Wczytuję dane...

Co jeść, by nasze nogi były piękne i zdrowe?

Wielu osobom może wydawać się, że dieta nie ma żadnego wpływu na zdrowie i dobrą kondycję naszych nóg. Takie myślenie jest całkowicie błędne - spożywane przez nas potrawy mogą im w dużym stopniu zarówno pomagać, jak i szkodzić. Jeśli dokuczają nam np. obrzęk czy też problemy związane z żylakami, warto dokładnie przeanalizować nasz jadłospis i, w razie potrzeby, zmienić go tak, aby znalazły się w nim takie produkty, które działają na nasze nogi w dobroczynny sposób.


 

Pamiętajmy o piciu wody

 

Rzeczą, o której powinniśmy pamiętać w pierwszej kolejności, jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Optymalne spożycie to 1,5-2 litry w ciągu dnia (najlepiej, gdy większość stanowić będzie czysta woda, choć oczywiście można pić także rozcieńczone soki warzywne i owocowe czy herbaty ziołowe). Jeśli jesteśmy aktywni fizycznie, ilość ta powinna być jeszcze większa. Dzięki właściwemu nawodnieniu zdołamy uniknąć obrzęku nóg, będącego wynikiem gromadzenia przez nasz organizm, broniący się przed odwodnieniem, zapasów wody w tkance podskórnej. Warto też ograniczyć spożycie soli (lepiej zastąpić ją solą jodowaną i przyprawami roślinnymi) oraz alkoholu.


 

Na dobre krążenie witaminy C i E

 

Istotnym czynnikiem dla utrzymywania dobrej kondycji naszych nóg jest codziennie spożywanie produktów bogatych w witaminy C oraz E. Wzmacniają one ściany naczyń krwionośnych, co przyczynia się do usprawnienia cyrkulacji krwi. Duże ilości witaminy C możemy znaleźć w czarnych porzeczkach, aceroli, owocach dzikiej róży, truskawkach, cytrynie, pomarańczach, kiwi, szpinaku, papryce, brukselkach, kalafiorze, pomidorach, kapuście. Z kolei dobrym źródłem witaminy E są oleje roślinne, oliwa z oliwek, margaryna, ziarna zbóż, migdały, orzechy laskowe, włoskie i ziemne, ziarna słonecznika, pestki dyni, brukselka, kapusta, pietruszka, szpinak.


 

Dobre flawonoidy

 

Pozytywny wpływ na nasze naczynia krwionośne mają flawonoidy. Wzmacniają one ściany żył, a także poprawiają ich elastyczność, dzięki czemu cyrkulacja krwi przebiega dużo sprawniej. Ich duże ilości znajdziemy w wiśniach, jagodach, malinach, czarnych porzeczkach, aceroli, jeżynach, pomidorach, brokułach, sałacie, fasoli, grochu, burakach, czerwonym winie.


 

Mniej cukru, więcej owoców

 

Jeśli należymy do osób otyłych, musimy pamiętać o tym, że ciągle występujące nadmierne obciążanie nóg sprzyja występowaniu rozmaitych dolegliwości żylnych. W takiej sytuacji warto pomyśleć o odstawieniu na bok słodyczy oraz innych produktów, zawierających duże ilości cukru. Można je z powodzeniem zastąpić np. owocami, które, oprócz zaspokojenia apetytu „na słodkie”, będą wywierały pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a to dzięki dużej ilości witamin i innych potrzebnych nam związków.


 

Błonnik – ważny składnik diety

 

Ważnym elementem jadłospisu powinno być również spożywanie produktów bogatych w błonnik, Jego odpowiednia ilość, w połączeniu z porzuceniem potraw smażonych na rzecz pieczonych lub gotowanych (są bardziej lekkostrawne, dzięki czemu nie wywołują zaparć, mogących skutkować pojawieniem się żylaków), pomoże nam w zachowaniu zdrowych, pięknych nóg. Dużo błonnika znajdziemy w pieczywie razowym i wieloziarnistym, kaszy jęczmiennej i gryczanej, brązowym ryżu, chrupkach kukurydzianych, otrębach pszennych, płatkach zbożowych, musli, rodzynkach, migdałach, orzechach, pistacjach, wiórkach kokosowych, fasoli, grochu, soi, porzeczkach, malinach, czarnych jagodach, jeżynach, suszonych owocach, gorzkiej czekoladzie, popcornie.


 

Zastosowanie się do podanych porad nie powinno być zbyt trudne – nie zmieniają one diety w radykalny sposób, a raczej sugerują, które poszczególne produkty warto dodać, a które usunąć ze swojego jadłospisu. Jeśli zastosujemy się do tych wskazówek, nasze nogi z pewnością szybko okażą nam wdzięczność, stając się lekkimi i pełnymi życia.

 żylaki zdrowe nogi dieta

Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.