Wczytuję dane...

Jak pozbyć się żylaków?

Dlaczego mam żylaki


Kiedy na nogach pojawiają się pierwsze oznaki problemów żylnych takie jak pękające naczynka, pajączki, opuchnięcia, nie warto ich lekceważyć. Zamiast tuszować „kosmetyczne mankamenty” przyjrzyjmy się ich przyczynom. Poznajmy metody jak leczyć żylaki, jak pozbyć się żylaków, widoczne żyły na nogach jak się pozbyć by zachować piękne i zdrowe nogi.

Spis treści:

 

Przyczyny żylaków

Problemy żylne mogą być spowodowane takimi czynnikami jak genetyka, wiek, płeć, styl życia, a także problemami z krążeniem krwi w naczyniach krwionośnych. Warto podkreślić, że często kilka z tych czynników działa wspólnie, zwiększając ryzyko wystąpienia żylaków.  

Do najczęstszych przyczyn powstawania żylaków zaliczamy:

  • Nieprawidłowości w pracy zastawek żylnych, powodujące cofanie się krwi do żył, co prowadzi do ich poszerzenia.
  • Predyspozycje genetyczne, czyli skłonności wrodzone do występowania żylaków.
  • Płeć - kobiety są bardziej podatne na rozwój żylaków niż mężczyźni. Prawdopodobnie jest to związane z wpływem hormonów płciowych na elastyczność ścian żył.
  • Wiek- wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko rozwoju żylaków, naczynia krwionośne tracą elastyczność, a zastawki stają się mniej skuteczne.
  • Ciąża - może zwiększyć ryzyko wystąpienia żylaków. Przyczyną jest wzrost objętości krwi i ucisk rosnącego płodu na duże naczynia krwionośne w miednicy.
  • Siedzący lub stojący tryb życia- długotrwałe siedzenie lub stanie może negatywnie wpływać na krążenie krwi.
  • Nadwaga i otyłość mogą zwiększać obciążenie naczyń krwionośnych, co przyczynia się do występowania żylaków.
  • Zakrzepica lub zatory krwi w naczyniach krwionośnych prowadzą do problemów z przepływem krwi i zwiększają ryzyko powstawania żylaków.
  • Choroby układu krwiotwórczego mogą wpływać na gęstość krwi, co z kolei zaburza pracę naczyń krwionośnych.

Objawy żylaków

Żylaki są stanem, w którym żyły stają się poszerzone i zniekształcone. Choć żylaki dotykają różnych części ciała, najczęściej dotyczą nóg. Żylaki na łydkach, w okolicach kostek, żylaki podudzia to częste miejsca  występowania tego schorzenia. Poszerzone, widoczne żyły, niebieskawe, fioletowe lub rozszerzone naczynia krwionośne. Uczucie bólu, pieczenia lub ciężkości w nogach. Obrzęk, zwłaszcza w okolicach kostek i stóp. Uczucie zmęczenia lub niestabilności w nogach. Nocne skurcze mięśni zwłaszcza w okolicach łydek. To podstawowe objawy, które z pewnością powinny nas zaniepokoić i skłonić do podjęcia działań w kierunku jak wyleczyć żylaki.


Avicenum 360

ARIES Pończochy przeciwżylakowe II stopnia ucisku samonośne AVICENUM 360 (23-32 mmHg)

Mediven Duomed

MEDI Pończochy samonośne uciskowe II stopnia kompresji Mediven Duomed

Juzo Soft

JUZO SOFT Pończochy samonośne uciskowe II stopnia kompresji (23-32mmHg)

 


Skuteczne metody leczenia żylaków

Osoby, które mają skłonność do żylaków z powodu czynników genetycznych lub innych czynników ryzyka wymienionych powyżej, mogą zawczasu podjąć działania w celu zmniejszenia ich wystąpienia poprzez zdrowy tryb życia i odpowiednie leczenie. W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i określenia odpowiedniego planu leczenia. Poniżej przedstawiamy podstawowe wskazówki jak radzić sobie i jak leczyć żylaki nóg:

  1. Wprowadzić do swojego stylu życia regularną aktywność fizyczną (np. spacery czy pływanie mogą pomóc w poprawie krążenia krwi).
  2. Unikać długotrwałego pozostawania w jednej pozycji (w czasie pracy siedzącej lub stojącej należy robić przerwy, zmieniać pozycję, wprowadzać proste ćwiczenia uaktywniające mięśnie nóg).
  3. Zadbać o dietę bogatą w błonnik, warzywa i owoce.
  4. Odpoczywać z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca, aby pomóc w odprowadzaniu krwi z nóg.
  5. Zadbać o prawidłową masę ciała.
  6. Unikać noszenia obuwia na wysokim obcasie.
  7. Stosować kompresję (pończochy uciskowe, rajstopy uciskowe, podkolanówki uciskowe mają widoczny wpływ na poprawę krążenia i zmniejszanie obrzęków).

    Pani Teresa Classic

    PANI TERESA CLASSIC Podkolanówki przeciwżylakowe 1 stopnia kompresji

    Mediven Duomed

    MEDI Podkolanówki uciskowe I stopnia kompresji Mediven Duomed

    Juzo Move

    JUZO MOVE Podkolanówki uciskowe I stopnia kompresji (18-21mmHg)

Zaawansowane żylaki jak leczyć

W przypadkach zaawansowanych żylaków, ważne jest by znajdować się pod opieką lekarza specjalisty. Tylko lekarz wie jak pozbyć się żylaków skutecznie i bezpiecznie, może zalecić leczenie medyczne. Dobierze metodę leczenia. Powszechnie stosowane są takie zabiegi jak: skleroterapia (zabieg polegający na wprowadzeniu do poszerzonych żył substancji chemicznej, co prowadzi do ich zwężenia i zamknięcia), leczenie laserowe (zamykanie poszerzonych żył za pomocą światła laserowego), chirurgia naczyniowa (chirurgiczne usunięcie poszerzonych odcinków żył), ablacja endowaskularna (zamykanie żył z wykorzystaniem energii cieplnej- laserowej lub fal radiowych), flebektomia (polegająca na usuwaniu poszerzonych żył poprzez niewielkie nacięcia w skórze), zastosowanie implantów (wprowadzanie małych implantów do żył w celu poprawy krążenia).

Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia najodpowiedniejszego planu leczenia w zależności od indywidualnych cech pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. Leczenie żylaków powinno być dostosowane do konkretnego przypadku i zawsze przeprowadzane pod nadzorem profesjonalistów.

W razie pytań jak leczyć żylaki, co warto wiedzieć stosując kompresję i jakie pończochy uciskowe wybrać, by żylaki na łydkach stały się mniej dokuczliwe zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Zobacz również:

Laserowe usuwanie żylaków Dlaczego mam żylaki? 5 suplementów zapobiegających powstawaniu żylaków

Jesień i zima- najlepszy czas na laserowe usuwanie żylaków

Dlaczego mam żylaki?

5 suplementów zapobiegających powstawaniu żylaków

 

Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.