Wczytuję dane...

Prawidłowy pomiar nóg podstawą kompresjoterapii

Prawidłowy pomiar nóg


Prawidłowy pomiar nóg to pierwszy krok do wyboru odpowiednich wyrobów kompresyjnych. Tylko precyzyjny, prawidłowo przeprowadzony pomiar zapewni skuteczną terapię i komfort noszenia pończoch, rajstop lub skarpet uciskowych. Przyjrzyjmy się krok po kroku, jak zmierzyć nogę do pończochy uciskowej i prawidłowo zebrać pomiary nóg. Na co zwrócić szczególną uwagę.  

Spis treści:

Jak poprawnie zmierzyć nogi w celu wyboru właściwego produktu uciskowego?

Zacznijmy od tego, że wszelkie pomiary najlepiej jest wykonywać rano, zaraz po wstaniu z łóżka. Nogi są wówczas mniej opuchnięte, a pomiar nóg do pończoch uciskowych będzie najbardziej miarodajny. Potrzebne do tego będą:

  • miara krawiecka lub centymetr krawiecki
  • długopis i kartka papieru do zapisywania pomiarów.

    Czas pomiaru

Przygotowanie: Usiądź wygodnie na płaskiej powierzchni, tak aby nogi były swobodnie ułożone i nie krzyżowały się. Upewnij się, że masz do dyspozycji miarę krawiecką i kartkę papieru. W razie ograniczonej sprawności ruchowej poproś kogoś o pomoc. Zacznij od pomiaru długości nóg, następnie obwodu łydki tuż nad kostką, łydki w najszerszym miejscu oraz 2cm pod kolanem.  

Jak zmierzyć długość nóg? Pomiary możesz prowadzić na bosych nogach, pamiętaj też o zdjęciu butów, które uniemożliwią dokonanie dokładnych pomiarów. Skoncentruj się najpierw na jednej, a potem na drugiej nodze. Zmierz długość stopy czyli odległość od najdłuższego palca stopy (zwykle palca wskazującego) do końca pięty. Zapisz tę długość w centymetrach. Następnie zmierz długość łydki czyli odległość od dołu stopy (gdzie zaczyna się podeszwa) do miejsca, w którym kończy się łydka, czyli do 2cm pod kolanem. Zapisz tę długość w centymetrach. Będzie ona potrzebna w przypadku doboru podkolanówek przeciwżylakowych. Jeśli potrzebujesz pończochy uciskowe lub rajstopy na żylaki, długość mierzysz tak samo od podłogi, ale aż do 3cm pod fałdem pośladka.  

Pomiar obwodu łydki przy kostce: Zmierz obwód łydki w najwęższym miejscu, tuż nad kostką. Miarę krawiecką owiń wokół nogi, starając się, aby nie była zbyt luźna ani zbyt ciasna.

Pomiar obwodu łydki: Zmierz obwód łydki na najszerszym miejscu łydki. Ponownie miarę krawiecką owiń wokół nogi, ale niezbyt ciasno. Upewnij się, że miara jest równomiernie przyłożona do skóry, nie uciska i nie zostawia nadmiernych luzów.

Pomiar pod kolanem: Aby dobrać podkolanówki uciskowe potrzebny jest jeszcze jeden obwód, a mianowicie 2cm pod kolanem. Przyłóż miarkę i postępuj tak samo jak przy poprzednich pomiarach obwodów.

Prawidłowy pomiar obwodów

Powtórz te same kroki, aby zmierzyć drugą nogę, ponieważ nogi mogą różnić się rozmiarem. Upewnij się, że zapisujesz pomiary dla obu nóg. Ostateczne wymiary stanowią podstawę do wyboru właściwych skarpet uciskowych.

A jak zmierzyć nogę do rajstop uciskowych? Oprócz powyższych obwodów konieczne będzie jeszcze zdjęcie miary w połowie uda, 3cm poniżej fałdu pośladka, w biodrach oraz w pasie. Pamiętaj też, że długość nogi w przypadku pończoch czy rajstop uciskowych mierzymy do punktu, który znajduje się 3cm pod fałdem pośladka.

Pomiar nóg do rajstop


Dlaczego dokładne pomiary nóg są niezbędne dla komfortu i skuteczności?

Jeśli zastanawiasz się jak dobrać podkolanówki uciskowe, pończochy uciskowe 2 stopnia jak mierzyć nogi musisz wiedzieć, że tylko przeprowadzenie dokładnych pomiarów i skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą przed zakupem wyrobów uciskowych jest drogą do skutecznej profilaktyki jak i leczenia chorób żylnych. Wyroby uciskowe są projektowane w taki sposób, aby wywierać kontrolowany ucisk na nogi. W celu zapewnienia skuteczności terapii, konieczne jest, aby ucisk był dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Tylko profesjonalna ocena pomiarów pomoże Ci wybrać właściwy stopień ucisku i rozmiar, co z kolei przyczyni się do osiągnięcia optymalnych efektów terapeutycznych i komfortu noszenia.

Źle dobrane wyroby nie przynoszą oczekiwanych korzyści, takich jak poprawa krążenia krwi, redukcja obrzęku czy łagodzenie objawów. Stają się przyczyną dyskomfortu, a nawet bólu. Jeśli pończochy lub skarpety uciskowe są zbyt ciasne, mogą powodować podrażnienia skóry lub nawet problemy z krążeniem. Zbyt luźne będą z kolei nieskuteczne. W przypadku nieodpowiednio dobranych wyrobów uciskowych istnieje ryzyko, że mogą one pogorszyć stan zdrowia lub prowadzić do powikłań.

Avicenum 360

ARIES Pończochy przeciwżylakowe II stopnia ucisku samonośne AVICENUM 360 (23-32 mmHg)

Mediven Duomed

MEDI Pończochy samonośne uciskowe II stopnia kompresji Mediven Duomed

Juzo Softt

JUZO SOFT Pończochy samonośne uciskowe II stopnia kompresji (23-32mmHg)

 

Jak dopasować dokonane pomiary do rozmiaru w tabeli?

A teraz odpowiedzmy na pytania: podkolanówki uciskowe jak dobrać rozmiar? pończochy uciskowe jak dobrać rozmiar?

Należy pamiętać, że każdy producent posiada inną tabelę pomiarową i jeżeli chcemy wybrać produkty kompresyjne różnych producentów czy nawet z różnych modeli tego samego producenta, musimy za każdym razem dopasować się do danego producenta - wszystkie obwody muszą pasować do jednego rozmiaru podanego w tabeli przy danych produkcie. Tabele pomiarowe znajdują się u dołu strony pod każdym produktem.


Tabela pomiarowa


Jaki rozmiar dobrać, jeśli mam różne obwody nóg?

Jeśli różnice w obwodach między nogami znacznie się różnią (jeśli jedna noga odbiega znacznie rozmiarem od drugiej) musimy dobrać dwa osobne produkty uciskowe.

Jeśli natomiast mieścimy się z pomiarem w dwóch rozmiarach w tabeli, zawsze wybieramy rozmiar mniejszy, aby działanie kompresji było odpowiednie.

Podsumowanie

Tylko poprawnie dopasowane wyroby uciskowe pomagają w skuteczniejszym leczeniu różnych schorzeń, takich jak żylaki, obrzęki, zakrzepica czy owrzodzenia. Dzięki dokładnym pomiarom możesz maksymalizować korzyści zdrowotne wynikające z terapii uciskowej.

Przed pierwszym zastosowaniem terapii uciskowej skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie kompresjoterapii.  Na podstawie uzyskanych pomiarów i zgodnie z diagnozą lekarską zaleci on odpowiedni rodzaj i stopień ucisku wyrobów uciskowych do Twoich indywidualnych potrzeb.

W naszej ofercie znajdziesz rajstopy kompresyjne, podkolanówki uciskowe  pończochy uciskowe w pełnej rozmiarówce.  Jeśli jeszcze się wahasz -  służymy fachową pomocą! Z nami wybór pończoch przeciwżylakowych  będzie znacznie prostszy.


W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących prawidłowego doboru produktu, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub drogą mailową.


Zobacz również:

Laserowe usuwanie żylaków Pajączki i żylaki. Łatwiej zapobiegać niż zwalczać! Jak dbać o produkty uciskowe?

Jesień i zima- najlepszy czas na laserowe usuwanie żylaków

Pajączki i żylaki. Łatwiej zapobiegać niż zwalczać!

Jak dbać o produkty uciskowe?

 

Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.