Otwarte czy zamknięte palce – jakie znaczenie ma wersja palców w wyrobach uciskowych?
Co to znaczy, że pończocha ma otwarte palce?
Wielu producentów oferuje wyroby przeciwżylakowe w wersji z zamkniętymi lub otwartymi palcami. Dla osób, które pierwszy raz mają styczność z podkolanówkami, pończochami i rajstopami uciskowymi, określenie takie może wydawać się niejasne. W praktyce parametr ten określa to, czy palce w noszonym wyrobie będą widoczne, wolne, czy też stopa będzie zakończona „normalnie” – tak, jak w przypadku skarpetek nieuciskowych.
Dokonując wyboru pomiędzy wersją z palcami zamkniętymi a otwartymi należy wziąć pod uwagę zalecenie lekarskie. Podobnie jak w przypadku pozostałych parametrów – jeśli lekarz określi wersję palców, powinniśmy wybrać zgodną z jego opinią. Otwarte palce pomagają na przykład w obserwacji stopnia zasinienia palców – co może być istotne w pierwszych okresach po zabiegu lub w przebiegu terapii. Jeżeli natomiast lekarz nie określił, czy podkolanówki mają mieć otwarte czy zamknięte palce, wybieramy taką wersję, którą będziemy chcieli nosić. Są osoby, którym bardziej odpowiadają pończochy z otwartymi palcami, a są takie, dla których takie wykończenie jest niewygodne i wolą wyroby z pełną stopą.
Wyroby uciskowe z otwartymi palcami są często polecane przez producentów zwłaszcza wiosną i latem – ze względu na większą przewiewność tego typu podkolanówek i pończoch. Sposób tkania oraz stosowana technologia produkcji wyrobów przeciwżylakowych w dużym stopniu mają zapewniać uczucie świeżości i komfortu, jednakże dosyć powszechna jest opinia, że przy wyższych temperaturach powietrza to właśnie wyroby z otwartymi palcami zapewnią dostęp powietrza i tym samym ochłodzą zmęczone upałem nogi.
Wybór podkolanówek czy pończoch z palcami otwartymi lub zamkniętymi – o ile nie jest wskazany przez lekarza – pozostaje kwestią indywidualnych preferencji osoby, która te wyroby nosi.