Wczytuję dane...

Obrzęki tłuszczowe to nie to samo co otyłość

Kiedy diety przestają działać, a tkanka tłuszczowa niepokojąco przyrasta obustronnie w dolnych lub górnych partiach ciała wywołując ból i obrzęki, to sygnał, że mamy do czynienia z czymś więcej niż zwykła otyłość. Czas zaczerpnąć porady u specjalisty, bo obrzęki tłuszczowe to schorzenie, które należy leczyć!

medi_lekarz

Czym jest obrzęk lipidowy-tłuszczowy?

Obrzęk tłuszczowy, zwany lipidowym lub lipodemią, to przewlekła choroba dotykająca głównie kobiety, jest zaburzeniem rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Występuje najczęściej w dolnych partiach ciała, objawiając się obustronnym obrzękiem w okolicach bioder, ud i łydek stąd potoczna nazwa „zespół bryczesów”, ale dotyka również ręce. Obrzęki tłuszczowe wiążą się z bólem. Bolesność nawet na skutek niewielkiego ucisku objętych chorobą miejsc, to typowy objaw obrzęku, odróżniający schorzenie od otyłości. Zmienia się też symetrycznie kształt nóg, oraz liczba komórek tłuszczowych.

Obrzęki tłuszczowe uznawane za przewlekłą chorobę wrodzoną, objawiają się zwykle u kobiet pod koniec okresu dojrzewania, w czasie ciąży, czy menopauzy. Bez podjęcia odpowiedniej terapii, zrzucenie nadmiernych kilogramów okazuje się wówczas bezskuteczne. Po pomoc należy zgłosić się do lekarza flebologa, który zdiagnozuje chorobę i wdroży leczenie. Nieleczony obrzęk lipidowy oprócz uciążliwych dolegliwości, może być przyczyną poważniejszych schorzeń (np. wtórny obrzęk limfatyczny, żylaki, zmiany w układzie żył głębokich).

Jak walczyć z obrzękiem lipidowym?

Nadwaga sprzyja chorobie. Jednak sama dieta redukcyjna nie pomoże. Zmniejszanie wskaźnika masy ciała (BMI) powinno przebiegać zarówno na płaszczyźnie żywienia, ćwiczeń sportowych jak i zmiany trybu życia. Koordynowane przez specjalistę leczenie, wprowadzenie ruchu, diety i leczenie kompresyjne może przynieść bardzo pozytywne efekty w walce z chorobą.

Czy uprawianie sportu przy obrzęku tłuszczowym jest możliwe?

Choroba wywołująca ociężałość, mniejszą sprawność ruchową i ból może zniechęcać do aktywności. Zdecydowanie powinna być sportem zwalczana. Mówimy tu o sportach, które stopniowo poprawią kondycję i wzmocnią masę mięśniową. Im więcej masy mięśniowej, tym większe zużycie energii, a tym samym lepsze spalanie tłuszczu. Dlatego jeśli zastanawiasz się od czego zacząć, warto pomyśleć o spacerach, marszu, nordic walkingu. Podczas uprawiania sportu należy zawsze nosić środki kompresyjne dobrane odpowiednio do stadium schorzenia. Wskazane są również ćwiczenia w wodzie takie jak pływanie czy aqua-aerobik. Gimnastyka w wodzie to najmniej obciążająca stawy forma aktywności ruchowej.

medi_arzt

 „Pomarańczowa skórka”, a „skóra materacowa”

Obrzęki tłuszczowe dzielone są na 3 etapy:

  • Stadium 1- Powierzchnia skóry jest gładka, ale w dotyku z drobnymi guzkami. Zwiększona ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, przypomina grudki (tzw. „pomarańczowa skórka”)
  • Stadium 2- Powierzchnia skóry jest nierówna, z grubymi guzkami i zagłębieniami (tzw. „skóra materacowa”)
  • Stadium 3- Duże masy tłuszczu są stwardniałe i zgrubiałe. Obrzęki tłuszczowe deformują kończyny. Jeśli dotknięta jest wewnętrzna strona kolan, mogą wystąpić stany zapalne na skutek otarć.

Ze względu na duże przyrosty masy ciała w obrębie objętej obrzękiem partii ciała, typowa rozmiarówka kompresji może być niewystarczająca. Wówczas pacjentów wspomaga w leczeniu odzież kompresyjna szyta na miarę.

We wczesnych stadiach choroby, gdy powierzchnia skóry jest gładka, zalecane są pończochy uciskowe dziane na okrągło (bez szwów w nogawkach). Ich zadaniem jest podniesienie ciśnienia tkankowego, wspierającego odpływ krwi i limfy. Zastosowana kompresja powoduje także usuwanie stanu zapalnego z tkanki podskórnej (odpowiedzialny za dolegliwości bólowe oraz stymulujący tkankę tłuszczową do rozrostu).

W bardziej zaawansowanych przypadkach stosowane powinny być pończochy uciskowe dziane na płasko. Szyta z grubej tkaniny kompresja zapobiega występowaniu przewężeń np. w okolicy kostki czy pod kolanem. Pod wpływem ruchu następuje wzrost przepływu płynów śródtkankowych oraz mobilizacja zwłókniałej tkanki podskórnej. Dlatego też ważne jest łączenie sportu i kompresji medycznej.

Jeżeli jest możliwość zredukowania obrzęku to zanim użyjemy kompresji warto poddać się kompleksowej terapii przeciwobrzękowej (manualny i pneumatyczny drenaż limfatyczny, bandażowanie, terapia ruchem) oraz pielęgnacji skóry.

Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.