Podkolanówki, pończochy, rajstopy uciskowe – pranie i konserwacja

Podkolanówki, pończochy i rajstopy kompresyjne to produkty o specyficznej strukturze i właściwościach. Z tego względu wymagają specjalnego traktowania – należy je prać i konserwować w taki sposób, by nie uszkodzić splotu ani włókien.
Medyczne właściwości tych produktów zostaną zachowane, jeśli będziemy używać i dbać o podkolanówki, pończochy czy rajstopy uciskowe zgodnie z zaleceniami producenta. W każdym opakowaniu znajduje się instrukcja dotycząca sposobu nakładania i zdejmowania, prania i wytyczne dotyczące właściwego obchodzenia się z tymi produktami. Celem tego specjalnego traktowania jest ochrona włókien i splotu – po to, by zachować ich medyczne właściwości na dłużej.
Podkolanówki, pończochy i rajstopy kompresyjne różnych producentów różnią się tkaniną, z której są wykonane, niemniej jednak ogólne zasady ich używania i prania są takie same.
Poniżej wymieniamy podstawowe zasady postępowania z produktami kompresyjnymi – niezależne od tego, jakiej są produkcji. Szczegółowych informacji na ten temat należy szukać w dołączonej do naszej pary instrukcji producenta – jeszcze przed pierwszym nałożeniem na nogi.
- Ułatw sobie – do nakładania podkolanówek, pończoch czy rajstop wykorzystaj dołączaną „stopkę” oraz używaj rękawic. Łatwiej będzie wsunąć stopę, a dzięki rękawicom ryzyko uszkodzenia splotu czy zaciągnięcia tkaniny jest zminimalizowane. Po włożeniu należy ręką w rękawiczce wyrównać materiał na nodze – po to, by uzyskać maksymalny efekt terapeutyczny i właściwie rozłożyć kompresję.
Podczas wkładania i zdejmowania produktów kompresyjnych warto używać specjalnie zaprojektowanych przyrządów do nakładania (i zdejmowania) podkolanówek, pończoch i rajstop uciskowych. [więcej na ten temat przeczytaj tutaj] - Nie używaj balsamów, kremów, oliwek i innych kosmetyków bezpośrednio przed nakładaniem – mogą one osłabić splot materiału i w konsekwencji uszkodzić jego strukturę.
- Znajdujące się po wewnętrznej stronie nitki lub końcówki powinny pozostać na swoim miejscu – nie są widoczne od zewnętrznej strony, a ich usunięcie mogłoby spowodować naruszenie tkaniny.
- Produkty kompresyjne najlepiej prać ręcznie, w temperaturze nie wyższej niż 40°C. Nie używaj detergentów, płynów do zmiękczania tkanin, chemicznych środków czyszczących. Należy wykorzystać specjalnie do tego celu stworzony płyn do prania lub szare mydło. Pranie w pralce automatycznej wymaga zastosowania specjalnego woreczka do tkanin delikatnych. Nie wykręcaj i nie gnieć tkaniny – mogłoby to uszkodzić splot i osłabić strukturę.
- Suszenie pomiędzy dwoma ręcznikami – nigdy nie wieszamy na kaloryferze, grzejniku ani bezpośrednio na słońcu.
Podkolanówki, pończochy i rajstopy kompresyjne wykonane są z tkanin o specyficznym splocie i strukturze. Warto o nie zadbać w odpowiedni sposób, aby wydłużyć ich żywotność i w pełni wykorzystać ich właściwości medyczne.
Zdjęcie użyte w artykule pochodzi ze strony www.medi-polska.pl.