5 suplementów zapobiegających powstawaniu żylaków
W trosce o zdrowie swoich nóg, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków lub zapobiec ich powstawaniu, warto skupić się zarówno na zdrowych nawykach, stosowaniu odzieży kompresyjnej, ale także na odpowiedniej suplementacji. Podpowiadamy jakiej witaminy brakuje gdy pękają żyły.
Spis treści:
Oto pięć suplementów, które mogą być pomocne w zapobieganiu i leczeniu żylaków:
Witamina C
Witamina C (kwas askorbinowy) jest znana z działania przeciwutleniającego i może pomóc w utrzymaniu zdrowego układu krążenia oraz elastyczności naczyń krwionośnych. Witamina C pomaga w produkcji kolagenu, przez co przyczynia się do tego, że naczynia krwionośne są bardziej odporne na uszkodzenia i łatwiej radzą sobie z naprężeniem.
Witamina E
Witamina E (tokoferol) pomaga w utrzymaniu elastyczności naczyń krwionośnych i w poprawie krążenia krwi, co korzystnie wpływa na układ żylny. Witamina E ma właściwości przeciwzapalne, może pomagać w utrzymaniu elastyczności ścian naczyń krwionośnych. Jest to istotne dla prawidłowego przepływu krwi i zmniejszenia ryzyka powstawania skrzeplin.
Najlepszym sposobem na dostarczenie witaminy E i innych składników odżywczych dla zdrowia naczyń krwionośnych jest zrównoważona dieta, bogata w zdrowe źródła tej witaminy, takie jak orzechy, nasiona, oliwa z oliwek i zielone warzywa liściaste.
Witamina A
Witamina A (retinol) odgrywa rolę w zdrowiu naczyń krwionośnych, choć jej działanie ma bardziej ogólny wpływ na układ krwionośny. Jest niezbędna dla wzrostu i naprawy tkanek, w tym tkanek naczyniowych. Pomaga w produkcji komórek, które budują i utrzymują struktury naczyń krwionośnych. Witamina A jest potrzebna do prawidłowej produkcji czerwonych krwinek, które przesyłają tlen do tkanek i narządów organizmu przez naczynia krwionośne.
Najlepszym sposobem na jej dostarczenie jest zrównoważona dieta zawierająca warzywa pomarańczowe (np. marchewki, słodkie ziemniaki) oraz produkty zwierzęce (np. wątroba, jaja).
Kolagen
Kolagen („białko młodości”) stanowi budulec zarówno dla skóry, kości, chrząstek, zębów, ścięgien czy rogówek oka. Niestety tylko do około 25 roku życia wytwarzany jest samodzielnie przez organizm w ilości wystarczającej do utrzymania jędrności i łączenia ze sobą komórek. Zalecany dla osób narażonych na urazy stawów jako profilaktyka, ochrona czy wspomaganie leczenia. Służy odbudowie włókien kolagenowych, produkcji mazi stawowej. Uelastycznia chrząstki usprawniając narządy ruchu i zmniejszając ryzyko kontuzji.
Wybierając kolagen jako suplement na żylaki należy zwrócić uwagę na jego pochodzenie. Powinien być naturalny (odzwierzęcy), a nie syntetyczny. Kolagen naturalny jest lepiej przyswajalny i bliższy biologicznemu kolagenowi ludzkiemu. Kolagen rybi w tabletkach poza dostarczaniem białka, możliwego do odtworzenia włókien kolagenowych, prowokuje wewnętrzny kolagen do zwiększenia produkcji.
Niezależnie od rodzaju, kolagen powinien być suplementowany wraz z witaminą C.
Rutyna
Rutyna jest bioflawonoidem, który może pomóc w wzmocnieniu naczyń krwionośnych i zmniejszeniu ryzyka powstawania żylaków. Poprawia krążenie.
Zanim zaczniemy stosować suplementy na żylaki, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą ds. naczyń krwionośnych w celu określenia najlepszego planu leczenia i odpowiedzi na pytanie jakiej witaminy brakuje gdy pękają żyły.
Ważne jest, aby pamiętać, że suplementy na żylaki nie zastąpią zdrowego stylu życia i leczenia zalecanego przez lekarza, dlatego jedocześnie z suplementacją stosujemy pończochy uciskowe, rajstopy uciskowe czy podkolanówki uciskowe oferowane przez nasz specjalistyczny sklep.
Zobacz również:
Jesień i zima- najlepszy czas na laserowe usuwanie żylaków
|
Zatorowość płucna- groźna konsekwencja zakrzepicy żylnej
|
Przegląd akcesoriów dozakładania i zdejmowaniaproduktów uciskowych |