Wczytuję dane...

Rajstopy uciskowe - przeciwżylakowe czy kompresyjne?

Zamawiając po raz pierwszy rajstopy o stopniowanym ucisku, sporo zamieszania wywołuje nazewnictwo. Napotykamy rajstopy kompresyjne, przeciwżylakowe, antyżylakowe, uciskowe, przeciwzakrzepowe. Do tego CCL1, CCL2, z palcami i bez. Brzmi tajemniczo? Wyjaśniamy różnice, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Sigvaris Delilah 140

Rajstopy przeciwżylakowe, to nie to samo co przeciwzakrzepowe

Kompresjoterapia to jedna z najbardziej popularnych metod walki z chorobami układu krążenia i leczenia żylaków. Nieinwazyjny sposób profilaktyki i leczenia zmian żylnych. Kiedyś oparty na bandażowaniu chorych miejsc, dziś dzięki nowoczesnej technologii tkania, bazuje na gotowych wyrobach kompresyjnych, inaczej nazywanych uciskowymi, przeciwżylakowymi czy antyżylakowymi. Słownictwo stosowane do określenia tych wyrobów stosowane jest zamiennie.

Zatem niezależnie od tego czy wybierzesz rajstopy uciskowe, rajstopy kompresyjne, rajstopy przeciwżylakowe czy antyżylakowe- decydujesz się na ten sam, sprawdzony sposób wspomagający leczenie. Jedyna różnica to rajstopy przeciwzakrzepowe!

I tak gdy rajstopy uciskowe przeznaczone są do walki z żylakami bądź im zapobiegania, tak produkty przeciwzakrzepowe (okołooperacyjne) przeznaczone są dla osób z wysokim ryzykiem zakrzepów, zatorów żylnych, stosowane po operacjach lub w trakcie długotrwałego unieruchomienia. Są to dwa różne typy wyrobów. Produkty przeciwzakrzepowe opierają się na innej konstrukcji (zmienna kompresja maksymalnie 25 mmHg), budowie (głównie pończochy i podkolanówki), estetyce (przeciwzakrzepowe najczęściej białe) i zastosowaniu (tylko w wyjątkowych sytuacjach).

Stopień kompresji, czyli siła zdrowego ucisku

Różnica w rajstopach uciskowych polega przede wszystkim na stopniu kompresji, czyli siły z jaką rajstopy kompresyjne uciskają poszczególne partie kończyny. Kontrolowany ucisk jest silniejszy w okolicach kostki, stopniowo zmniejszając się ku górze. Ma to na celu wspomóc krążenie krwi wspomagając jej powrót z kończyn dolnych do serca. Wbrew zasadom grawitacji – z dołu do góry.

Wybierając stopień ucisku warto wiedzieć, że są dwie skale: wg klasyfikacji RAL (niemiecka szkoła kompresji), albo wg klasyfikacji ASQUAL (szkoła francuska). Różnice obrazuje poniższa tabela:

Klasy ucisku

Kiedy poznamy już klasę kompresji, która nas interesuje, dokonamy pomiarów, żeby poznać rozmiar, przechodzimy do bardziej przyjemnej części- wybór kroju (rajstopy, pończochy czy podkolanówki), koloru (klasycznie czy stylowo sezonowo), detali (np. palce w pełni zabudowane czy odkryte).

Rozumiemy, że wybór jest ogromny, dlatego w razie pytań czekamy na kontakt. Chętnie doradzimy najlepsze rozwiązanie.

Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.