Wczytuję dane...

Pończochy uciskowe - wykończenie mankietu

Pończochy uciskowe - wykończenie mankietu


Najbardziej popularnym wykończeniem pończoch uciskowych jest mankiet samonośny – elastyczna taśma w górnej części, na którą naniesiony jest silikon. Zazwyczaj producenci stosują tzw. „guzki”, czyli punkty silikonowe rozmieszczone w taki sposób, by utrzymać pończochę we właściwym miejscu. Mankiet taki sprawdza się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Pończochy uciskowe w drugim stopniu kompresji przeważnie są wykończone lamówką – czyli „guzkami” silikonowymi od wewnętrznej i gładką taśmą po zewnętrznej stronie.

Koronkowy lub wzorzysty mankiet zazwyczaj ma wykończenie w postaci pasków silikonu. Jest to delikatniejsza forma, stosowana przez producentów przy pończochach wykonanych z cieńszej tkaniny i o lżejszym ucisku (profilaktyczne lub I stopnień). Decydując się na pończochy Medi, Pani Teresa lub Bauerfeind możemy sami zdecydować, które wykończenie będzie dla nas odpowiednie – guzki czy koronka. Składając zamówienie należy wskazać wybrany wariant.

Największy wybór wykończenia mankietu samonośnego oferuje niemiecki producent Medi. Standardowo pończochy Mediven Elegance wykończone są gładką lamówką (basic), na specjalne zamówienie dostępne są także mankiety typu sensitive, platinum i extra. Dwa pierwsze mają mniej silikonu i wzór kwiatowy, mankiet extra to kompilacja guzków i motywu dekoracyjnego.

pończochy uciskowe, podkolanówki kompresyjne


Bauerfeind – również niemiecki producent – proponuje pończochy w serii VenoTrain Micro z wykończeniem koronką, lamówką lub lamówką z wzorem. Przy wykończeniach lamówką silikon naniesiono punktowo, przy koronkowych jest pasek silikonu.

pończochy uciskowe, podkolanówki kompresyjne

Również polski producent, Pani Teresa Medica, proponuje dwa warianty. Pończochy Pani Teresa Classic dostępne są z wykończeniem w formie guzków lub pasków.Producenci zwrócili także uwagę na to, że nie każdy może nosić pończochy z mankietem samonośnym wykończonym silikonem. Osoby uczulone lub z innego powodu poszukujące innego wykończenia, mogą wybrać dwie wersje:

  • mankiet niesamonośny – mocowanie przy użyciu pasa do pończoch
  • mocowanie biodrowe – pas z rzepem, który zapina się wokół pasa.


W naszej ofercie produktów niestandardowych znajdują się także podkolanówki z mankietem samonośnym. Są to produkty na specjalne zamówienie, okres oczekiwania jest wydłużony. Producenci, którzy proponują takie rozwiązanie to Medi, Sigvaris i Bauerfeind.


Wybierając pończochy uciskowe warto zwrócić uwagę również na wykończenie mankietu. Istotną sprawą jest bowiem to, aby pończocha utrzymała się na właściwym miejscu – nie zsuwała się, nie rolowała czy wywijała – i spełniała swoje zadanie.


Zdjęcie użyte w artykule pochodzi ze strony www.medi-polska.pl. 
Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.