Wczytuję dane...

Kilka słów o certyfikacie jakości RAL

Zarówno osoby dokonujące zakupu produktów uciskowych po raz pierwszy, jak i te, które korzystają z nich od dłuższego czasu, często zastanawiają się, jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze. Za każdym razem starają się one wybrać jak najlepszy jakościowo produkt, jednak dla niektórych jest to dość trudne. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na mnogość marek i serii, mogącą przytłoczyć tych, którzy nie są dobrze zorientowani w temacie kompresji. Jeśli należymy do tej grupy lub jeśli po prostu szukamy takich wyrobów, z których na pewno będziemy zadowoleni, warto brać pod uwagę pewien istotny szczegół – czy dany produkt może pochwalić się certyfikatem RAL.

 

Nazwa RAL to skrót, pochodzący od nazwy niemieckiej instytucji, powstałej w 1925 roku - Reichsausschuss für Lieferbedingungen, której nazwa od 1980 to Deutsches Institut für Gütesicherung und Kennzeichnung, czyli Niemiecki Instytut Jakości i Oznaczeń. Instytut został stworzony w odpowiedzi na rozwój niemieckiego przemysłu, który potrzebował niezależnej instytucji mogącej zdefiniować i ujednolicić wymagania jakościowe oraz kryteria testowe, tak bardzo potrzebne ówczesnym zakładom produkcyjnym. Miała ona też, troszcząc się o najwyższą jakość produkcji, dokonywać oceny i klasyfikacji poszczególnych wyrobów. 

 

RALRealizując swoje zadania, RAL miał z jednej strony wspomagać niemiecki przemysł, z drugiej zaś chronić konsumentów przed wadliwym produktami. Pierwszym ważnym działaniem było stworzenie klasyfikacji kolorów najczęściej używanych w procesie produkcji. Wybrano 40 barw, które zostały dokładnie zdefiniowane i opisane oznaczeniami RAL. Od tamtego czasu liczba ta urosła do 2328 (wszystkie kolory wykorzystuje się dziś w przemyśle i wzornictwie). Zwiększyły się też znacznie zasięg i znaczenie samej instytucji, choć jej zadania nadal są takie, jak na początku istnienia – kontrola jakości produktów wytwarzanych przez rozmaite gałęzie przemysłu (w tym także medycznych produktów uciskowych, wytwarzanych przez przemysł pończoszniczy).

Certyfikatu RAL, jako oznaczenia wyrobów kompresyjnych najwyższej jakości, po raz pierwszy użyto w 1955 roku, zaś ostateczne wprowadzenie go na szeroką skalę miało miejsce w 1968 roku. Ustalanie kryteriów niezbędnych do jego przyznania odbyło się w ściśłej współpracy Instytutu z niemieckimi przedsiębiorstwami z branży medycznej. Zależało im na tym, by w wyraźny sposób uwidoczniona została wysoka jakość i trwałość ich produktów, przekładające się w na większe zaufanie klienta do nich. System oznaczeń szybko przyjął się w całym kraju, stając się najważniejszym wyznacznikiem jakości produktów uciskowych – dość wspomnieć, że od 1972 roku (czyli zaledwie kilka lat po jego wprowadzeniu) w Niemczech refunduje się zakup tylko tych wyrobów kompresyjnych, które legitymują się certyfikatem RAL. Aby go otrzymać, trzeba przejść długą drogę rozmaitych testów jakościowych i wytrzymałościowych.



Pończochy kompresyjne

Obecnie obowiązujące kryteria testowe zostały ustalone w 2008 roku. Zakładają one sprawdzanie praktycznie każdego aspektu, związanego z danym produktem, począwszy od jakości surowców, wykorzystywanych w procesie produkcji, stopnia ochrony, jaki zapewnia opakowanie oraz jego prawidłowego oznakowania, przez minimalną i maksymalną rozciągliwość, faktyczną siłę ucisku, aż po właściwe rozłożenie kompresji na nodze i standaryzację rozmiarów. Wszystko zostało dokładnie opisane, tak by uniknąć ewentualnego naginania rzeczywistości w celu pomyślnego przejścia testów przez dany produkt. Dzięki temu całość zaliczyć mogą jedynie te wyroby, które rzeczywiście są najwyższej jakości i w których nie występują takie problemy, jak np. krótki okres utrzymywania się kompresji, różnice w sile ucisku lub rozmiarach czy też użycie materiałów nieodpowiedniej jakości.



Moment, w którym testowany dany produkt zaliczy wszystkie testy, jest dopiero początkiem drogi do tego, aby mógł on stale legitymować się certyfikatem RAL. Od tej pory konieczne jest, aby certyfikowany wyrób co roku przechodził te same sprawdziany jakościowo-wytrzymałościowe, kończąc je w pozytywny sposób). Tylko w takim wypadku jego producent może chwalić się zgodnością z kryteriami RAL. Dzięki temu konsument kupując produkty z tym certyfikatem ma całkowitą pewność, że nabywa wyrób najwyższej jakości, który będzie mu służył o wiele lepiej niż taki, który nie legitymuje się zgodnością ze standardami RAL.



Do produktów, które posiadają certyfikat RAL, należą wszystkie wyroby następujących firm:

Jeśli posiadamy lub zamierzamy zakupić produkt którejś z wymienionych firm, to możemy być pewni, że jego jakość stoi na najwyższym poziomie. Taki wyrób powinien posłużyć nam przez bardzo długi czas, cechując się wysoką trwałością (zarówno materiału, jak i zachowania kompresji), a także medyczną skutecznością zastosowanego w nim ucisku.
 
RAL
źródło zdjęcia:  https://www.hohenstein.de/en/about_hohenstein/about_hohenstein_press/press.xhtml


Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.