Jak dbać o produkty uciskowe?
Podkolanówki uciskowe to nie to samo, co ciasne skarpety. To specjalna technologia, wspierająca walkę z chorobą żylną, obrzękiem limfatycznym, owrzodzeniami, a także profilaktykę przeciwżylakową. Warto o nie odpowiednio dbać, by jak najdłużej zachowały wszelkie właściwości lecznicze.
Specjalny splot, elastyczny materiał, unikalne napięcie włókien, gwarantują stabilność ucisku. Warunkiem, żeby produkty uciskowe utrzymały swe właściwości jest poznanie technik prawidłowego użytkowania oraz przestrzeganie zasad prania i suszenia.
Sposoby i techniki– czyli jak prawidłowo zakładać podkolanówki uciskowe
Zakładanie produktów kompresyjnych, szczególnie w II i III klasie ucisku, nie należy do najłatwiejszych. Dobrze jest wypracować prawidłową technikę, oraz skorzystać z dostępnych przyrządów do pomocy. Jest to znaczne ułatwienie dla użytkowników, a jedocześnie wsparcie dla opiekunów osób wymagających kompresoterapii. Ważne, żeby zakładając podkolanówki, (ale i pończochy uciskowe czy rajstopy uciskowe) korzystać ze specjalnych rękawiczek. Rękawiczki do nakładania wyrobów uciskowych (patrz: MEDI, BAUERFEIND, SIGVARIS) ułatwiają wsuwanie, wygładzanie, chronią przed zaciągnięciami i uszkodzeniem tkaniny.
Podkolanówki uciskowe z czubkiem zamkniętym, należy zakładać rozpoczynając od palców, poprzez stopę, stopniowo naciągając je na łydkę. Pięta powinna być dokładnie dopasowana, materiał wygładzony, a podkolanówki podciągnięte na 2 palce poniżej zgięcia kolana. Dzięki rękawiczkom można dokładnie usunąć wszelkie zagniecenia. Zakładanie i ściąganie polega bardziej na rolowaniu i przesuwaniu podkolanówek po skórze, niż na siłowym naciąganiu. Dużym ułatwieniem jest uchwyt do nakładania (BAUERFEIND Veno Train), przyrząd do nakładania wyrobów uciskowych (SIGVARIS DOFF N’ DONNER) czy nakładacz do pończoch (MEDIVEN Butler).
Podkolanówki uciskowe z czubkiem otwartym. Zasada zakładania jest podobna jak w podkolanówkach z czubkiem zamkniętym. Tu oprócz rękawiczek, bardzo przydatnym dodatkiem jest tzw. śliska stopa (SIGVARIS). Założona bezpośrednio na stopę, znacznie ułatwia nasunięcie podkolanówki po śliskim materiale. Śliską stopę, usuwa się jednym ruchem przez otwarte palce, pozostawiając założoną podkolanówkę na swoim miejscu.
Pończochy uciskowe. Przed rozpoczęciem zakładania warto wywinąć silikonowy mankiet na zewnątrz, by nie przyklejał się do ciała. Technika wsuwania stopy w pończochę jest taka jak w przypadku podkolanówek z tym, że po kolejnych nasunięciach pończochy na stopę, podciągamy łydkę, po nasunięciu na łydkę, podciągamy powyżej kolana i tak stopniowo, aż do uda. Nasuwanie pończochy powinno się odbywać etapami, aby dokładnie dopasować pończochę do nogi. Ścisłe przyleganie gwarantuje prawidłowy ucisk. Pięta musi być dokładnie dopasowana, a w palcach po założeniu wyczuwalny luz (by nie rozciągać na siłę stopy pończochy, bo prowadzi to do zmniejszenia wytrzymałości w części palców i dziurawienie). Gdy pończocha jest już na swoim miejscu, wywracamy silikonowy mankiet, który przykleja się do ciała. Można wzmocnić działanie mankietu, przecierając go specjalną ściereczką (BAUERFEIND VenoTrain), albo użyć kleju do mocowania pończoch (SIGVARIS, MEDI Fix).
Instrukcja prania
Podkolanówki uciskowe podobnie jak rajstopy kompresyjne czy pończochy, należy prać oddzielnie lub z podobnymi tkaninami. Nie należy ich prać chemicznie, nie wolno używać zmiękczaczy do tkanin ani wybielaczy. Najlepsze do pielęgnacji tego typu wyrobów są specjale środki piorące o delikatnej formule. Zalecane jest pranie ręczne z użyciem płynu do prania wyrobów uciskowych (MEDI Clean), lub automatyczne w woreczku, chroniącym podkolanówki uciskowe przed uszkodzeniami mechanicznymi w trakcie prania (BAUERFEIND VenoTrain) i płynu do prania (SIGVARIS). Tak wyprane podkolanówki kompresyjne należy wypłukać i suszyć w pozycji poziomej, z dala od źródła ciepła typu kaloryfer czy promienie słoneczne. Splot podkolanówek pozostanie nienaruszony, właściwości kompresyjne w pełni zachowane, a tkanina w idealnym stanie.