Wczytuję dane...

Przewlekła niewydolność żylna PNŻ - opis i charakterystyka

Przewleka niewydolność żylna

Przewlekła niewydolność żylna to powszechna choroba, która dotyka ludzi na całym świecie. Objawia się poszerzonymi, krętymi żyłami, obrzękami nóg i innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Może przebiegać łagodne, ale i prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu schorzeniu, jego przyczynom, objawom oraz możliwym formom leczenia.

Spis treści:

Niewydolność żylna - co to jest?

Niewydolność żylna, znana również jako niewydolność żylaków, to schorzenie polegające na nieprawidłowym funkcjonowaniu żył, które mają za zadanie transportować krew z powrotem w stronę serca. W przypadku niewydolności żylnej, zwykle spowodowanej osłabieniem lub uszkodzeniem zastawek w żyłach, dochodzi do gromadzenia się krwi w naczyniach, zwłaszcza w dolnych kończynach. Objawia się to poszerzeniem i wydłużeniem żył (żylaki), obrzękami, uczuciem ciężkości czy bólem nóg. Niewydolność żylaków może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak owrzodzenia skórne czy zakrzepica. Obserwując niewydolność żylna zdjęcia możemy uświadomić sobie jak różnorodny przebieg ma to schorzenie i jak ważne jest dbanie o zdrowie nóg. 


Niewydolność żylna - przyczyny

Niewydolność żylna przyczyny może mieć zbliżone do przyczyn żylaków. Są one spowodowane przez różnorodne czynniki. Do najczęstszych należy uszkodzenie lub osłabienie zastawek żylnych, które są strukturami w żyłach zapobiegającymi cofaniu się krwi. Jeśli te zastawki ulegną uszkodzeniu lub osłabieniu, powstanie niedrożność żył, krew może cofać się w dół, zamiast płynąć w górę.

Osoby, których bliscy krewni cierpieli na niewydolność żylaków, mają genetyczne predyspozycje zwiększające ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Czynniki genetyczne mogą wpływać na strukturę i funkcjonowanie żył.

Niewydolność żylna może być związana z problemami z krążeniem krwi, zwiększonym ciśnieniem krwi w żyłach, na przykład w wyniku długotrwałego stania lub siedzenia, otyłością, ciążą czy zakrzepicą, przyczyniających się do osłabienia naczyń i zastawek. Ciąża może zwiększyć objętość krwi w organizmie kobiety, a także wywierać dodatkowy nacisk na żyły, co z kolei prowadzi do niewydolności żylnej.

Niewydolna żyła odpiszczelowa związana jest z osłabieniem lub uszkodzeniem zastawek, co prowadzi do cofania się krwi w kierunku nóg zamiast prawidłowego przepływu w kierunku serca. Żyła odpiszczelowa niewydolna leczenie może obejmować podobne metody, jak w przypadku PNŻ. Stosowanie skarpet kompresyjnych, zmiany stylu życia, leki lub procedury medyczne (skleroterapia czy ablacja laserowa). W związku z tym, choć PNŻ i niewydolność zastawek żyły odpiszczelowej są oddzielnymi schorzeniami, to ich leczenie może mieć wiele wspólnych elementów, zwłaszcza jeśli oba schorzenia występują u tego samego pacjenta.

Złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, mogą negatywnie wpływać na układ krążenia, zwiększając ryzyko wystąpienia niewydolności żylnej. Narażanie organizmu na szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak dym papierosowy, promieniowanie UV czy zanieczyszczenie powietrza, może również wpływać na kondycję naczyń krwionośnych i zwiększać ryzyko choroby.

Prawdopodobieństwo wystąpienia niewydolności żylnej wzrasta wraz z wiekiem, kiedy naczynia krwionośne stają się słabsze i mniej elastyczne.

Zrozumienie tych czynników może pomóc w podejmowaniu działań prewencyjnych i zmniejszyć niebezpieczeństwo wystąpienia i zagrożeń jakie niesie niewydolność żylna. Jeśli istnieje podejrzenie tego schorzenia lub występują objawy, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu odpowiedniej diagnozy i leczenia.

Avicenum 360

ARIES Pończochy przeciwżylakowe II stopnia ucisku samonośne AVICENUM 360 (23-32 mmHg)

Mediven Duomed

MEDI Pończochy samonośne uciskowe II stopnia kompresji Mediven Duomed

Juzo Softt

JUZO SOFT Pończochy samonośne uciskowe II stopnia kompresji (23-32mmHg)

 


Niewydolność żylna - objawy

Najczęściej występujące objawy przewlekłej niewydolności żylnej to przede wszystkim żylaki, pojawiające się jako poszerzone, wydłużone i kręte żyły, widoczne szczególnie na nogach. Świadczyć o chorobie mogą też czerwone plamy niewydolność żył kończyn dolnych.  Innym zauważalnym przejawem PNŻ jest obrzęk, występujący zwłaszcza w okolicach kostek i stóp, który zazwyczaj nasila się podczas długotrwałego stania lub siedzenia, a zmniejsza po odpoczynku z uniesionymi nogami. Czasami obrzękowi towarzyszy także świąd, związany z zastojem krwi w żyłach.

Przewlekła niewydolność żylna objawy może mieć też powiązane z uczuciem ciężkości w okolicach nóg, szczególnie po długim dniu lub podczas ciepłej pogody. Ból lub dyskomfort, występujący wzdłuż biegu dotkniętych żył, zwłaszcza po długotrwałym staniu lub siedzeniu. W zaawansowanych przypadkach niewydolność żylna objawy może mieć też typowo skórne. Mogą występować trudno gojące się owrzodzenia skóry w okolicach kostek lub górnej części stopy. Pojawiają się brunatne przebarwienia skóry w okolicach łydek lub inne zmiany skórne, takie jak zgrubienie skóry. Zwłaszcza w nocy, pojawiać się mogą skurcze mięśni zwane potocznie "skurczami łydek".


Niewydolność żylna - leczenie

Leczenie niewydolności żylnej (PNŻ) ma na celu przede wszystkim złagodzenie objawów, poprawę jakości życia oraz zapobieżenie powikłaniom. Najczęstsze metody leczenia to:

 • Skarpety kompresyjne. Noszenie skarpet kompresyjnych może pomóc w zmniejszeniu obrzęków, poprawie krążenia krwi i złagodzeniu objawów PNŻ, takich jak ból, uczucie ciężkości czy skurcze mięśni. Skarpety kompresyjne dostępne są w różnych stopniach kompresji, dlatego ważne jest dokładne dobranie odpowiedniego typu i rozmiaru.
 • Zmiana stylu życia. Regularna aktywność fizyczna, unikanie długotrwałego stania lub siedzenia, utrzymanie prawidłowej wagi, unikanie palenia tytoniu oraz unikanie długotrwałego narażenia na ciepło mogą pomóc w łagodzeniu objawów PNŻ i zapobieganiu dalszemu postępowi choroby.
 • Leczenie farmakologiczne. W niektórych przypadkach, aby złagodzić objawy PNŻ lekarz może zalecić stosowanie takich leków jak leki przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe lub leki przeciwzapalne.
 • Ćwiczenia fizyczne. Szczególnie ćwiczenia ukierunkowane na wzmacnianie mięśni nóg i poprawę krążenia krwi mogą być pomocne w leczeniu PNŻ. Zalecane są także różne techniki masażu i inne formy terapii fizycznej.
 • Procedury medyczne. W zaawansowanych przypadkach PNŻ, gdy inne metody leczenia nie przynoszą skutecznych rezultatów, lekarz może zalecić zabiegi medyczne, takie jak skleroterapia (wstrzykiwanie substancji do poszerzonych żył w celu ich zamknięcia), ablacja laserowa lub chirurgiczne usunięcie żylaków.

Ważne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia przez lekarza w celu oceny skuteczności leczenia i ewentualnego dostosowania planu terapeutycznego. Warto podkreślić, że leczenie PNŻ jest zazwyczaj długotrwałe i wymaga współpracy między pacjentem a specjalistami z tej dziedziny. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie mogą pomóc w kontrolowaniu objawów i poprawie jakości życia osób dotkniętych chorobą.

Pani Teresa Classic

PANI TERESA CLASSIC Podkolanówki przeciwżylakowe 2 stopnia kompresji

Avicenum 360

ARIES Podkolanówki przeciwżylakowe II stopnia ucisku AVICENUM 360 (23 Avicenum 360- 32 mmHg)

Sigvaris Cotton

Sigvaris Podkolanówki przeciwżylakowe z bawełną II klasy ucisku COTTON Essential THERMOREGULATING

 


Niewydolność żylna - profilaktyka

Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) wymaga profilaktyki, która koncentruje się głównie na zmniejszeniu ryzyka wystąpienia choroby poprzez przyjmowanie zdrowych nawyków życiowych oraz unikanie czynników ryzyka.

Oto kilka zaleceń dotyczących profilaktyki PNŻ:

 • Regularne ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza te, które angażują mięśnie nóg (tj. chodzenie, pływanie, jazda na rowerze).
 • Unikanie długotrwałego stania lub siedzenia, które utrudnia prawidłowy przepływ krwi w żyłach dolnych. Ważne jest regularne rozciąganie nóg i krótkie przerwy na spacer lub rozruszanie się podczas pracy siedzącej.
 • Wprowadzenie i przestrzeganie zbilansowanej diety bogatej w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz niskotłuszczowe białka może pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi i obniżeniu ryzyka wystąpienia otyłości, która jest jednym z czynników ryzyka PNŻ.
 • Unikanie palenia tytoniu, które negatywnie wpływa na krążenie krwi i zwiększa ryzyko występowania problemów żylno-naczyniowych, w tym niewydolności żylnej.
 • Unikanie nadmiernego narażenia na ciepło, na przykład korzystanie z gorących kąpieli czy sauny, może rozszerzać naczynia krwionośne i zwiększać ryzyko rozwoju PNŻ.
 • Regularne unoszenie nóg podczas odpoczynku może pomóc w zmniejszeniu obrzęków i poprawie krążenia krwi.

Profilaktyka PNŻ opiera się głównie na zdrowym stylu życia oraz świadomości czynników ryzyka. Wprowadzenie zdrowych nawyków może pomóc w zmniejszeniu ryzyka i poprawić ogólną kondycję zdrowotną. Osoby z dziedzicznymi predyspozycjami lub występującymi czynnikami ryzyka powinny regularnie sprawdzać stan swoich nóg u lekarza oraz przestrzegać zaleceń profilaktycznych.


Niewydolność żylna – podsumowanie

Czy niewydolność żylną można wyleczyć? Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) jest schorzeniem, które nie zawsze można całkowicie wyleczyć, ale można skutecznie zarządzać jej objawami i zminimalizować ryzyko powikłań.

Przewlekła niewydolność żylna niesie ze sobą wiele zagrożeń, dlatego warto stawiać na profilaktykę oraz regularne korzystać ze skarpet kompresyjnych (pończochy uciskowe sklep medyczny). Wczesne działanie może pomóc w kontrolowaniu objawów, tak aby przewlekła niewydolność żylna nie wpłynęła drastycznie na jakość życia.

Zobacz również:

Laserowe usuwanie żylaków Dlaczego mam żylaki? 5 suplementów zapobiegających powstawaniu żylaków

Jesień i zima- najlepszy czas na laserowe usuwanie żylaków

Dlaczego mam żylaki?

5 suplementów zapobiegających powstawaniu żylakówPytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.