Wczytuję dane...

Zatorowość płucna- groźna konsekwencja zakrzepicy żylnej

Zatorowość płucna to trzecia po zawale serca i udarze mózgu przyczyna zgonów związanych z układem krążenia. Bez właściwego leczenia śmiertelnie niebezpieczna. Co ma wspólnego z zakrzepicą żył?

Zatorowość płucna a zakrzepica

Obrzęk podudzia lub całej nogi, ból łydki w czasie chodzenia, bolesność przy dotyku, ocieplenie nogi, stan podgorączkowy to najczęstsze objawy stanu zapalnego powstałego wokół żyły z zakrzepem (zakrzepica żylna). Skrzeplina z żył kończyn dolnych przechodzi w kierunku płuc i może być bezpośrednią przyczyną zatorowości płucnej, czyli niebezpiecznego dla życia schorzenia polegającego na zwężeniu lub całkowitym zamknięciu tętnicy płucnej lub jej rozgałęzień. Z uwagi na to, że zatorowość płucna jest stanem bezpośrednio zagrażający życiu, wymaga bezwzględnej interwencji lekarza.


Zakrzepica

Częste objawy zatorowości płucnej

Zatorowość płucna przy zdiagnozowanej zakrzepicy żylnej, może być poprzedzona obrzękiem i bólem łydki. Towarzyszą jej też takie objawy jak:

  • duszności
  • przyspieszony oddech
  • zasinienie lub zblednięcie skóry
  • kaszel (czasami z krwiopluciem)
  • przyspieszone tętno, obniżone ciśnienie tętnicze
  • bardzo silny ból za mostkiem
  • zimne poty
  • pobudzenie ruchowe, niepokój.

Objawy mogą wystąpić nagle, pojawiając się w czasie długiej podróży czy ciężkiego porodu albo nasilać stopniowo. Z całą pewnością żadnego z tych objawów nie należy lekceważyć, tylko jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Chorzy w ciężkim stanie z podejrzeniem zatorowości płucnej wymagają szybkiej diagnostyki. Badaniem wykonywanym w pierwszej kolejności jest ocena tętnic płucnych w tomografii komputerowej. Wykonuje się również badanie krwi (oznaczenie D-dimeru), RTG klatki piersiowej, echo serca, USG żył kończyn dolnych.

Zatorowość płucna - leczenie

Czynniki ryzyka wystąpienia zatorowości płucnej mogą mieć podłoże przemijające (np. czasowe unieruchomienie, zabiegi okołooperacyjne, ciąża i poród) jak i wrodzone (zaburzenia krzepnięcia krwi). Tylko lekarz może podjąć decyzję co do podjętej drogi i sposobu leczenia. W leczeniu zakrzepicy płucnej kluczową rolę ogrywają leki przeciwzakrzepowe, ale i profilaktycznie stosuje się często wstrzyknięcia podskórne heparyny drobnocząsteczkowej, wczesne uruchamianie pacjenta po zabiegu czy pończochy przeciwzakrzepowe, pończochy uciskowe o stopniowanym ucisku. Zakrzepica jest chorobą powracającą, dlatego tak ważne jest profilaktyczne noszenie pończoch przeciwżylakowych w trakcie ciąży oraz do porodu jak i po przebytej zatorowości płucnej.

Warto zadbać o nogi i układ żylny zawczasu, nie czekając na powikłania i konsekwencje nieleczonych schorzeń.

Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.