Jak latem ulżyć zmęczonym nogom?
Sposoby na lato.
Letnią porą, kiedy temperatura powietrza jest wyższa, nasze nogi są dużo bardziej narażone na obrzęki, nasilone bóle, uczucie ciężkości i podobne dolegliwości. Tym bardziej należy zadbać o ich komfort – zwłaszcza w przypadku zmian żylakowych. Producenci rekomendują kilka „sposobów na lato” pozwalających przynieść ulgę zmęczonym, obolałym nogom.
Stosowanie kosmetyków odświeżających i kojących.
Dobrym sposobem na przyniesienie ulgi cierpiącym nogom jest stosowanie żeli i kosmetyków o właściwościach odświeżających i kojących. Dzięki specjalnie opracowanemu składowi, specyfiki te mają działanie wspomagające leczenie (zawierają składniki uszczelniające naczynia krwionośne), a także właściwości chłodzące. Wybór konkretnego kosmetyku jest uzależniony przede wszystkim od indywidualnych preferencji, jednakże stosowanie któregokolwiek z nich z pewnością pomoże zmęczonym nogom. Więcej informacji na temat kosmetyków do nóg z problemami żylnymi znajdziesz tutaj.
Obniżenie klasy kompresji używanych wyrobów uciskowych.
Niektórzy producenci sugerują także, że podczas upałów, kiedy noga puchnie i męczy się dużo bardziej niż zimą, można rozważyć zastosowanie wyrobów uciskowych o klasie kompresji niższej o jeden stopień (w stosunku do zazwyczaj używanych). Oczywiście należy skonsultować taką decyzję z lekarzem.
Bardziej przewiewna lub cieńsza tkanina.
Latem można także wypróbować wyroby z bardziej przewiewnej tkaniny lub z cieńszego materiału. Dzięki zróżnicowanym splotom, wśród wyrobów uciskowych można znaleźć takie, których struktura sprawia, że są bardziej przewiewne mimo tego, że są stosunkowo grube (np. Sigvaris, SERIA 500 – na bazie gumy naturalnej) lub takie, które są po prostu cieńsze (np. Mediven Sheer&Soft lub rajstopy RelaxSan 140 den plus).
Otwarte palce.
Jeżeli wyroby uciskowe zazwyczaj przez nas używane to wyroby z zamkniętymi palcami, można także spróbować zaopatrzyć się w wersję z palcami otwartymi (jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych). Jest to istotne zwłaszcza w przypadku silnego ucisku (II klasa kompresji). Nie tylko wkładanie takiego wyrobu będzie dużo wygodniejsze, lecz także stopy będą miały dostęp powietrza. Dzięki otwartym palcom można także zmienić obuwie – z czółenek o pełnych czubkach na sandały, w których palce są widoczne lub nawet na japonki!
Noszenie mokrych pończoch.
Przydatną wskazówką może także okazać się ta, w myśl której można spróbować nosić mokre pończochy (lub rajstopy czy podkolanówki). Należy zamoczyć wyrób w wodzie, lekko odcisnąć (ze względu na zachowanie właściwości medycznych – nie wykręcać ani nie wirować!) i włożyć jak zwykle na nogę. Ochłodzenie mamy wówczas zapewnione!
Istnieje kilka sposobów, by ulżyć cierpiącym nogom latem. Warto je wypróbować, zanim całkowicie zrezygnujemy z noszenia uciskających, niewygodnych w upale wyrobów. Tylko regularne stosowanie wyrobów kompresyjnych zwiększa szansę na poprawę kondycji nóg ze zmianami żylnymi.