Wczytuję dane...

Jak działają skarpety kompresyjne i dlaczego warto je mieć?

Podkolanówki uciskowe


Dla osób, które po raz pierwszy spotykają się z tematem kompresji, skarpety uciskowe to nowe odkrycie. Odpowiadamy czym są i co dają skarpety kompresyjne, oraz dlaczego warto je nosić.

Spis treści:

Skarpety kompresyjne - czym są?

Skarpety kompresyjne, znane również jako skarpety uciskowe, to specjalnie zaprojektowane i wykonane podkolanówki z myślą o zastosowaniach medycznych. Dlaczego skarpety to tak de facto podkolanówki? Ponieważ standardowa długość skarpet byłaby niewystarczająca do uzyskania odpowiedniego ucisku, który zamknie zastawki w żyłach. Podkolanówki uciskowe to najkrótszy produkt uciskowy, dostępny na rynku. Charakteryzują się stopniowym uciskiem, który zmniejsza się w kierunku od stopy ku górze. Skarpety kompresyjne co dają? Dzięki specjalnej budowie i materiałom, z których są wykonane mają one na celu poprawę krążenia krwi i redukcję obrzęków. Skarpety uciskowe są często stosowane w leczeniu i zapobieganiu schorzeniom układu krążenia, a także w celach profilaktycznych w przypadku osób narażonych na problemy żylne.

Skarpety kompresyjne po co i kiedy stosować? Głównym zadaniem kompresji jest zapobieganie żylakom poprzez wspomaganie krążenia krwi w nogach i redukcję gromadzenia się płynów. W przypadku już istniejących żylaków skarpety uciskowe mogą pomóc w złagodzeniu objawów, takich jak ból, uczucie ciężkości i obrzęki. Z kolei osoby narażone na zakrzepicę mogą korzystać ze skarpet uciskowych w celu poprawy krążenia i zmniejszenia ryzyka powstawania zakrzepów. Skarpety uciskowe są zalecane osobom z cukrzycą w celu poprawy krążenia krwi w nogach i zmniejszenia ryzyka powikłań naczyniowych. Kompresja ułatwia przepływ płynów limfatycznych dlatego skarpety uciskowe stosowane są do redukcji obrzęków, a przez sportowców w celu poprawy krążenia i zmniejszenia zmęczenia mięśni podczas intensywnego treningu.

Cep podkolanówki 4.0

Skarpety kompresyjne - czy warto?

Decyzja o noszeniu skarpet kompresyjnych zależy od konkretnych potrzeb i sytuacji zdrowotnych danej osoby czy wskazań lekarskich. Skarpety kompresyjne są powszechnie stosowane zarówno w celach medycznych, jak i profilaktycznych. Ich noszenie jest powszechnie uznawane za skutecznie i bardzo wartościowe szczególnie w takich sytuacjach jak stwierdzone problemy żylne (zakrzepica, żylaki, obrzęki nóg). Doceniane jako wsparcie nóg w podróży, szczególnie kiedy wiąże się ona z długotrwałym siedzeniem tak jak w przypadku podróży samolotem. Skarpety kompresyjne są wówczas wręcz zalecane przez lekarzy, gdyż mogą pomóc w poprawie krążenia i zmniejszeniu ryzyka powstawania zakrzepów.

Osoby narażone na żylaki, zwłaszcza jeśli mają dziedziczne predyspozycje, nawet nie powinny pytać o skarpety kompresyjne czy warto je stosować. Skarpety kompresyjne wręcz powinny być noszone w celach profilaktycznych, by zmniejszyć ryzyko, bądź maksymalnie opóźnić wystąpienie zmian żylnych.

Ponadto doskonale sprawdzają się w trakcie aktywności fizycznych (kompresja sportowa). Sportowcy zakładają skarpety kompresyjne sportowe wierząc, że poprawiają one krążenie krwi, zmniejszają uczucie zmęczenia mięśni, a także wspomagają regenerację po wysiłku. Minimalizują występowanie zakwasów dzień po treningu, ułatwiając kontynuację ćwiczeń, bez bólu i dyskomfortu.

Typową sytuacją, w której wręcz niezbędne jest wsparcie leczenia kompresją jest rehabilitacja po zabiegach chirurgicznych. Osoby po operacjach naczyniowych czy chirurgii w obszarze nóg mają zalecone stosowanie skarpet kompresyjnych w celu wspierania procesu gojenia i redukcji obrzęków.

Jeśli nadal zastanawiasz się czy skarpety kompresyjne są dla Ciebie skonsultuj się z lekarzem, który oceni sytuację zdrowotną i dostosuje zalecenia do Twoich indywidualnych potrzeb.

Pani Teresa Classic

PANI TERESA CLASSIC Podkolanówki przeciwżylakowe 2 stopnia kompresji

Avicenum 360

ARIES Podkolanówki przeciwżylakowe II stopnia ucisku AVICENUM 360 (23 Avicenum 360- 32 mmHg)

Sigvaris Cotton

Sigvaris Podkolanówki przeciwżylakowe z bawełną II klasy ucisku COTTON Essential THERMOREGULATING

 

Skarpety kompresyjne - jak dobrać rozmiar?

Skarpety uciskowe niezależnie od rodzaju i przeznaczenia, od tego jakie skarpety kompresyjne, czy będą to wygodne damskie skarpety noszone na co dzień, eleganckie męskie skarpety uciskowe czy podkolanówki uciskowe sportowe zawsze powinny być odpowiednio dopasowane i noszone zgodnie z przeznaczeniem. W przypadku problemów z krążeniem czy konkretnych schorzeń naczyniowych warto udać się na konsultacje lekarskie, natomiast w celach profilaktycznych skorzystać z porad profesjonalistów, którzy pomogą dobrać skarpety do indywidualnych oczekiwań. Ważne jest by przed zakupem dokonać dokładnych pomiarów nóg i kierować się tabelami rozmiarów produktów. Jest to na tyle istotne, że dokładne dopasowanie skarpet uciskowych wpływa na skuteczność leczenia.

By odpowiedzieć na pytanie skarpety kompresyjne jak dobrać rozmiar, musimy dokonać dokładnych pomiarów swoich nóg. Najlepiej skorzystać w tym celu z miarki krawieckiej.

Pomiar nóg do skarpet

Można zacząć od zmierzenia odległości od pięty do miejsca, gdzie zakończą się skarpety zwykle do końca łydki lub uda w zależności od modelu. Następnie przystąpić do pomiaru obwodów kostki, łydki oraz pod kolanem. Warto wiedzieć, że obwód łydki mierzymy w najszerszym miejscu, najczęściej w okolicy najgrubszej części mięśnia łydki, natomiast obwód kostki w najwęższym miejscu, tuż nad kostką. Obwód pod kolanem powinien być zmierzony 2cm pod rzepką. Swoje wyniki należy porównać z tabelą rozmiarów, by znaleźć odpowiedni rozmiar. Skarpety kompresyjne są dostępne w różnych stopniach ucisku, na przykład lekkim, średnim i silnym. Wybierz stopień ucisku zależnie od zaleceń lekarza lub celu noszenia (profilaktyka, leczenie, sport).

RelaxSan z bawełną

RELAXSAN Podkolanówki męskie przeciwżylakowe z bawełną (ucisk 22-27 mmHg)

Mediven for Men

MEDI Podkolanówki uciskowe męskie II stopnia kompresji Mediven For Men

Venoflex Citi Confort Coton

THUASNE Podkolanówki przeciwżylakowe II klasy ucisku (20-36 mmHg) Venoflex City Confort Coton dla mężczyzn



Jeśli masz wątpliwości co do rozmiaru lub nie wiesz, które skarpety na żylaki będą odpowiednie dla Ciebie, skontaktuj się z nami, pomożemy.

Zobacz również:

Hity wśród kompresji w 2023 Dlaczego mam żylaki? 5 suplementów zapobiegających powstawaniu żylaków

Hity wśród kompresji w 2023

Dlaczego mam żylaki?

5 suplementów zapobiegających powstawaniu żylaków

 

Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.