Wczytuję dane...

Użytkowanie pończoch uciskowych - potencjalne problemy i ich rozwiązania

Juzo Inspiration

Pończochy samonośne to jeden z najpopularniejszych typów wyrobów uciskowych. Skojarzenia, związane z tym elementem garderoby, kategoryzują go jako produkt przeznaczony przede wszystkim dla kobiet. Oczywiście nie znaczy to, że tylko panie decydują się na ich noszenie - jest całkiem spora grupa mężczyzn, którzy z różnych względów korzystają nie z podkolanówek, a właśnie z pończoch. Ich użytkowanie, oprócz plusów, wiąże się też z pewnymi niedogodnościami, które mogą pojawiać się w trakcie ich noszenia. Na co zatem trzeba się przygotować oraz jak radzić sobie z tymi problemami?

Spis treści

 

 

Sigvaris pończochy



Pończochy uciskowe spadają w trakcie użytkowania

Jest to jeden z najczęściej spotykanych problemów użytkowników pończoch uciskowych. W znacznej większości przypadków zsuwanie się pończochy z nogi podczas noszenia jest spowodowane wyborem zbyt dużego rozmiaru. Aby unikać takich sytuacji, warto za każdym razem przed dokonaniem zakupu wykonać pomiary nogi – często ma miejsce sytuacja, gdy ktoś posługuje się już dawno nieaktualnymi wymiarami, pochodzącymi nawet sprzed kilku lat. Pamiętajmy, że obwody nogi mogą w bardzo krótkim czasie zmienić się o tyle, że konieczny będzie dobór innego niż wcześniej rozmiaru.

Jeśli jesteśmy pewni, że dobrany przez nas rozmiar jest prawidłowy, to warto sprawdzić, jak wygląda przyczepność silikonowego mankietu. Niekiedy zdarza się, że przy korzystaniu z nieodpowiednich środków piorących lub wskutek zabrudzenia, silikon matowieje i staje się o wiele mniej przyczepny. Sytuację powinno uratować oczyszczenie mankietu – można do tego wykorzystać specjalne ściereczki do czyszczenia mankietów lub roztwór spirytusu nałożony na miękką szmatkę.

Bauerfeind_ściereczki_do_mankietów


Innym z powodów słabego trzymania się silikonu na nodze jest nadmiar włosów (zdarza się to przede wszystkim w przypadku mężczyzn). Jeśli taka sytuacja ma miejsce, należy nieco zredukować ilość owłosienia, znajdującą się pod mankietem, lub wybrać wariant z silikonowymi paskami, które oferują nieco lepszą przyczepność (choć pamiętajmy, że w przypadku gęstych włosów prawdopodobnie i tak konieczne będzie ich usunięcie) niż ma to miejsce w przypadku silikonowych guzków, stosowanych w większości pończoch.

Pomocny może być  specjalny klej do produktów uciskowych. Jest on bezpieczny zarówno dla skóry, jak i dla materiału – można go stosować codziennie bez obaw o ewentualne problemy. Dobrze radzi sobie z utrzymywaniem pończoch na nodze, dzięki czemu znika problem ich zsuwania.

 

Sigvaris_klej_do_pończoch

Pończochy są zbyt długie lub zbyt krótkie

Nie każda z osób korzystających z pończoch uciskowych ma świadomość, że większość produktów tego typu występuje w wersjach tzw. krótkiej i długiej. Są one przystosowane do korzystania z nich przez osoby o różnym wzroście. Wersja "krótka" będzie odpowiednia dla osób niskich, zaś długa dla wyższych (od ok. 168 cm wzrostu, choć i tak najważniejszym wyznacznikiem jest długość nogi, mierzona od podłoża do punktu pomiarowego G, znajdującego się w górnej części uda, ok. 4 cm poniżej pośladka).

W sytuacji, gdy dobierzemy dla siebie pończochę zbyt krótką, to wówczas nie będziemy w stanie dociągnąć jej mankietu do miejsca, w którym powinien się on znajdować, czyli w górnej części uda. A nawet, gdyby nam się to udało, to pończocha przeciwżylakowa najprawdopodobniej będzie zsuwać się z nogi, wracając do swojej nominalnej długości, co uniemożliwi normalnie korzystanie z niej.

Nieco inaczej będzie działo się w przypadku, gdy wybierzemy zbyt długi wariant produktu. Wówczas będziemy mieli na nodze zbyt dużo materiału, co będzie powodowało marszczenie się pończochy i nieprawidłowe rozłożenie kompresji na nodze. Oprócz tego istnieje też prawdopodobieństwo, że pończochy uciskowe będą zjeżdżać w trakcie ich użytkowania.

Aby zapobiec tym wszystkim problemom wystarczy pamiętać o doborze prawidłowej długości produktu przed dokonaniem ich zakupu.

Mediven Comfort

Avicenum 360

ARIES Pończochy przeciwżylakowe II stopnia ucisku samonośne AVICENUM 360 (23-32 mmHg)

Mediven Duomed

MEDI Pończochy samonośne uciskowe II stopnia kompresji Mediven Duomed

Juzo Softt

JUZO SOFT Pończochy samonośne uciskowe II stopnia kompresji (23-32mmHg)

Trudności z zakładaniem pończoch uciskowych

Choć zakładanie pończoch uciskowych nieco różni się od ubierania podkolanówek czy rajstop, to w gruncie rzeczy problemy, które można wówczas napotkać, są bardzo do siebie podobne. Krytycznym momentem jest przeciągnięcie produktu przez kostkę – w tym miejscu ucisk jest najsilniejszy (musi taki być, aby produkt zachował efektywność działania), co może powodować spore trudności, związane z koniecznością odpowiednio mocnego rozciągnięcia materiału. Jeśli nam się to uda, później jest już dużo łatwiej.

Zanim wypróbujemy któryś ze sposobów ułatwiających zakładanie pończoch, musimy upewnić się, że dysponujemy prawidłowo dobranym rozmiarem. Często zdarza się, że osoby kupujące „na oko” zupełnie nie trafiają z wyborem odpowiedniego dla siebie wariantu rozmiarowego. Podobnie mają się sprawy w sytuacji, gdy kupione pończochy przeciwżylakowe pasują na nogę tylko częściowo.

W sytuacji, gdy mamy prawidłowy rozmiar pończoch, a jednak nie jesteśmy w stanie przeciągnąć ich przez kostkę, możemy pomóc sobie na jeden z kilku sposobów.

Pierwszy, możliwy do zrealizowania tylko w przypadku produktów z otwartymi palcami, to skorzystanie z tzw. śliskiej stopy. Daje ona ubieranej pończosze o wiele większy poślizg, niż nasza skóra – dzięki temu przełożenie jej przez kostkę powinno być dużo łatwiejsze. Gdy już uda nam się cała operacja, zdejmujemy śliską stopą przez ucięty czubek pończochy.

Sigvaris_śliska_stopa

W sytuacji, gdy nosimy pończochy z zamkniętymi palcami, możemy ułatwić sobie ich ubieranie w inny sposób, a mianowicie wykorzystując jedno z akcesoriów przeznaczonych do nakładania wyrobów kompresyjnych. Mechanizm ich działania jest podobny – otrzymujemy do dyspozycji stelaż, na który nakładamy produkt, a następnie wciągamy go na nogę, trzymając za specjalne uchwyty. Taki sposób jest wygodniejszy i pozwala na użycie większej siły, niż w przypadku zakładania na nogę pończochy trzymanej i rozciąganej bezpośrednio w rękach.

Mediven_butler

Pamiętajmy, że pończochy uciskowe o wiele łatwiej założyć rano, tuż po wstaniu z łóżka, niż po południu, po całym dniu spędzonym na nogach. Przed zakładaniem warto też założyć rękawice, które dają o wiele pewniejszy chwyt i zabezpieczają materiał przed uszkodzeniem.

Bauerfeind_rękawice


Ściereczki do mankietów

BAUERFEIND VenoTrain – ściereczki do czyszczenia mankietów samonośnych

Nakładacz Medi

Nakładacz do pończoch mediven Butler

Rękawiczki Bauerfeind

BAUERFEIND VenoTrain – rękawiczki do nakładania wyrobów uciskowych

 

Nadmierne pocenie się skóry nogi

Skóra nóg, znajdujących się przez cały dzień w pończochach uciskowych, może nadmiernie się pocić – produkty te w znacznej większości przypadków są wykonane z tkanin syntetycznych, słabo przepuszczających powietrze. Poszczególni producenci starają się wykorzystywać różne technologie, tak by możliwie w jak największym stopniu zredukować problem niskiej oddychalności, jednak w niektórych przypadkach nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów.

Medi Fresh spray

Jeśli mamy problem z potliwością skóry nóg, warto pomyśleć o stosowaniu specjalnych kosmetyków chłodzących. Ma je w swojej ofercie firma MEDI – to żel do skóry nóg na dzień oraz spray. Żel należy nakładać na skórę przez założeniem pończochy, spray natomiast może być aplikowany zarówno bezpośrednio na skórę, jak i na pończochę. Oba produkty dają uczucie chłodu i odświeżenia. Można je stosować nawet codziennie, bez obaw o potencjalne negatywne skutki ich użytkowania.

Mediven_żel na dzień

Klej Sigvaris

Specjalny klej do mocowania pończoch Sigvaris

Medi Fresh

Medi odświeżający spray do nóg 100ml

Medi krem na dzień

Mediven odświeżający żel do nóg na dzień 150 ml

 

Zobacz również:

 

Mediven Sheer&Soft

Przegląd produktów - seria MEDI Mediven sheer&soft

Pajaczki i zylaki

Pajączki i żylaki. Łatwiej zapobiegać niż zwalczać!

Medi nakładacz

Przegląd akcesoriów do zakładania wyrobów uciskowych



Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.