Gorset uciskowy po operacji piersi
Gorset uciskowy został stworzony z myślą o zdrowiu i szybkim powrocie do sprawności po operacjach piersi. Dowiedz się więcej na temat gorsetów stosowanych zarówno bezpośrednio po zabiegu, jak i przez cały okres powrotu do pełnej sprawności.
Spis treści:
Co to jest gorset uciskowy? Zrozumienie jego roli.
Gorset uciskowy znany także jako stanik kompresyjny, biustonosz uciskowy to elastyczny pas noszony wokół tułowia, który wywiera kontrolowany nacisk na ciało. Tego typu biustonosz pooperacyjny stosowany jest np. po zabiegach plastycznych lub w leczeniu obrzęków limfatycznych. Rolą tego typu staników jest właściwa pielęgnacja operowanych piersi nie tylko w pierwszych godzinach po zabiegu, ale i przez kolejne tygodnie, a nawet miesiące rekonwalescencji. Rekonstrukcja biustu, zmniejszanie czy operacje oszczędzające BCT, to operacje wymagające kontrolowanej kompresji, wsparcia biustu, utrzymania jego kształtu. Stworzony, by nieść kobietom ulgę i przyspieszać powrót do sprawności.
W sporcie z kolei biustonosz kompresyjny pełni nieco inne zadanie- pomaga stabilizować kręgosłup i zwiększać efektywność treningu.
Definicja i funkcje gorsetu uciskowego
Biustonosz uciskowy stanowi specjalistyczny element odzieży medycznej lub sportowej. Wykonany jest z elastycznego materiału. Jest stosowany w celach:
- terapeutycznych (ułatwia przepływ krwi i limfy, co zmniejsza zastoje i redukuje opuchliznę, minimalizuje dyskomfort spowodowany napięciem tkanek i zmniejsza ból w okolicy brzucha czy pleców),
- rehabilitacyjnych (stanik pooperacyjny przyspiesza gojenie po operacjach tj. liposukcja, abdominoplastyka, redukując obrzęki i zapobiegając powstawaniu krwiaków)
- wspomagających wydajność fizyczną (stabilizuje tułów i poprawia kontrolę postawy, co zwiększa efektywność treningu i zmniejsza ryzyko kontuzji).
Sigvaris biustonosz kompresyjny Aesthetic Medical Care
Thuasne Cara gorset kompresyjny
Thuasne gorset kompresyjny Mobiderm Intimate
Dlaczego gorset uciskowy jest ważny po operacji piersi?
Po operacji piersi kobieta potrzebuje rekonwalescencji, właściwej opieki medycznej, profesjonalnej fizjoterapii, ale i zadbania o sferę psychiczną. Gorset kompresyjny pozytywnie wpływa na proces gojenia, ale i pozwala poczuć się komfortowo, w tym niełatwym dla kobiety okresie, łagodząc pierwsze dni po operacji biustu. Anatomiczna budowa zapewnia optymalne wsparcie, utrzymując kształt biustu, zapobiegając przemieszczaniu się implantów. Delikatny, hipoalergiczny materiał przepuszcza powietrze, odprowadza wilgoć, nie powoduje podrażnień, zapewnia komfort w codziennych aktywnościach. Pielęgnacja biustu po operacji, poczucie wygody, dyskrecji, ale i kontrolowanej kompresji staje się ważnym sprzymierzeńcem w dążeniu do zdrowia.
Wybór odpowiedniego gorsetu uciskowego
Zadbanie o odpowiednią bieliznę po operacji piersi ma duże znaczenie. Termicznie kształtowane miseczki zapewniają równomierną kompresję i prawidłowe ukształtowanie piersi. Szerokie, regulowane ramiączka utrzymują gorset na właściwym miejscu, pozwalając idealnie dopasować go do figury. Zapięcie znajdujące się z przodu na wewnętrzne haftki oraz wzmacniający zamek na miękkiej wyściółce, to praktyczne rozwiązanie znacznie ułatwiające zapinanie i odpinanie. Szeroka, elastyczna taśma pod biustem utrzymuje gorset we właściwej pozycji i osłania skórę na styku z brzegiem biustonosza. Ale co najważniejsze na etapie pooperacyjnym gorset kompresyjny zmniejsza ryzyko powikłań (zrostów łącznotkankowych), zapewnia lepsze odżywienie i natlenienie tkanek (wpływa na lepszy przepływ krwi), zmniejsza obrzęki pooperacyjne, przyspiesza usuwanie niepożądanych produktów przemiany materii powstających w procesie gojenia rany. Wygodny, skuteczny i praktyczny w każdym detalu.
Rodzaje gorsetów uciskowych
Mówiąc o gorsetach w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam modne, estetyczne gorsety kształtujące sylwetkę. Stosowane, aby podkreślić kobiecą talię, wygładzić brzuch i uwydatnić piersi. Choć często sztywne, wykonane z materiałów takich jak stalowe fiszbiny czy grube tkaniny, są one modowym dodatkiem, mającym na celu poprawę wyglądu.
Zupełnie inne funkcje pełnią gorsety medyczne. Gorset pooperacyjny uciskowy, stosowany w celach zdrowotnych po zabiegach chirurgicznych pomaga zmniejszać obrzęki i stabilizować tkanki. Gorsety ortopedyczne są wsparciem dla kręgosłupa w przypadku takich schorzeń jak skolioza, przepuklina dysku lub przewlekły ból pleców. Gorsety limfatyczne poprzez poprawę drenażu limfatycznego pomagają w leczeniu obrzęków limfatycznych. Gorsety rehabilitacyjne przeznaczone są do stosowania po urazach kręgosłupa, złamaniach żeber lub przeciążeniach mięśni.
W ciąży jak i po porodzie zalecany jest biustonosz uciskowy. Odciąża kręgosłup w ostatnich miesiącach ciąży, a po porodzie pomaga w powrocie do formy.
Coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn cieszą się gorsety sportowe. Używane podczas treningów siłowych lub ćwiczeń, mają zadanie wspierać mięśnie brzucha i pleców oraz zapobiegać kontuzjom. Z kompresją o średniej intensywności, redukują napięcie mięśniowe po wysiłku i poprawiają krążenie.
Jak prawidłowo używać gorsetu uciskowego po operacji
Zazwyczaj gorset stosuje się 4–6 tygodni po operacji, w zależności od rodzaju zabiegu. Z reguły przez pierwsze dni nosi się go całą dobę, zdejmując jedynie na czas higieny, stopniowo skracając czas noszenia, np. tylko w ciągu dnia lub podczas aktywności fizycznej. Decyzja o zakończeniu noszenia gorsetu należy do lekarza prowadzącego.
W pierwszym etapie, czyli bezpośrednio po zabiegach odpowiedni jest np. Sigvaris biustonosz kompresyjny Aesthetic Medical Care. W drugim etapie rekonwalescencji po operacjach piersi – powiększenie, zmniejszenie, podniesienie i rekonstrukcje piersi Sigvaris biustonosz kompresyjny Aesthetic Medical Care II.
Instrukcje dotyczące noszenia
Biustonosze po operacji biustu muszą być stosowane z zachowaniem kilku zasad. Gorset uciskowy powinien być dobrany do rodzaju przebytej operacji oraz Twojego ciała, a czas i częstotliwość noszenia określony przez lekarza. Stanik po operacji biustu należy zakładać na czystą i suchą skórę. Nie zaleca się stosowania balsamów czy olejków, aby zapobiec podrażnieniom. Po założeniu upewnij się, że wszystkie zapięcia są odpowiednio zamocowane, a gorset leży gładko na ciele.
Potencjalne błędy i jak ich unikać
Za luźny biustonosz pooperacyjny nie zapewni wsparcia, za ciasny może powodować ból, a nawet problemy z oddychaniem. Niepokojące objawy tj. otarcia, obrzęki, zaczerwienienia są sygnałem nieprawidłowego noszenia, złego dopasowania lub reakcji skóry na ucisk. Gorset należy regularnie prać, zgodnie z zaleceniami producenta, aby uniknąć infekcji skóry.
Korzyści z używania gorsetu uciskowego
Przywrócenie ruchomości i pełnej sprawności w okolicach obręczy barkowej to podstawowe cele terapii po operacjach piersi. Manualnemu odprowadzeniu płynu tkankowego, który gromadzi się w okolicach cięcia, sprzyja masaż limfatyczny, manualny drenaż. Do tego dochodzą ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia z zakresu poprawy sprawności kończyny górnej. Co ważne, prace nad usprawnianiem wprowadzamy stopniowo pod czujnym okiem fizjoterapeuty.
Gorset kompresyjny Cara może być stosowany zaraz po operacji, dzięki czemu od razu pozytywnie wpływa na rehabilitację. W przypadku rekonstrukcji piersi przytrzymuje ekspander lub implant poprawiając efekt estetyczny, natomiast w przypadku operacji oszczędzających pierś (BCT) przyspiesza regenerację poprzez ucisk, jaki wywiera na miejsca operacyjne. Zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych.
Często zadawane pytania o gorset uciskowy:
Jak długo należy nosić gorset uciskowy?
Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących długości noszenia gorsetu. Skrócenie zalecanego czasu może opóźnić regenerację, natomiast nadmierne noszenie prowadzić do podrażnień skóry i dyskomfortu.
Czy można nosić gorset uciskowy podczas snu?
Tak, noszenie gorsetu uciskowego podczas snu jest często zalecane w pierwszych tygodniach po operacji lub w ramach terapii medycznej, ponieważ wspiera proces regeneracji i zmniejsza obrzęki.
Podsumowanie
Masz pytania o gorsety, pończochy uciskowe, rajstopy uciskowe, podkolanówki uciskowe? Nie wiesz jak dobrać rozmiar? Skontaktuj się z nami- chętnie pomożemy!
Zobacz również:
![]() |
![]() |
![]() |
Czym są obrzęki limfatyczne i jak je leczyć?
|
Skuteczna terapia na obrzęki rąk z rękawami uciskowymi JUZO
|
Czym się różni obrzęk lipidowy od obrzęku limfatycznego? |