Wczytuję dane...

Domowe sposoby na żylaki

Domowe sposoby na żylaki

Domowe babcine sposoby na żylaki nie zastąpią profesjonalnego leczenia, ale mogą przynieść ulgę w łagodzeniu objawów. Warto sięgnąć po naturalne metody i zadbać o zdrowie swoich nóg.

Spis treści:

Co to są żylaki i jak się objawiają?

Żylaki to poszerzone i wydłużone naczynia żylne, zazwyczaj o kolorze niebieskawym lub fioletowym. Mogą one przybierać różne kształty, od delikatnych linii po grubsze, guzowate struktury, które najczęściej pojawiają się na nogach. Objawy żylaków są różne, a ich nasilenie zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. Osoby ze skłonnościami do żylaków często doświadczają uczucia ciężkości, zmęczenia czy bólu w nogach. Przyczyną są trudności w przepływie krwi z powrotem do serca. Wokół obszaru żylaków, może wystąpić obrzęk zwłaszcza na końcu dnia lub po dłuższym czasie przebywania w pozycji stojącej. Osoby z żylakami mogą także doświadczać uczucia swędzenia lub pieczenia w okolicach zmienionych naczyń.

Ważne, by zadbać zarówno o profilaktykę jak i leczenie objawów, gdyż żylaki to nie tylko nieestetyczne zmiany na nogach, ale schorzenie, które może doprowadzić do powstania zakrzepów krwi, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

żylaki

Zdrowy styl życia a żylaki

Zdrowy styl życia ma znaczący wpływ na profilaktykę przeciwżylakową oraz na łagodzenie objawów u osób, które już zmagają się z tą dolegliwością. Mówiąc o zdrowym stylu życia należy wziąć pod uwagę przede wszystkim regularną aktywność fizyczną. Zalecane są codzienne ćwiczenia, zwłaszcza te, które angażują mięśnie nóg, pomagają w utrzymaniu sprawnego krążenia krwi, pływanie, spacery, joga czy jazda na rowerze. Domowy sposób na żylaki to też stosowanie zrównoważonej diety bogatej w błonnik, warzywa, owoce, chude białko i niskotłuszczowe produkty mleczne, co wspiera zdrowie naczyń krwionośnych. Zdrowe odżywianie jednocześnie sprzyja utrzymaniu odpowiedniej masy ciała co jest bardzo istotne z uwagi, że otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia żylaków.

Skuteczne domowe sposoby na złagodzenie żylaków

Babcine sposoby na żylaki przekazywane z pokolenia na pokolenie, od lat pomagają w złagodzeniu objawów i wspomagają ogólne zdrowie nóg. W prawdzie domowe sposoby na żylaki nie zastąpią profesjonalnej opieki medycznej, ale mogą być użyteczne w profilaktyce przeciwżylakowej, a nawet w trakcie leczenia. Jako przykład domowych sposobów podać można okłady z nagietka, liści kapusty, okłady przygotowywane na bazie czosnku i oliwy z oliwek, kompresy z nalewki kasztanowca. Okłady z podbiału stosowane są na obrzęki i stany zapalne żył, wywar z pietruszki z kolei jako pomoc w ich zminimalizowaniu, wspomaga odnowę komórek i działa przeciwutleniająco. Babcine sposoby na żylaki to też masaż nóg olejem z cytryny (polecany w celu poprawy krążenia krwi) czy stosowanie okładów z mocno rozcieńczonego octu jabłkowego (by zmniejszyć widoczność żylaków). W tym przypadku należy jednak zachować ostrożność, aby nie podrażnić skóry. Niektóre zioła, takie jak kasztanowiec, miłorząb japoński czy ruskus, do dziś uznawane są za naturalne sposoby na żylaki na nogach, tradycyjnie używane są w herbatkach jako środki wspomagające krążenie.

 

Avicenum 360

ARIES Pończochy przeciwżylakowe II stopnia ucisku samonośne AVICENUM 360 (23-32 mmHg)

Mediven Duomed

MEDI Pończochy samonośne uciskowe II stopnia kompresji Mediven Duomed

Juzo Soft

JUZO SOFT Pończochy samonośne uciskowe II stopnia kompresji (23-32mmHg)

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wyleczyć żylaki na nogach domowym sposobem to przede wszystkim należy unikać:

  • długotrwałego bezruchu - ważne jest, aby regularnie zmieniać pozycję ciała,
  • nadmiernego ogrzewania nóg - długotrwałe wystawianie nóg na wysoką temperaturę poprzez gorące kąpiele, korzystanie z sauny lub długotrwałe opalanie, może wpływać na poszerzenie naczyń krwionośnych,
  • palenia tytoniu - negatywnie wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych i zwiększa ryzyko problemów z krążeniem,
  • chodzenia na wysokich obcasach.

Jeśli już występują objawy żylaków warto wprowadzić domowe sposoby na żylaki takie jak:

  • gimnastyka nóg - rozpocznij regularne, łagodne ćwiczenia, bez intensywnego nacisku na żyły,
  • odpoczynek z uniesionymi do góry nogami - spróbuj unieść nogi wyżej niż poziom serca, aby wspomóc odpływ krwi. Takie domowe sposoby na żylaki w ciąży są szczególnie ważne jako profilaktyka antyżylakowa,
  • zimne i ciepłe kąpiele nóg stosowane na przemiennie - zimne kąpiele zmniejszają obrzęki, a ciepłe wspomagają w rozluźnieniu mięśni,
  • masaż nóg bez nacisku na poszerzone żyły - przynosi ulgę obolałym nogom objętym uczuciem ciężkości, poprawia krążenie krwi.

Kompresoterapia jako wsparcie w leczeniu żylaków

Nie ma jednoznacznego sposobu jak pozbyć się żylaków domowym sposobem. Z pewnością jednak babcine sposoby na żylaki mogą być stosowane jako uzupełnienie innych form leczenia i przynosić ulgę w przypadku lekkich i umiarkowanych objawów. Do takich naturalnych metod należy także stosowanie zewnętrznego ucisku na kończyny dolne za pomocą specjalnych podkolanówek, pończochy, rajstop uciskowych lub bandaży. Głównym celem kompresjoterapii jest poprawa krążenia krwi w naczyniach żylakowych oraz zmniejszenie obrzęków i objawów związanych z żylakami. Kompresja zwiększa ciśnienie na naczyniach krwionośnych, co pomaga skurczyć żylaki, poprawić krążenie krwi i zapobiegać zastojom.

Dostępne na rynku produkty uciskowe, czyli pończochy uciskowe, rajstopy uciskowe czy skarpety uciskowe, są specjalnie zaprojektowanymi ubraniami medycznymi, które stosuje się w celu wywierania stopniowanego ciśnienia. Stopniowane ciśnienie pończoch uciskowych sprawia, że krew jest skierowana do serca, co redukuje obciążenie naczyń krwionośnych i pomaga w utrzymaniu prawidłowego przepływu krwi.

Jeśli zauważyłaś, zauważyłeś u siebie objawy żylaków, nie czekaj! Skonsultuj się z nami (pończochy uciskowe sklep medyczny) w celu dobrania odpowiedniej kompresji.

Zobacz również:

Laserowe usuwanie żylaków Dlaczego mam żylaki? 5 suplementów zapobiegających powstawaniu żylaków

Jesień i zima- najlepszy czas na laserowe usuwanie żylaków

Dlaczego mam żylaki?

5 suplementów zapobiegających powstawaniu żylaków



Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.