USG Doppler - na czym polega to badanie?
W diagnostyce żył i schorzeń żylakowych zastosowanie znajduje Doppler żył kończyn dolnych. Sprawdźmy, jak sprawdzić drożność żył, czym jest USG Doppler, co diagnozuje, na czym polega badanie dopplera i jak się do tego badania przygotować?
Spis treści:
Czym jest badanie dopplerowskie i co diagnozuje?
USG dopplerowskie, zwane także USG Doppler, to rodzaj ultrasonografii, który umożliwia ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Wykorzystuje ono efekt Dopplera – zjawisko fizyczne polegające na zmianie częstotliwości fal ultradźwiękowych, odbijających się od poruszających się elementów, takich jak krwinki czerwone. Pozwala to lekarzom nie tylko zobaczyć strukturę naczyń, ale również zmierzyć prędkość i kierunek przepływu krwi.
Zwykle badanie żył to połączenie USG żył i badanie Doppler. Oba badania są wykonywane razem, co umożliwia kompleksową ocenę zarówno wyglądu naczyń, jak i ich funkcji. Badanie te są często łączone, ale nie są dokładnie tym samym. USG żył (ultrasonografia żył) jest to standardowe badanie ultrasonograficzne, które w przeciwieństwie do badania dopplerowskiego pokazuje obraz anatomiczny żył. Pozwala ocenić ich strukturę, wielkość oraz ewentualne zmiany, takie jak zgrubienia ścian lub powiększenia naczyń. Jednym zdaniem USG żył pokazuje strukturę naczyń, a USG Doppler żył kończyn dolnych ocenia przepływ krwi.
Co diagnozuje badanie dopplerowskie?
Badanie Dopplera jest szczególnie przydatne w diagnostyce zwężeń tętnic, zakrzepicy żylnej, zaburzeń przepływu krwi w sercu i wad zastawek (Doppler serca), chorób tętnic obwodowych, przepływu w łożysku i sercu płodu.
Co to jest Doppler? USG kończyn dolnych pozwala na wykrywanie skrzepów w żyłach i wczesne zdiagnozowanie zagrożenia zakrzepicy. Zakrzepica żylna, czyli tworzenie się skrzepów (zakrzepów) wewnątrz żył, jest jedną z najczęstszych przyczyn powikłań naczyniowych. Badanie dopplerowskie pozwala precyzyjnie wykrywać zakrzepy w żyłach, zwłaszcza kończyn dolnych, gdzie najczęściej występuje tzw. zakrzepica żył głębokich (DVT - deep vein thrombosis). Dzięki USG Doppler można ocenić, czy przepływ krwi w żyłach jest utrudniony lub zablokowany. Doppler USG pozwala przede wszystkim zlokalizować zakrzep, czyli dowiedzieć się, w którym odcinku żyły doszło do blokady przepływu krwi, ale i ocenić stopień zakrzepicy – czy skrzep całkowicie zamyka naczynie, czy też częściowo blokuje przepływ, zidentyfikować ryzyko powikłań, takich jak zatorowość płucna, która może nastąpić, gdy skrzep przemieści się z żyły głębokiej do płuc, powodując poważne zagrożenie dla życia.
USG żył kończyn dolnych pozwala również na ocenę funkcjonowania zastawek żylnych, które zapobiegają cofaniu się krwi w żyłach. W przypadku ich niewydolności może dojść do żylaków, co powoduje gromadzenie się krwi w żyłach, prowadząc do obrzęków, bólu, a nawet owrzodzeń. Badania dopplerowskie mają duże znaczenie w diagnostyce, wykazując nieprawidłowości w pracy zastawek, co ułatwia wczesne rozpoznanie przewlekłej niewydolności żylnej.
Jaki lekarz wystawia skierowanie na badanie Dopplera?
Czy na badanie dopplera trzeba mieć skierowanie? Otóż w Polsce na badania dopplera zwykle potrzebne jest skierowanie, zwłaszcza jeśli badanie ma być wykonywane w ramach publicznej opieki zdrowotnej (NFZ). W prywatnych placówkach medycznych skierowanie nie zawsze jest wymagane. W takim przypadku pacjent może samodzielnie zarejestrować się na badanie, ale będzie musiał pokryć jego koszty.
Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje badanie dopplera warto wiedzieć, że w ramach publicznej opieki zdrowotnej (NFZ) jest to badanie bezpłatne. W prywatnych placówkach koszt wynosi od 150 do 400 zł za pojedyncze badanie, w zależności od jego rodzaju (np. badanie żył i tętnic, Doppler serca).
Jaki lekarz kieruje na badanie dopplera? Skierowanie może wystawić lekarz rodzinny lub specjalista, w zależności od dolegliwości pacjenta. Najczęściej kierujący na USG żył specjaliści to:
- angiolog – specjalista zajmujący się chorobami naczyń krwionośnych i limfatycznych,
- kardiolog – w przypadku podejrzenia chorób serca i naczyń,
- flebolog – lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób żył, np. zakrzepicy czy żylaków,
- chirurg naczyniowy – zajmuje się operacyjnym leczeniem naczyń, skieruje na badanie Dopplera przy podejrzeniu chorób tętnic lub żył.
Jak wygląda przebieg badania?
Jak wygląda badanie dopplera? Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne. Może być wykonywane u pacjentów w każdym wieku. Podczas USG Doppler, pacjent leży na leżance, a lekarz przykłada do skóry głowicę ultrasonograficzną, która wysyła i odbiera fale ultradźwiękowe. W standardowym USG fale te tworzą obraz struktur anatomicznych, natomiast w Dopplerze dodatkowo rejestruje się ruch krwi w naczyniach. Efekt Dopplera pozwala na określenie czy przepływ krwi jest prawidłowy, czy występują np. zwężenia, zakrzepy, czy inne zaburzenia.
Ile trwa badanie dopplera? Badanie Dopplera jest zazwyczaj szybkie i bezpieczne, a pacjenci nie muszą się obawiać długiego czasu trwania samego badania, który wynosi 15 do 30 minut.
Ostateczna interpretacja wyników powinna być przeprowadzona przez lekarza, posiadającego wiedzę medyczną jak odczytać wyniki badań dopplera.
Jak przygotować się do tego badania?
Doppler żył czy tętnic kończyn (np. nóg, rąk) nie wymaga specjalnego przygotowania. Na badanie Doppler żył czy tętnic warto ubrać się wygodnie, tak aby łatwo odsłonić kończyny do badania. Zaleca się także, aby w dniu badania unikać stosowania kremów, olejków lub balsamów w okolicach badania, które mogłyby utrudnić przewodzenie fal ultradźwiękowych.
Podsumowując
Badanie USG Doppler często jest pierwszym krokiem w diagnostyce problemów żylnych. Po jego przeprowadzeniu, w zależności od wyników, lekarz może zalecić dodatkową diagnostykę, zmiany w stylu życia, leczenie farmakologiczne a także pończochy uciskowe jako metodę leczenia, wspierając poprawę krążenia i zapobiegając powikłaniom.
I choć badanie dopplerowskie musi przeprowadzić lekarz specjalizujący się w radiologii czy ultrasonografii, to w doborze odpowiednich pończoch uciskowych służymy profesjonalną pomocą. Zapraszamy - dobór pończoch uciskowych.
Zobacz również:
Jesień i zima- najlepszy czas na laserowe usuwanie żylaków
|
Dlaczego mam żylaki?
|
Ablacja, laser, skleroterapia - nowoczesne rozwiązania na żylaki |