Wczytuję dane...

Czym są obrzęki limfatyczne i jak je leczyć?

Obrzęki limfatyczne to ból, zmiany skórne, dyskomfort, a nawet utrata sprawności w części ciała objętej chorobą. Dowiedz się co jest przyczyną i jakie są fazy leczenia zaburzeń układu limfatycznego.  

Medi_Circaid

Układ limfatyczny

W ciele człowieka obok układu krwionośnego transportującego krew, znajduje się jeszcze jeden bardzo istotny układ transportowy. Układ limfatyczny, bo o nim mowa, pokrywa ciało niczym sieć, gromadząc, przenosząc i filtrując substancje rozpuszczone w płynach ustrojowych (w tym białka krwi, odpady metaboliczne, produkty stanów zapalnych). Pomaga chronić organizm przed chorobami i infekcjami, odgrywając ważną rolę w układzie odpornościowym organizmu.

Zaburzenia w działaniu tego układu (tzw. obrzęki limfatyczne) prowadzą do zablokowania lub spowolnienia drenażu płynu z przestrzeni międzykomórkowej i tkanek organizmu. Płyn nagromadzony w tkankach podskórnych powoduje obrzęk w dotkniętej chorobą części ciała. Białka i produkty odpadowe zawarte w chłonce, prowadzą do stwardnienia i opuchlizny tkanek, efektem czego jest dyskomfort, uczucie ciężkości i utrata sprawności.

Obrzęk pierwotny, a wtórny

Obrzęki limfatyczne mogą mieć dwa podłoża:

  • Obrzęki limfatyczne pierwotne- inaczej zaburzenia wrodzone, na tle genetycznym
  • Obrzęki limfatyczne wtórne- powstałe w wyniku przebytych operacji, radioterapii, zakażeń czy urazów

I tak gdy obrzęki limfatyczne pierwotne związane są z ogólnoustrojową wadą układu genetycznego, pojawiają się już u nastolatków i młodych ludzi, najczęściej dotykając kończyn dolnych; tak obrzęki limfatyczne wtórne wynikają z uszkodzenia układu limfatycznego związanego z urazem, chorobą nowotworową i jej leczeniem (np. usunięcie węzłów chłonnych czy radioterapia). Mogą występować jednostronnie, obejmując tylko jedną kończynę.   

Określenie rodzaju obrzęku ostatecznie należy do lekarza specjalisty, który na podstawie analizy historii choroby i po wykonaniu specjalistycznych badań, stwierdza obrzęk limfatyczny, stopień jego zaawansowania i poziom dotkliwości dla pacjenta. 

Obrzęki limfatyczne- leczenie

Obrzęki limfatyczne dzielone są na 3 poziomy dotkliwości oraz związane z nimi stopnie zaawansowania obrzęku:

  • Łagodny

Stopień 0- obrzęk ledwo widoczny, bez wyraźnych opuchlizn. Objawia się poczuciem ciężkości dotkniętej chorobą kończyny, zmęczeniem, delikatnym mrowieniem.

Stopień 1- obrzęk widoczny w godzinach wieczornych, znika po uniesieniu kończyny, odwracalny

  • Umiarkowany

Stopień 2- obrzęk trwały i nieodwracalny, nadmierna objętość w granicach 20-40%, zwiększone ryzyko infekcji skórnych

  • Ciężki

Stopień 3- obrzęk utrwalony, o dużym obwodzie, w granicach powyżej 40%, masywna kończyna, o nieregularnych kształtach z fałdami skóry. Zmiany skórne i ograniczenie mobilności.

Obrzęki - objawy
 

Leczenie obrzęków limfatycznych odbywa się w dwóch fazach, następujących po sobie w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Faza redukcji ma prowadzić do zmniejszenia obrzęku, zredukowania objętości kończyny i poprawę funkcji. Faza stabilizacji natomiast ma utrwalić efekt leczenia, zapobiegając powstawaniu powikłań.

Na proces leczenia składają się zarówno higiena i pielęgnacja skóry (polegającej m.in. na leczeniu popękanej skóry), ręczny drenaż limfatyczny (w celu stymulowania naczyń limfatycznych), kompresja (za pomocą bandaży w fazie redukcji, a potem odzieży kompresyjnej w fazie stabilizacji) oraz specjalne ćwiczenia. Wszystko pod okiem specjalisty.

Zarówno w fazie redukcji jak i stabilizacji znaczącą rolę odgrywa kompresja medyczna!


Bandaż kompresyjny Thuasne


W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno bandaże kompresyjne jak i rękawy uciskowe, podkolanówki oraz pończochy uciskowe na obrzęki limfatyczne -zobacz produkty >>

Rękaw Sigvaris

Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.