Rajstopy uciskowe I stopnia
Rajstopy uciskowe 1 stopnia - zadbaj o swoje zdrowie
W trosce o własne zdrowie warto podejmować różne działania, by zadbać o siebie i żyć komfortowo. Jednym ze sposobów dbania o nogi są rajstopy przeciwżylakowe 1 stopnia. Dyskretne, dopasowane, dobrze wyglądające na nogach. Niezależnie od tego czy chcemy się chronić przed powstającymi na nogach pajączkami, obrzękami, bólem kończyn dolnych czy żylaki już się u nas pojawiły, nie warto pozostawiać spraw własnemu losowi i czekać na rozwój choroby. Nawet niewielkie zmiany naczyniowe mogą z czasem przekształcić się w zaawansowane, wyraźnie odznaczające się pod skórą sploty żylne. Zapobieganie takiej sytuacji to nie tylko kwestia estetyki. Postępująca choroba żylna może nieść ze sobą szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych.
Rozwiń/Zobacz więcej
Rajstopy przeciwżylakowe 1 stopnia - Dla kogo?
Rajstopy uciskowe 1 stopnia to rodzaj rajstop przeznaczony jako środek profilaktyki przeciwżylakowej. Polecane osobom mającym genetyczne predyspozycje do żylaków, które mają bliskich krewnych z żylakami lub dla osób, u których pojawiły się już pierwsze objawy schorzeń układu krwionośnego. Polecane są osobom pracującym przez dłuższy czas w pozycji stojącej lub siedzącej. Pracownicy, którzy muszą długo stać lub siedzieć w jednej pozycji, szczególnie podczas pracy związanej z obciążeniem nóg, mogą korzystać z rajstop uciskowych klasyfikowanych w pierwszej klasie kompresji w celu poprawy krążenia krwi i zapobiegania obrzękom.
Kolejną grupą są osoby podróżujące. Podróż samolotem, samochodem lub innymi środkami transportu na długie dystanse może wiązać się z długotrwałym siedzeniem lub ograniczeniem ruchu nóg. Rajstopy uciskowe 1 stopnia mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowego krążenia krwi i zmniejszeniu ryzyka powstawania skrzepów krwi w wyniku długotrwałej niewielkiej aktywności fizycznej.
Coraz powszechniejsze staję się także stosowanie kompresji wśród kobiet w ciąży. Ciąża może powodować zwiększenie ciśnienia w żyłach dolnych kończyn, co może prowadzić do obrzęków i żylaków. Rajstopy uciskowe 1 stopnia mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowego krążenia krwi i zmniejszeniu dolegliwości związanych z niewydolnością żylną w okresie ciąży. Rajstopy przeciwżylakowe 1 stopnia dla kobiet w ciąży są specjalnie zaprojektowane tak, by nie generować ucisku na dolne partie brzucha, a jednocześnie stanowić podtrzymanie dla rosnącego brzucha.
Rajstopy przeciwżylakowe 1 stopnia - lepiej zapobiegać niż leczyć!
Gdy zauważymy u siebie nawet niewielkie zmiany żylne na nogach, warto udać się do specjalisty, aby to skontrolować i móc odpowiednio wcześnie wprowadzić leczenie. Lekarz flebolog po przeprowadzeniu odpowiednich badań diagnostycznych określi, jakie metody leczenia żylaków na danym etapie będą najskuteczniejsze. Nieduże i średnie żylaki kończyn dolnych można leczyć z zastosowaniem skleroterapii (zamykanie niewydolnych naczyń środkiem chemicznym), lasera, specjalnym klejem wewnątrz żylnym, metodą wymrażania, czy coraz popularniejszą metodą leczenia żylaków parą wodną SVS. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych, jak na przykład laseroterapia, charakteryzują się wysoką skutecznością, a przy tym są mało inwazyjne. Wykonywane na ogół w ramach chirurgii jednego dnia. Jest więc szybciej, bezpieczniej i mniej boleśnie niż w przypadku klasycznej operacji. Biorąc pod uwagę, że każdy zabieg niesie ze sobą jakieś ryzyko, warto zawczasu podjąć starania, by nie dopuścić do powstania żylaków na nogach.
Pierwszy stopień kompresji rajstop
Rajstopy uciskowe 1 stopnia to zaraz po rajstopach profilaktycznych pierwszy krok walki z obrzękami, pękającymi naczynkami, uczuciem ciężkich nóg czy pierwszymi pojawiającymi się żylakami. Pierwszy stopień ucisku wynosi od 15 do 21 mmHg, wywiera mniejszy ucisk na nogi niż rajstopy 2 stopnia. Warto wiedzieć, że w przypadku pończoch profilaktycznych czy nawet pierwszej klasy kompresji możemy samodzielnie dobrać sobie pończochy, skupiając się na kolorze, rodzaju materiale czy fasonie, natomiast bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem stosowania pończoch uciskowych drugiego stopnia skonsultować się z lekarzem i postępować zgodnie z jego wskazówkami.