Wczytuję dane...

Skąd te pajączki? Przyczyny powstawania żylaków.

Skąd te pajączki? Przyczyny powstawania żylaków.



Uczucie ciężkości i ból nóg, błękitna siateczka pod skórą, widoczne na nodze zgrubienia. Znasz to? To objawy niewydolności żylnej, uciążliwych i nieprzyjemnych zmian w układzie krążenia. Przyczyn powstawania żylaków jest wiele, jednakże kilka z nich pojawia się najczęściej.




Tryb życia i pracy.
Długotrwałe siedzenie lub praca w pozycji stojącej to jedna z głównych przyczyn pojawienia się niewydolności żylnej. Ograniczenie ruchu, często skrzyżowane nogi – bo tak jest ładniej i wygodniej.. Mięśnie pracują mniej, słabiej pompując krew z powrotem do serca. Może to prowadzić do zalegania jej w dolnych partiach nóg i w konsekwencji osłabienia i poszerzenia w tych miejscach naczyń krwionośnych. Jeśli krew przepływa wolniej, mogą pojawić się drobne zakrzepy, które niszczą zastawki żylne. W konsekwencji zalegania zbyt dużej ilości krwi w żyłach tworzą się pajączki i żylaki – krew nie wraca tak, jak powinna. Skrzyżowanie nóg – zwłaszcza w kolanach – daje podobny efekt.

Podłoże genetyczne.
Jeśli babcia, mama i siostra borykają się z problemem żylaków, niestety jest duże prawdopodobieństwo, że i my mamy skłonność do tego rodzaju zaburzeń. Kruchość ścian naczyń krwionośnych, zwiększona lepkość krwi, wrodzone choroby i wady serca to skłonności dziedziczone po przodkach i mające wpływ na kondycję naszego układu krążenia. Ponadto, jeśli poza tego rodzaju obciążeniem mamy też skłonność do nadwagi i stosujemy nieprawidłową dietę, niestety zwiększamy ryzyko pojawienia się zaburzeń wydolności krążenia.

Ciąża.
W okresie ciąży powiększona macica uciska naczynia krwionośne, powodując zmniejszenie przepływów krwi. Równocześnie zwiększa się ilość krwi w organizmie, co może sprzyjać pojawieniu się kłopotów z wydolnością układu krążenia.

Poza tymi - najistotniejszymi - powodami, istnieje także szereg czynników, które wpływają na osłabienie ścian naczyń krwionośnych i w konsekwencji pojawienie się zmian żylnych. Często czynniki te występują łącznie - dodatkowo potęgując ryzyko.


Przyczyny pojawiania się pajączków i żylaków można pogrupować:

1.
Biologiczne:

  • rasa – biała, ciemnoskóre osoby nie miewają żylaków
  • płeć - zmiany żylne pojawiają się częściej u kobiet niż u mężczyzn
  • wysoki wzrost, budowa ciała
  • przebyte ciąże
  • zaburzenia hormonalne oraz stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej

2. Wynikajace z naszych nawyków i trybu życia:

  • mało aktywny tryb życia: brak ruchu, siedzenie po kilka, kilkanaście godzin dziennie (zwłaszcza z nogą założoną na nogę)
  • praca wymagająca wielogodzinnego stania, np. fryzjer, chirurg, kelner
  • noszenie obcisłych ubrań, zwłaszcza ze zbyt mocno uciskającym ściągaczem
  • chodzenie w szpilkach lub botkach uciskających kostkę
  • dieta uboga w błonnik i witaminę C
  • nadwaga i otyłość
  • papierosy, wysokoprocentowy alkohol.

 



Część tych czynników nie zależy od nas – rasa, płeć, skłonności genetyczne. Są jednak i takie, które możemy i powinniśmy ograniczyć – w trosce o kondycję naszych żył. Warto być aktywnym, zadbać o odpowiednią dietę, strój i nawyki, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowymi i pięknymi nogami!


Zdjęcie użyte w artykule pochodzi ze strony www.medi-polska.pl.  




Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.