Oczko w rajstopie - repasacja
Oczko w rajstopie - co robić?
Wyroby uciskowe to wyroby pończosznicze. Mają określoną trwałość, jednakże tak jak każde inne wyroby pończosznicze, mogą niestety ulec zniszczeniu – zaciągnięciu, zahaczeniu lub przetarciu. Co robić, gdy zorientujemy się, że w rajstopie "poszło oczko"?
Jeśli odkryjemy, że noszone przez nas wyroby uległy zniszczeniu, należy natychmiast zdjąć wyrób z nóg i skontaktować się z producentem lub ze sklepem. Nie należy dokonywać napraw na własną rękę (na przykład zszywać pończochy czy próbować zapobiec dalszemu uszkodzeniu poprzez nakładanie lakieru do paznokci w obrębie „oczek”), ponieważ może to prowadzić do pogorszenia stanu wyrobów, a także – jeśli trwa okres gwarancji – utraty tejże gwarancji. Część uszkodzeń może być wynikiem wad produkcyjnych, a część to uszkodzenia mechaniczne.
Wady produkcyjne to niewidoczne w momencie dokonywania zakupu wady wyrobu, które powstały na etapie jego produkcji (na przykład niezaplanowana niepełna kompresja, błędy produkcyjne sprawiające, że rozluźnia się splot). Tego rodzaju wady podlegają reklamacji i na tego typu błędy udzielana jest gwarancja.
Producenci Sigvaris i Medi udzielają ponadto gwarancji dotyczącej rozluźnienia splotu podczas pierwszych 6 miesięcy noszenia wyrobów.
Uszkodzenia mechaniczne to takie wady, które powstały podczas wkładania i noszenia wyrobów lub nieprawidłowego postępowania z wyrobami (przetarcia, „oczka”, zaciągnięcia). Jako takie, nie podlegają gwarancji – zarówno w przypadku wyrobów uciskowych, jak i wszelkich innych towarów. Oznacza to, że niestety nie można ich reklamować na podstawie takiego uszkodzenia.
Rozwiązaniem w sytuacji, gdy zauważymy oczko w rajstopie, może być repasacja. Repasacja to ręczna naprawa podkolanówek, pończoch i rajstop, polegająca na dorabianiu zniszczonych fragmentów przy pomocy specjalnie wykonanych igieł. Poddane repasacji wyroby praktycznie nie różnią się od nowych. Jest to zabieg, dzięki któremu możemy „uratować” nasz wyrób i po naprawie znów go nosić.
Repasacją odpłatnie zajmuje się Pani Ela Konieczna z Karuzeli Pasji. Pod tym linkiem znajduje się jej profil na fb dotyczący repasacji: kliknij tutaj>>