Wczytuję dane...

Obrzęki tłuszczowe to nie to samo co otyłość

Medi_produkty na obrzęki

Obrzęki tłuszczowe i otyłość to dwa różne pojęcia, choć oba dotyczą nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie. Często mylone są też z obrzękami lipidowymi i obrzękami limfatycznymi. Wyjaśniamy czym się różnią te schorzenia i jak przebiega ich leczenie.


Spis treści:

Otyłość a obrzęki tłuszczowe

Otyłość to stan, w którym organizm gromadzi nadmiar tkanki tłuszczowej. Jest to choroba metaboliczna charakteryzująca się nadmierną masą ciała w porównaniu do wzrostu i może być klasyfikowana na różne sposoby, przy użyciu wskaźników takich jak wskaźnik masy ciała (BMI) lub analiza procentu tkanki tłuszczowej. Otyłość może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie tętnicze i inne.

Obrzęki tłuszczowe, to z kolei medyczna choroba charakteryzująca się nieproporcjonalnym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej, głównie w dolnych częściach ciała, takich jak uda i łydki. Jest to stan, który dotyka głównie kobiety i jest często dziedziczony. Obrzęki tłuszczowe mogą prowadzić do obrzęków, bólu i dyskomfortu. Chociaż pacjenci z obrzękami tłuszczowymi mogą mieć nadwagę lub otyłość, to jednak te dwa stany nie są tożsame.

Obrzęk limfatyczny

Innym przykładem obrzęku jest obrzęk limfatyczny czyli stan charakteryzujący się nieprawidłowym gromadzeniem się limfy w tkankach organizmu, co prowadzi do nadmiernego obrzęku. Limfa to płyn transportujący białka, komórki układu immunologicznego i inne substancje w organizmie. Najczęstszą przyczyną obrzęku limfatycznego jest uszkodzenie lub obstrukcja naczyń limfatycznych, na przykład na skutek urazu, zabiegu chirurgicznego, promieniowania lub infekcji, ale może być również schorzeniem wrodzonym lub dziedzicznym.

Objawy obrzęku limfatycznego

Charakterystycznym objawem jest obrzęk tkanki, który może występować w różnych częściach ciała, najczęściej na kończynach, ale także w innych obszarach. Obrzęk limfatyczny może powodować uczucie ciężkości, napięcia lub bólu w obszarach dotkniętych obrzękiem. Skóra na obszarach obrzęku staje się napięta, lśniąca i łatwo ulega uszkodzeniu. Pacjenci z obrzękiem limfatycznym są bardziej podatni na infekcje skóry i tkanki podskórnej.

Circaid

Circaid® juxtafit® essentials nieelastyczna podkolanówka uciskowa Medi

Juzo expert

JUZO EXPERT Rękaw uciskowy płaskodziany bez dłoni II stopnia kompresji (23-32mmHg)

Sigvaris Traditional

Sigvaris TRADITIONAL rękaw samonośny uciskowy bez dłoni CCL2

 


Leczenie obrzęku limfatycznego

Leczenie obrzęku limfatycznego często obejmuje próby leczenia przyczynowego, takie jak rehabilitacja, masaż limfatyczny, czy leczenie infekcji. Elastyczne opaski uciskowe lub specjalna odzież kompresyjna (np. pończochy uciskowe, podkolanówki kompresyjne) mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęku i utrzymaniu go pod kontrolą. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki, które pomagają kontrolować obrzęk limfatyczny. W zaawansowanych przypadkach, gdy inne metody nie przynoszą rezultatów, konieczna jest chirurgiczna interwencja w celu poprawy drenażu limfatycznego.

Medi produkty płaskodziane


Obrzęk tłuszczowy

Obrzęk tłuszczowy to stan, w którym tkanka tłuszczowa gromadzi płyn wewnątrz siebie, co prowadzi do obrzęku i wzrostu objętości tej tkanki. Obrzęk tłuszczowy nóg może być spowodowany nadciśnieniem tętniczym, które wpływa na naczynia krwionośne w tkance tłuszczowej i może prowadzić do wycieku płynu do przestrzeni międzykomórkowej. Obejmująca cukrzyca (lipodystrofia cukrzycowa) to jedna z przyczyn obrzęku tłuszczowego. Wpływa na tkankę tłuszczową w okolicach ud i pośladków. Inną przyczyną może też być długotrwałe nadmierne obciążenie mięśni, zwłaszcza w okolicach nóg.


Objawy obrzęku tłuszczowego

Obrzęk tłuszczowy objawia się jako nadmierny wzrost objętości tkanki tłuszczowej w określonych obszarach ciała, takich jak uda, pośladki, łydki czy kostki. Pacjenci z obrzękiem tłuszczowym mogą doświadczać bólu, dyskomfortu lub uczucia napięcia w obszarze dotkniętym obrzękiem. Skóra w obszarze objętym schorzeniem może stawać się napięta, twarda i czerwona.

Obrzęki tłuszczowe dzielone są na 3 etapy:

  • Stadium 1- Powierzchnia skóry jest gładka, ale w dotyku z drobnymi guzkami. Zwiększona ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, przypomina grudki (tzw. „pomarańczowa skórka”)
  • Stadium 2- Powierzchnia skóry jest nierówna, z grubymi guzkami i zagłębieniami (tzw. „skóra materacowa”)
  • Stadium 3- Duże masy tłuszczu są stwardniałe i zgrubiałe. Obrzęki tłuszczowe deformują kończyny. Jeśli dotknięta jest wewnętrzna strona kolan, mogą wystąpić stany zapalne na skutek otarć.


Leczenie obrzęku tłuszczowego

Leczenie obrzęku tłuszczowego zwykle ma na celu kontrolowanie objawów i poprawę komfortu pacjenta. W przypadku obrzęku tłuszczowego spowodowanego nadciśnieniem tętniczym, kontrolowanie ciśnienia krwi jest kluczowe. W przypadku lipodystrofii cukrzycowej, ważna jest kontrola poziomu cukru we krwi. Lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych oraz produkty uciskowe (np. rajstopy uciskowe) w celu kontrolowania obrzęku i dyskomfortu.

Ze względu na duże przyrosty masy ciała w obrębie objętej obrzękiem partii ciała, typowa rozmiarówka kompresji może być niewystarczająca. Wówczas pacjentów wspomaga w leczeniu odzież kompresyjna szyta na miarę.

We wczesnych stadiach choroby, gdy powierzchnia skóry jest gładka, zalecane są pończochy uciskowe dziane na okrągło (bez szwów w nogawkach). Ich zadaniem jest podniesienie ciśnienia tkankowego, wspierającego odpływ krwi i limfy. Zastosowana kompresja powoduje także usuwanie stanu zapalnego z tkanki podskórnej (odpowiedzialny za dolegliwości bólowe oraz stymulujący tkankę tłuszczową do rozrostu).

W bardziej zaawansowanych przypadkach stosowane powinny być pończochy uciskowe dziane na płasko. Szyta z grubej tkaniny kompresja zapobiega występowaniu przewężeń np. w okolicy kostki czy pod kolanem. Pod wpływem ruchu następuje wzrost przepływu płynów śródtkankowych oraz mobilizacja zwłókniałej tkanki podskórnej. Dlatego też ważne jest łączenie sportu i kompresji medycznej.

Jeżeli jest możliwość zredukowania obrzęku to zanim użyjemy kompresji warto poddać się kompleksowej terapii przeciwobrzękowej (manualny i pneumatyczny drenaż limfatyczny, bandażowanie, terapia ruchem) oraz pielęgnacji skóry.

Obrzęki tłuszczowe kończyn dolnych leczone są także poprzez masaż i inne techniki fizjoterapeutyczne. Obrzęk tłuszczowy to rzadkie schorzenie, które wymaga specjalistycznej opieki medycznej.

Medi Esprit

MEDI rękaw samonośny uciskowy Mediven Esprit CCL2

Circaid

Circaid® juxtafit® essentials nieelastyczna odzież uciskowa na rękę Medi

VENO ELEGANCE rękaw

Thuasne VENO ELEGANCE rękaw uciskowy samonośny z częścią na dłoń CCL2

 

Obrzęk lipidowy

Obrzęk lipidowy, znany również jako lipodemia, to stan medyczny charakteryzujący się nieprawidłowym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w określonych obszarach ciała, głównie w dolnych kończynach, takich jak uda i łydki, ale mogą także dotykać ramion i innych obszarów. Jest to zwykle symetryczne, tj. obejmuje obie strony ciała. Obrzęki lipidowe mogą być dziedziczne przekazywane z pokolenia na pokolenie. Osoby z obrzękami lipidowymi często doświadczają bólu, uczucia ciężkości i obrzęku, zwłaszcza w okolicach ud. Skóra na obszarze dotkniętym przez obrzęk lipidowy nóg może być normalna lub nieco zmieniona, ale nie występują tam typowe objawy otyłości, takie jak zwiotczenie skóry.

Obrzęk lipidowy jak leczyć

Obrzęk lipidowy leczenie polega na kontrolowaniu obrzęku i poprawie jakości życia pacjenta. Noszenie opasek uciskowych, pończoch uciskowych lub rajstop uciskowych może pomóc w zmniejszeniu obrzęku i zapobieganiu jego nasilania. Zalecane są drenaże limfatyczne, masaż, regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych. W zaawansowanych przypadkach, gdy inne metody leczenia nie przynoszą zadowalających efektów, stosowane są chirurgiczne zabiegi liposukcji polegające na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ważne dla pacjentów z obrzękiem lipidowym jest wsparcie psychologiczne z uwagi na problemy związane z samooceną i psychologicznym obciążeniem ze względu na zmiany w wyglądzie ciała. Wizyty u specjalistów, takich jak flebologowie, chirurdzy naczyniowi i fizjoterapeuci, mogą pomóc w dostosowaniu planu leczenia do konkretnego przypadku.

Mediven rajstopy płaskodziane


Posumowanie

Obrzęk tłuszczowy, lipidowy i limfatyczny to trzy różne stany, które mają różne przyczyny i charakteryzują się różnymi objawami. Rozpoznanie i leczenie każdego z tych stanów może wymagać podejścia dostosowanego do konkretnej sytuacji klinicznej pacjenta. Podsumowując:

  • Obrzęk tłuszczowy to stan, w którym tkanka tłuszczowa gromadzi się nieprawidłowo w określonych obszarach ciała, najczęściej w dolnych kończynach, takich jak uda i łydki. Obrzęk tłuszczowy nie jest spowodowany przez nadmiar spożywanych kalorii.
  • Obrzęk lipidowy to stan, w którym tkanka tłuszczowa gromadzi płyn wewnątrz siebie, co prowadzi do obrzęku i wzrostu objętości tej tkanki. Nadmiar tkanki tłuszczowej nie jest główną przyczyną tego stanu.
  • Obrzęk limfatyczny to stan, w którym układ limfatyczny nie działa prawidłowo i nie jest w stanie efektywnie odprowadzać limfy, co prowadzi do nagromadzenia się płynu limfatycznego w tkankach.
  • Otyłość to stan, w którym organizm gromadzi nadmiar tkanki tłuszczowej, co może być wynikiem wielu czynników, takich jak nadmierna kaloryczność diety, brak aktywności fizycznej, genetyka, czynniki hormonalne i środowiskowe. Jest związana z wieloma problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, schorzenia układu oddechowego i wiele innych.

Zarówno obrzęki tłuszczowe, lipidowe jak i obrzęki limfatyczne to medyczna diagnoza, która różni się od otyłości pod wieloma względami, zarówno pod względem objawów, jak i mechanizmu rozwoju. Obrzęki tłuszczowe wymagają specjalistycznej opieki medycznej i często leczenia, które może obejmować zarówno zarządzanie objawami, jak i kontrolę masy ciała. Otyłość to natomiast bardziej ogólny stan charakteryzujący się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie i jest związana z szeregiem problemów zdrowotnych. Ważne jest, aby odróżnić te stany, aby zaplanować odpowiednie leczenie i zarządzanie nimi.

 

Zobacz również:

Czym są obrzęki limfatyczne i jak je leczyć? Jak przetrwać dłuższą podróż samolotem lub samochodem? Zatorowość płucna- groźna konsekwencja zakrzepicy żylnej

Czym są obrzęki limfatyczne i jak je leczyć?

Jak przetrwać dłuższą podróż samolotem lub samochodem? Podkolanówki uciskowe na wyjazd!

Zatorowość płucna- groźna konsekwencja zakrzepicy żylnej

 

Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.