7 faktów o żylakach
Przedstawiamy 7 kluczowych faktów, które pomogą lepiej zrozumieć żylaki, poznać główne przyczyny, objawy, metody leczenia oraz profilaktykę tej dolegliwości.
Spis treści:
-
Fakt 5: Niektóre ubrania mogą wpłynąć na pojawienie się żylaków
-
Fakt 6: Ciąża zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków
Fakt 1: Żylaki pojawiają się zdecydowanie częściej u kobiet
Faktem jest, że istnieje kilka kluczowych czynników, które przyczyniają się do tego, że żylaki pojawiają się częściej u kobiet niż u mężczyzn. Przede wszystkim wpływ na to mają hormony. Kobiety przechodzą w swoim życiu przez więcej hormonalnych zmian niż mężczyźni. Czas menstruacji, ciąży czy menopauzy odciskają piętno na kobiecych nogach. Hormony odgrywające kluczową rolę w cyklu menstruacyjnym takie jak np. progesteron, estrogen mają tendencję do rozluźniania ścian naczyń krwionośnych, a w efekcie do ich osłabienia i poszerzenia. Estrogen, chociaż korzystny dla elastyczności naczyń, w nadmiarze przyczynia się do retencji płynów i obrzęków, co również obciąża układ żylny.
W okresie menopauzy poziom estrogenów znacząco spada. Prowadzi to do zmian w elastyczności i funkcji naczyń krwionośnych.
Znaczący wpływ na zdrowie naczyń krwionośnych niosą ze sobą terapie hormonalne. Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą lub hormonalne środki antykoncepcyjne są narażone na zwiększone ryzyko powstawania żylaków.
Fakt 2: Żylaki są dziedziczne
Odpowiadając na pytanie czy żylaki są dziedziczne udowodniono, że istnieje silna predyspozycja dziedziczenia żylaków. Kobiety, których matki lub babcie miały żylaki, są bardziej narażone na ich rozwój. Dotyczy to zarówno budowy i funkcji żył, jak i sprawności zastawek żylnych. Dziedziczenie może wpływać na strukturę tkanki łącznej, która buduje ściany żył. Osłabiona tkanka przyczynia się do łatwiejszego rozszerzania się żył pod wpływem ciśnienia krwi.
Pocieszające jest, że dziedziczenie nie jest jedynym determinującym wyznacznikiem. Zrozumienie swojego ryzyka genetycznego oraz podejmowanie proaktywnych kroków w kierunku zdrowego stylu życia mogą pomóc w profilaktyce i redukcji żylaków.
Fakt 3: Praca na stojąco sprzyja żylakom
Długotrwałe stanie lub siedzenie, zwiększa ryzyko rozwoju żylaków. Kiedy stoimy przez dłuższy czas, krew ma trudności z powrotem do serca, co zwiększa ciśnienie w żyłach nóg. To dodatkowe ciśnienie może prowadzić do uszkodzenia zastawek żylnych. Ponadto długotrwałe stanie ogranicza naturalny przepływ krwi. Ruch mięśni nóg podczas chodzenia działa jak pompa, pomagając przepompować krew z powrotem do serca. Kiedy stoimy, ten mechanizm jest mniej efektywny.
W ramach profilaktyki warto pamiętać o krótkich przerwach na rozciąganie lub spacerowanie, wykonywanie prostych ćwiczeń, takich jak wspinanie się na palce i opuszczanie. Warto też regularnie stosować specjalne pończochy uciskowe, rajstopy uciskowe, bądź podkolanówki uciskowe, które wspierają krążenie krwi i zmniejszają ryzyko powstawania żylaków.
Fakt 4: Dieta ma wpływ na powstanie żylaków
Chociaż genetyka, płeć oraz takie czynniki jak styl życia i aktywność fizyczna, mają kluczowe znaczenie, to dieta przy żylakach ma duży wpływ na ogólną kondycję żył. Bardzo istotne jest utrzymywanie „zdrowej” masy ciała. Nadwaga i otyłość zwiększają obciążenie żył w nogach, a nadmiar tkanki tłuszczowej zwiększa ciśnienie w żyłach i utrudnia prawidłowy przepływ krwi. Dieta bogata w błonnik pomaga zapobiegać zaparciom, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej i utrudniają przepływ krwi. Ograniczenie spożycia soli może pomóc w zmniejszeniu obrzęków i poprawie zdrowia żył. Picie odpowiedniej ilości wody pomaga w utrzymaniu odpowiedniej konsystencji krwi i zapobiega jej zagęszczaniu, co może utrudniać przepływ.
Duże znaczenie ma też wpływ alkoholu na krzepliwość krwi. Alkohol zwiększa ryzyko powstawania skrzepów i wystąpienia zakrzepicy. Spożycie alkoholu może prowadzić do rozszerzenia się naczyń krwionośnych, co czasem jest postrzegane jako korzystne, ponieważ prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Jednakże, długotrwałe rozszerzenie naczyń krwionośnych zwiększa obciążenie żył, co staje się problematyczne dla osób już posiadających żylaki. Spożywanie alkoholu w nadmiarze zwiększa ryzyko wystąpienia krwawień, może prowadzić do uszkodzenia wątroby, obniżając zdolność organizmu do produkcji białek niezbędnych do prawidłowego krzepnięcia krwi. Uszkodzenie wątroby zwiększa ryzyko zatrzymywania płynów obciążając żyły lub do odwodnienia organizmu, co zagęszcza krew i utrudnia jej przepływ. Wpływ alkoholu na żyły zwiększa ryzyko powstawania skrzepów krwi. Alkohol a żylaki to też negatywny proces dostarczania dużych ilości kalorii, ryzyko nadwagi lub otyłości.
Więcej w artykule: Co jeść, aby nasze nogi były piękne i zdrowe
Fakt 5: Niektóre ubrania mogą wpłynąć na pojawienie się żylaków
Faktem jest, że noszenie bardzo obcisłych ubrań, zwłaszcza wokół talii, ud i pachwin, noszenie ciasnych pasków lub gorsetów ogranicza przepływ krwi w dolnych partiach ciała. Utrudniony przepływ krwi zwiększa ciśnienie w żyłach nóg, co z kolei sprzyja powstawaniu żylaków. Warto zatem pamiętać, że noszenie luźniejszych ubrań, zwłaszcza w okolicach talii i nóg, może poprawić krążenie krwi i zmniejszyć ryzyko powstawania żylaków. Jedynie profesjonalne pończochy uciskowe pozytywnie wspierają krążenie krwi w nogach. Działają one poprzez wywieranie precyzyjnie ukierunkowanego, stałego nacisku, co pomaga w poprawie przepływu krwi i zapobiega jej zastojom.
Nie tylko obcisłe ubranie, ale i buty na wysokim obcasie wpływają na sposób, w jaki pracują np. mięśnie łydek. Wysokie obcasy ograniczają pełne skurcze mięśni łydek, które są niezbędne do pompowania krwi z nóg w kierunku serca. Wybieranie butów na niskim obcasie może pomóc w utrzymaniu zdrowego krążenia w nogach. Wygodne buty, które dobrze podtrzymują stopy, są lepszym wyborem niż wysokie obcasy.
Fakt 6: Ciąża zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków
W czasie ciąży ciało kobiety produkuje znacznie większe ilości progesteronu i estrogenu. Zwiększona objętość krwi oraz rozluźnienie ścian naczyń krwionośnych z powodu tych hormonów sprzyja powstawaniu żylaków. Dodatkowo, rosnąca macica wywiera nacisk na żyły w miednicy i dolnych kończynach, utrudnia przepływ krwi.
Ważne, by w czasie ciąży zwrócić szczególna uwagę na profilaktykę antyżylakową. Zachowanie „zdrowej” wagi minimalizuje ryzyko obciążania żył i zmniejsza ryzyko żylaków. Zdrowe odżywianie się i regularne ćwiczenia, unikanie długotrwałego stania lub siedzenia w jednej pozycji, specjalne pończochy uciskowe o odpowiednim stopniu ucisku to podstawa dobrych nawyków, których stosowanie pozwoli przejść przez czas ciąży „lekką nogą”.
Fakt 7: Otyłość sprzyja żylakom
Nie tylko otyłość ciążowa niesie zagrożenie w postaci żylaków. Nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzi do zwiększonego wydzielania substancji zapalnych, które mogą uszkadzać ściany naczyń krwionośnych. Otyłość jest przyczyną zaburzeń metabolicznych, takich jak insulinooporność, cukrzyca typu 2 i hiperlipidemia. Prowadzi do zaburzeń hormonalnych. Zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy, czyli tworzenia się skrzepów krwi w żyłach. Dodatkowa masa ciała u osób otyłych wywiera większe obciążenie na żyły, sprzyjając żylakom.
Zobacz również:
|
|
|