Wczytuję dane...

Czym się różni obrzęk lipidowy od obrzęku limfatycznego?

Produkty na obrzęki

W obrębie schorzeń związanych z układem limfatycznym obrzęk lipidowy i obrzęk limfatyczny wywołują zamieszanie ze względu na podobieństwo nazw oraz objawów. Warto poznać i zrozumieć różnice pomiędzy tymi dwoma schorzeniami.

Spis treści:

Obrzęk lipidowy vs obrzęk limfatyczny

Obrzęk lipidowy i obrzęk limfatyczny są często mylone ze względu na podobieństwa w objawach takich jak widoczne obrzmienia i opuchnięcia. Istnieją jednak istotne różnice pomiędzy tymi schorzeniami.  Sprawdźmy zatem co to jest obrzęk limfatyczny, a obrzęk lipidowy nóg?

Obrzęk lipidowy, nazywany również obrzękiem tłuszczowym, jest stanem, w którym tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach skóry, powodując opuchnięcie i nadmierny obrzęk. Ten rodzaj obrzęku może być spowodowany przez różne czynniki, takie jak urazy, zabiegi chirurgiczne, niewłaściwą dietę czy nadmierną masę ciała.

Z kolei obrzęk limfatyczny wynika z zaburzeń w odpływie limfy z tkanek, co prowadzi do gromadzenia się płynu limfatycznego w okolicach skóry i powstawania obrzęku. Przyczyną tego typu obrzęku mogą być urazy, infekcje, zabiegi chirurgiczne, a także schorzenia limfatyczne, takie jak przewlekła niewydolność limfatyczna czy zespół nerczycowy.

Obrzęk lipidowy – przyczyny i objawy

Obrzęk lipidowy, nazywany również obrzękiem tłuszczowym, może mieć różnorodne przyczyny, ale głównie wynika z gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicach skóry.

Uszkodzenia tkanek podczas urazów lub zabiegów chirurgicznych mogą prowadzić do miejscowego gromadzenia się tkanki tłuszczowej i powstawania obrzęków lipidowych. Podobnie spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych i przetworzonych może przyczyniać się do nadmiernego gromadzenia się tłuszczu w organizmie i zwiększać ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Brak regularnego ruchu, brak aktywności fizycznej nie wspomaga procesu spalania nadmiaru tłuszczu i wpływa na przyrost masy ciała. Osoby z otyłością są zatem bardziej narażone na ryzyko wystąpienia obrzęków lipidowych z powodu gromadzenia się większych ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Objawy obrzęków lipidowych charakteryzują się przede wszystkim widocznym zwiększeniem objętości tkanek, zwłaszcza w okolicach brzucha, ud, pośladków czy ramion. Skóra nad obszarami obrzęków lipidowych jest napięta, czerwona lub gorąca w dotyku. Pod skórą wyczuwalne są twarde guzki, powstałe z nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Gdy guzki uciskają na nerwy lub tkanki są mocno ponaciągane, obrzęk lipidowy może stać się bolesny i wiązać z dużym dyskomfortem.

Circaid

Circaid® juxtafit® essentials nieelastyczna podkolanówka uciskowa Medi

Juzo expert

JUZO EXPERT Rękaw uciskowy płaskodziany bez dłoni II stopnia kompresji (23-32mmHg)

Sigvaris Traditional

Sigvaris TRADITIONAL rękaw samonośny uciskowy bez dłoni CCL2

 


Obrzęk limfatyczny - przyczyni i objawy

Obrzęk limfatyczny, znany również jako limfedema, to z kolei stan, w którym dochodzi do gromadzenia się płynu limfatycznego w tkankach. Zatrzymanie limfy prowadzi do opuchnięcia i obrzęku. Przyczyną może być przewlekła niewydolność limfatyczna, wrodzone wady limfatyczne oraz schorzenia limfatyczne, takie jak zespół nerczycowy czy filarioza, uszkodzenia naczyń limfatycznych (w efekcie urazów lub zabiegów chirurgicznych, zwłaszcza tych związanych z usunięciem węzłów chłonnych), radioterapia stosowana w leczeniu nowotworów czy zakrzepica naczyń limfatycznych lub żył.

Do typowych objawów towarzyszących obrzękom limfatycznym należą opuchnięcia i obrzęki, które mogą obejmować jedną lub obie kończyny, twarz, narządy płciowe czy inne obszary ciała. Skóra nad obszarami obrzęku limfatycznego może być twarda i sztywna w dotyku, napięta, lśniąca, a nawet może zmienić kolor na czerwony lub brunatny. Osoby z obrzękiem limfatycznym mają zwiększone ryzyko infekcji skóry, zwłaszcza w obrębie opuchniętych obszarów.

Częstym schorzeniem jest obrzęk limfatyczny kostki. Objaw zaburzenia odpływu limfy z dolnej części ciała, z dolnych partii nóg. Jest to stan, w którym dochodzi do gromadzenia się płynu limfatycznego w tkankach kostki, co prowadzi do widocznego opuchnięcia i obrzęku w tej części kończyny.

Czym jest naciek limfatyczny?

Naciek limfatyczny, znany również jako obrzęk chłonny, to stan, w którym dochodzi do gromadzenia się płynu limfatycznego w tkankach w wyniku upośledzenia odpływu limfy. Nacieki limfatyczne mogą wystąpić w różnych częściach ciała i są spowodowane przez różne czynniki, takie jak urazy, infekcje, zabiegi chirurgiczne czy zaburzenia limfatyczne.

Główną funkcją układu limfatycznego jest odprowadzanie płynu limfatycznego z tkanek i transportowanie go z powrotem do krwiobiegu. Kiedy dochodzi do zaburzeń w odpływie limfy, dochodzi do gromadzenia się płynu limfatycznego w tkankach, co prowadzi do powstania nacieku limfatycznego.

Jak poprawić przepływ limfy w nogach? Aby wspomóc przepływ limfy należy wprowadzić regularne ćwiczenia aerobowe, unikać długotrwałego stania lub siedzenia lub stania, stosować delikatny masaż, a przede wszystkim stosować opaski uciskowe lub pończochy uciskowe (pończochy uciskowe sklep).

Medi Esprit

MEDI rękaw samonośny uciskowy Mediven Esprit CCL2

Circaid

Circaid® juxtafit® essentials nieelastyczna odzież uciskowa na rękę Medi

VENO ELEGANCE rękaw

Thuasne VENO ELEGANCE rękaw uciskowy samonośny z częścią na dłoń CCL2




Podsumowanie

Obrzęk lipidowy związany jest z gromadzeniem się tkanki tłuszczowej, podczas gdy limfatyczny obrzęk nóg wynika z zaburzeń w odpływie płynu limfatycznego z tkanek.

Leczenie obrzęku limfatycznego jak i lipidowego wymaga zmiany stylu życia, wprowadzenia odpowiedniej diety oraz wykorzystania odpowiednich technik, takich jak masaże, ćwiczenia fizyczne oraz stosowanie kompresji.

Zobacz również:

 

Czym są obrzęki limfatyczne

Czym są obrzęki limfatycznei jak je leczyć

Juzo

Skuteczna terapia na obrzęki rąk z rękawami uciskowymi Juzo

Medi nakładacz

Przegląd akcesoriów do zakładania wyrobów uciskowych

 

Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.