Skarpety kompresyjne sportowe
Co to są skarpety kompresyjne?
Skarpety kompresyjne to specjalna część odzieży sportowej, która ma poprawić ciśnienie żylne, wydolność mięśni, a także stabilizować nogę zmniejszając ryzyko kontuzji przeciążeniowych. Kompresja sportowa to przeważnie długie skarpety kompresyjne (podkolanówki) ochraniające łydkę (podkolanówki kompresyjne sportowe), ale i skarpety kompresyjne krótkie zabezpieczające ścięgna Achillesa czy stopki wspierające aparat więzadłowy samej stopy. Poprzez zastosowanie stopniowego ucisku, przyspieszają metabolizm i poprawiają krążenie w mięśniach łydek. W efekcie zwiększa się wydolność mięśni w trakcie treningu, a jednocześnie przyspiesza regeneracja po jego zakończeniu. Po skarpety kompresyjne chętnie sięgają zarówno zawodowcy, jak i amatorzy różnorodnych dyscyplin sportowych. Największą popularnością cieszą się wśród biegaczy, jak i miłośników górskich wędrówek.
Rozwiń/Zobacz więcej
Korzyści z noszenia skarpet kompresyjnych
Porównując komfort noszenia zwykłych skarpet sportowych, a skarpet kompresyjnych łatwo zauważyć przewagę kompresów. Wykonane z oddychających włókien, zapewniają skórze odpowiednią wentylację, odprowadzając na zewnątrz nadmiar wilgoci. Są bardzo lekkie, wygodne i dobrze przylegają, nawet podczas wykonywania dynamicznych ruchów. Jednak to co najważniejsze, to korzystne działanie na układ krwionośny i mięśniowy. Wywieranie kontrolowanego ucisku na ciało powoduje wyraźnie lepszą wydolność mięśni w trakcie biegu, ale też szybszą regenerację po treningu. Jest to efektem nacisku na zastawki w żyłach co powoduje, iż szybciej się domykają i pompują krew w stronę serca, wchłaniając jednocześnie kwas mlekowy. Specjalna konstrukcja wysokich skarpet sprawia, że mięśnie łydek są lepiej stabilizowane, zapobiegając kontuzjom. Wybierając skarpety kompresyjne damskie lub skarpety kompresyjne męskie, zwiększasz efektywność biegu, treningu czy sportów drużynowych, a do tego stawiasz na nowoczesny design i świetny wygląd w czasie sportowych aktywności.
Skarpety kompresyjne sportowe - do biegania i nie tylko
Skarpety kompresyjne na żylaki polecane do różnorodnych dyscyplin sportowych takich jak kolarstwo, sporty drużynowe np. koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, doskonale sprawdzają się też w czasie górskich wędrówek. Zdecydowanie najchętniej wybierane są jednak jako skarpety kompresyjne do biegania. Stosowane zapobiegawczo, minimalizują zakwasy, zaburzenia krążenia krwi itp.; stabilizują mięśnie i stawy, zwiększają wytrzymałość (szczególnie ważne przy długich dystansach), wpływają na krążenie i koordynację. Podobnie jak opaski kompresyjne sportowe, czy rękawy kompresyjne sportowe można je zakładać przed treningiem (aktywując mięśnie), w trakcie, ale i po wysiłku fizycznym (by przyspieszyć regenerację mięśni).
Skarpety sportowe kompresyjne – czy warto?
Popularność kompresji sportowej jest dowodem na to jak jest ona skuteczna i przydatna. Skarpety kompresyjne damskie i męskie widać na nogach maratończyków, triathlonistów czy uczestników górskich przełajów. Sprawdzają się w czasie długich tras, ale i na krótkich dystansach, gdzie walczymy o wynik. Lepsze dotlenie i odżywienie włókien mięśniowych przyspiesza ich regenerację, zwiększa odporność na uszkodzenia, a co dla sportowców ważne- zmniejsza ryzyko wystąpienia zakwasów i ostrego bólu powysiłkowego. Ważne, by nie stosować ich codziennie (tak jak zalecane jest noszenie pończoch kompresyjnych). Zakładanie kompresji w czasie każdego treningu może prowadzić do przyzwyczajenia się mięśni łydek do ucisku i brak efektu „wow” np. w czasie zawodów.
Jak dobrać skarpety kompresyjne?
Stawiając na skarpety kompresyjne pierwszy wybór to skarpety kompresyjne damskie i skarpety kompresyjne męskie. Oprócz różnic we wzornictwie i kolorystyce, dopasowujemy skarpety do rozmiaru stopy, mając pewność, że wzmocnione palce i pięty będą zawsze na swoim miejscu.
Kolejnym krokiem jest decyzja na jakiej długości skarpet nam zależy. Jak wcześniej wspominaliśmy skarpety kompresyjne długie (najczęściej wybierane jako skarpety biegowe) ochraniają całą łydkę, krótkie – ścięgno Achillesa, natomiast krótkie stopki- wspierają aparat więzadłowy stopy. Kluczowy jest stopień kompresji. W przypadku skarpet sportowych powinien mieścić się w pierwszej i drugiej klasie medycznej, czyli 18-32 mm Hg. Niższa wartość odnosi się do ucisku na poziomie łydki, wyższa – na poziomie stopy.