośrednio po zabiegu nie trzeba leżeć, należy jedynie zastosować opatrunek uciskowy. Natomiast w celu podtrzymania efektu zabiegu stosuje się pończochy uciskowe lub rajstopy uciskowe. W naszym sklepie dostępne są pończochy, rajstopy oraz podkolanówki uciskowe takich firm jak: Aries, Bauerfeind, CEP, JOBST, Juzo, Maxis, Medi, Ofa Bamberg, Pani Teresa, Varisan, Relaxsan, Sigvaris, Veera, Venoflex, Vim&Vigr.
Odpowiadając na pytanie kiedy można pić alkohol po ablacji - po zabiegu ablacji żyły odpiszczelowej lub innej formy ablacji termicznej, zaleca się unikanie spożywania alkoholu przez co najmniej 48 godzin.
Ablacja termiczna w leczeniu żylaków
W kontekście flebologii, czyli leczenia chorób żył, ablację termiczną stosuje się głównie do leczenia żylaków. Istnieją dwa główne rodzaje ablacji termicznej: zabieg ablacji falami radiowymi (RFA) oraz ablacja laserowa (EVLT). Oba zabiegi wykorzystują różne źródła energii cieplnej, ale działają na podobnej zasadzie.
- Ablacja falami radiowymi (RFA) wykorzystuje fale radiowe do podgrzewania i zamykania żył. Fale radiowe, które generują ciepło o temperaturze około 100–120°C, powodują obkurczenie i zamknięcie ścian żyły.
- Ablacja laserowa (EVLT) stosuje światło lasera, które generuje ciepło zamykające uszkodzoną żyłę.
Przykładem ablacji termicznej w leczeniu żylaków może być ablacja żyły odpiszczelowej. Zabieg ten polega na zamknięciu żyły odpiszczelowej, głównego naczynia odprowadzającego krew z kończyn dolnych, za pomocą ciepła generowanego przez fale radiowe (RFA) lub laser (EVLT).
Korzyści ze stosowania ablacji termicznej
Ablacja ma wiele zalet. Szczególnie jest ceniona przez pacjentów za małą inwazyjność, mniejszy ból w porównaniu z tradycyjnymi metodami chirurgicznymi i minimalne ryzyko powikłań, szybki czas rekonwalescencji, wysoką skuteczność w eliminowaniu żylaków i poprawie krążenia. Ponadto ablacja jak wygląda zabieg? Zabieg przeprowadzany jest miejscowo w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności hospitalizacji, dając możliwości szybkiego powrotu do normalnej aktywności.
Wady stosowania ablacji termicznej
Ablacja termiczna choć jest nowoczesną i skuteczną metodą leczenia, ma również pewne wady i ograniczenia, które w prawdzie rzadko występują, ale należy je także wziąć pod uwagę. Jest to np. ryzyko powikłań (zakażenia w miejscu wprowadzenia cewnika, uszkodzenie nerwów prowadzące do drętwienia lub parestezji (mrowienia) w nogach. W rzadkich przypadkach może dojść do zakrzepicy żylnej, zwłaszcza jeśli pacjent ma skłonność do tworzenia skrzepów.
Chociaż zazwyczaj ablacja jest mało bolesna, po zabiegu pacjent może odczuwać ból, zasinienia lub obrzęk w miejscu zabiegu. Niektórzy pacjenci zgłaszają uczucie napięcia lub ciągnięcia w nogach przez kilka dni po zabiegu. W niektórych przypadkach mogą pojawić się tymczasowe zmiany pigmentacyjne w okolicy leczonej żyły.
Żylaki mogą powrócić po pewnym czasie, szczególnie gdy nie zostaną wyeliminowane inne czynniki, które sprzyjają ich powstawaniu, takie jak siedzący tryb życia, otyłość czy praca wymagająca długiego stania. Ablacja może skutecznie zamknąć chorą żyłę, ale nie zapobiega powstawaniu nowych żylaków w innych miejscach.
Największą wadą może okazać się koszt zabiegu, którego cena może być wyższa w porównaniu do tradycyjnych metod chirurgicznych, zwłaszcza jeśli zabieg nie jest refundowany przez ubezpieczenie zdrowotne.
Podsumowanie
Dzięki zastosowaniu ciepła, ablacja termiczna skutecznie eliminuje żylaki i poprawia komfort pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby żylne. Po zabiegu ablacji termicznej pacjent musi przez jakiś czas nosić pończochy uciskowe, aby wspomóc proces gojenia i zapobiec powstawaniu zakrzepów. Może to być uciążliwe, zwłaszcza dla osób, które mają trudności z ich zakładaniem lub niekomfortowe w związku z ich noszeniem przez dłuższy czas. Dlatego tak ważne jest stawianie na dobre i sprawdzone produkty kompresyjne. Prawidłowo dobrany model, rozmiar, stopień ucisku gwarantuje odpowiednie wsparcie po zabiegu. Służymy pomocą w doborze właściwego produktu. Pamiętaj, by po zabiegu dopytać lekarza o klasę ucisku podkolanówek uciskowych lub pończoch uciskowych, które mają za zadanie podtrzymać efekt zabiegu oraz przyspieszyć rekonwalescencję.
Zobacz również:
Jakie pończochy kompresyjne wybrać po skleroterapii?
|
Operacja usunięcia żylaków kończyn dolnych -opis i profilaktyka.
|
Ablacja, laser, skleroterapia - nowoczesne rozwiązania na żylaki |