Co jeść, by nasze nogi były piękne i zdrowe?
Czy istnieje dieta na żylaki albo dieta na wzmocnienie naczyń krwionośnych? Czego nie wolno jeść przy zakrzepicy? Jak przeciwdziałać żylakom? Na te i podobne pytania postaramy się odpowiedzieć zgłębiając temat co jeść, by nasze nogi były piękne i zdrowe.
Spis treści
Wielu osobom może wydawać się, że dieta nie ma żadnego wpływu na zdrowie i dobrą kondycję naszych nóg. Takie myślenie jest całkowicie błędne - spożywane przez nas potrawy mogą im w dużym stopniu zarówno pomagać, jak i szkodzić. Jeśli dokucza obrzęk czy też problemy związane z żylakami, warto dokładnie przeanalizować jadłospis i w razie potrzeby, zmienić go tak, aby znalazły się w nim produkty, które nie szkodzą, a działają na nasze nogi w dobroczynny sposób.
Co to są żylaki i pajączki na nogach?
Żylaki i pajączki to zmiany skórne związane z zaburzeniami krążenia krwi w żyłach kończyn dolnych. Żylaki to poszerzone i wygięte żyły, które mogą być widoczne pod skórą. Występują, gdy zastawki w żyłach, które zwykle zapobiegają cofaniu się krwi, ulegają osłabieniu lub uszkodzeniu. Pajączki, z kolei to drobne, rozgałęzione naczynia krwionośne widoczne pod skórą w postaci czerwonych lub fioletowych żyłek. Mogą być efektem osłabienia żył lub nacisku na naczynia krwionośne.
Dlaczego dieta ma znaczenie?
Dieta na żylaki nóg może mieć istotne znaczenie. Pozwala walczyć z nadwagą i otyłością, które zwiększają ryzyko wystąpienia żylaków poprzez większe obciążenie na żyły kończyn dolnych i pogorszenie krążenia krwi. Odpowiednia dieta przy żylakach sprzyja zachowaniu dobrej przemiany materii. Dieta bogata w błonnik, woda i zdrowe tłuszcze pomaga zapobiegać zaparciom i poprawia regularności wypróżnień. Dieta bogata w przeciwutleniacze (witaminy C i E) oraz w składniki odżywcze wspierające zdrowie naczyń krwionośnych (flawonoidy) może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom naczyń krwionośnych i poprawie krążenia krwi.
Witaminy i minerały wspomagające krążenie
Jakie witaminy na żylaki?Witaminy C oraz E wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, co przyczynia się do usprawnienia cyrkulacji krwi. Duże ilości witaminy C możemy znaleźć w czarnych porzeczkach, aceroli, owocach dzikiej róży, truskawkach, cytrynie, pomarańczach, kiwi, papryce, pietruszce. Witamina C na żylaki! Z kolei źródłem witaminy E są oleje roślinne, oliwa z oliwek, ziarna zbóż, migdały, orzechy, ziarna słonecznika, pestki dyni.
Cytryna może być stosowana jako naturalny środek pielęgnacyjny do pielęgnacji skóry, ale nie ma bezpośrednich dowodów na to, że cytryna na pajączki na nogach skutecznie zadziała.
Woda i nawodnienie
Rzeczą, o której powinniśmy pamiętać jest optymalne spożycie 1,5-2 litrów płynów w ciągu dnia (najlepiej, gdy większość stanowić będzie czysta woda, choć oczywiście można pić także rozcieńczone soki warzywne i owocowe czy herbaty ziołowe). Jeśli jesteśmy aktywni fizycznie, ilość ta powinna być proporcjonalnie większa. Dzięki właściwemu nawodnieniu zdołamy uniknąć obrzęku nóg, będącego wynikiem gromadzenia przez nasz organizm, broniący się przed odwodnieniem, zapasów wody w tkance podskórnej.
Produkty, które warto włączyć do diety
Pozytywny wpływ na naczynia krwionośne mają flawonoidy. Wzmacniają ściany żył, a także poprawiają ich elastyczność. Znajdują się w wiśniach, jeżynach, pomidorach, brokułach, sałacie, fasoli, grochu, burakach, czerwonym winie.
Dieta na żylaki wskazuje spożywanie produktów bogatych w błonnik: pieczywa razowego, wieloziarnistego, kaszy jęczmiennej i gryczanej, brązowego ryżu, otrębów pszennych, płatków zbożowych, musli, rodzynek, migdałów, orzechów, pistacji, wiórków kokosowych, fasoli, grochu, soi, suszonych owoców, gorzkiej czekolady.
Warzywa i owoce bogate w antyoksydanty
Warzywa i owoce bogate w antyoksydanty są korzystne dla zdrowia naczyń. Pomagają w neutralizacji wolnych rodników. Do takich warzyw i owoców należą warzywa liściaste (szpinak, jarmuż, rukola), brokuły, czerwona i żółta papryka, jagody (borówki, jagody goji i maliny), cytrusy (pomarańcze, mandarynki i grejpfruty).
Pełnoziarniste produkty zbożowe
Pełnoziarniste produkty zbożowe są bogate w błonnik, witaminy, minerały oraz inne składniki odżywcze. Wskazane produkty pełnoziarniste to kasza jaglana, gryka, płatki owsiane, ryż brązowy.
Ryby i zdrowe tłuszcze
Ryby są doskonałym źródłem zdrowych tłuszczów, zwłaszcza kwasów omega-3. Jednymi z najlepszych jest łosoś, śledź, tuńczyk, makrela i sardynki.
Czego unikać w diecie przeciw żylakom?
W diecie przeciw żylakom warto unikać produktów, które negatywnie wpływają na zdrowie naczyń krwionośnych oraz nasilają objawy żylaków. Zdecydowanie warto ograniczyć spożycie soli, przetworzonych produktów spożywczych, tłuszczów trans oraz innych sztucznych dodatków, picia alkoholu oraz kofeiny, produktów bogatych w tłuszcze nasycone, takich jak czerwone mięso, pełnotłuste produkty mleczne oraz słodkich napojów i przekąsek.
Sól i przetworzone produkty
Czego unikać przy żylakach? Soli! Nadmierne spożycie soli może prowadzić do zatrzymywania płynów w organizmie. Przetworzone produkty często zawierają wysokie ilości soli, co sprawia, że mogą być szczególnie szkodliwe dla osób z problemami z układem krążenia. Ponadto mogą zawierać tłuszcze i substancje chemiczne, które negatywnie wpływają na zdrowie naczyń krwionośnych.
Nadmierne spożycie alkoholu i kofeiny
Nadmierne spożycie alkoholu czy kofeiny, obecnej w kawie, herbacie i niektórych napojach energetycznych prowadzi do poszerzenia naczyń krwionośnych, co zwiększa ryzyko występowania pajączków na nogach oraz nasila objawy żylaków. Ponadto alkohol może prowadzić do odwodnienia organizmu. Sprzyja obrzękom i zwiększa ryzyko zakrzepicy. Jak widać kawa a żylaki- nie idą w parze!
Zastosowanie się do podanych porad nie powinno być zbyt trudne – nie zmieniają one diety w radykalny sposób, a raczej sugerują, które poszczególne produkty warto dodać, a które usunąć ze swojego jadłospisu. Jeśli zastosujemy się do tych wskazówek stosując jednocześnie pończochy uciskowe nasze nogi z pewnością szybko okażą nam wdzięczność.
Zobacz również:
Hity wśród kompresji w 2023 roku
|
5 suplementów zapobiegających powstawaniu żylaków
|
Ablacja, laser, skleroterapia - nowoczesne rozwiązania na żylaki |