Wczytuję dane...

Ablacja, laser, skleroterapia - nowoczesne rozwiązania na żylaki

Nowoczesne rozwiązania na żylaki, wykonywane z chirurgiczną dokładnością i kosmetyczną estetyką. Poznajmy ich działanie.

Zastępują tradycyjne metody leczenia polegające na wycięciu dużych pni żylnych, w zamian zamykając wewnątrznaczyniowo lub prowadząc do całkowitego zaniku i wyłączenia naczynia z krwiobiegu. Przyjrzyjmy się małoinwazyjnym metodom, określanym, jako wysoce skuteczne, precyzyjne i obarczone znikomym ryzykiem powikłań.


Ablacja

Ablacja to wyłączanie niewydolnych pni żylnych i usuwanie żylaków, w oparciu o zjawiska fizyczne (lasery, fale wysokiej częstotliwości lub parę wodną). Takie termiczne „zniszczenie” żył. Zaletą tych metod jest brak nacięć i blizn, wysoka skuteczność, krótki czas zabiegu i rekonwalescencji. Zabiegi są wyjątkowo precyzyjne, prowadzone pod kontrolą USG.

Ablacja laserem polega na wprowadzeniu do wnętrza żyły specjalnego włókna laserowego, które rozgrzewa ściany naczynia energią promieniowania laserowego. Przesuwane wzdłuż naczynia, emitowane przez laser światło zamyka żyłę w uszkodzonym miejscu, w efekcie czego zostaje ona wyłączona z krwiobiegu, a jej funkcje z czasem przejmują inne naczynia.

Ablacja prądem o częstotliwości fal radiowych polega na wprowadzeniu do żyły aplikatora emitującego fale radiowe, który rozgrzewa ściany naczynia do 120°C. Efektem jest skurczenie i zamknięcie się żyły.

Ablacja parą wodną ma przewagę nad innymi termalnymi metodami, najbardziej przyjazna człowiekowi, usuwa miejsca przepustów ale i odgałęzienia od głównych pni naczyniowych często zapewniając całościowe leczenie, bez konieczności stosowania innych metod.


zabieg

Skleroterapia

Skleroterapia (obliteracja, „piankowanie”) to metoda polegająca na wstrzyknięciu cienką igłą do wnętrza nieprawidłowej żyły środka chemicznego, który prowadzi do jego zwłóknienia i zamknięcia. Wprowadzony do naczyń klej zamyka naczynia, dzięki czemu krew przestaje się tam gromadzić, żylak zarasta i znika. Okoliczne żyły powierzchniowe przejmują w nim płynącą krew.

Wykorzystywanie skleroterapii i skleroterapii z pianą, w oparciu o bardzo dokładne punktowe działanie ultrasonografii pozwala wyłączyć z krążenia tylko niewydolne fragmenty naczyń, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji innych, prawidłowo działających żył.

Metoda ostrzykiwania bardzo często stosowana jest przy pajączkach naczyniowych (teleangiektazje). Zabieg nie jest niestety refundowany przez NFZ.

Precyzja i bezpieczeństwo

Nowe metody leczenia żylaków są bardzo dokładnie sterowane obrazem USG, a ich zaletą jest precyzja. Ograniczają się do punktowych nakłóć, niepozostawiających blizn i śladów pooperacyjnych.  Ponadto pozostawiają główny niewydolny pień naczyniowy (żyłę odpiszczelową), a usuwają jedynie jej drobne, poboczne odgałęzienia stanowiące problem. W celu skuteczniejszego działania często stosowane jest leczenie hybrydowe, łączące w czasie zabiegu różne metody np. laseroterapię ze skleroterapią.


lekarz

Przy każdej metodzie leczenia warto zadbać o profilaktykę i zapytać lekarza o pończochy uciskowe. Nawet jeśli nie są wymagane bezpośrednio po zabiegu, to podtrzymują jego efekty i minimalizują ryzyko wystąpienia zakrzepicy.

Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.