Wczytuję dane...

Mastektomia, zakrzepica, leczenie blizn - kiedy stosować rękaw uciskowy?

Mastektomia, zakrzepica, leczenie blizn - kiedy stosować rękaw uciskowy?

Świadomość odnośnie korzystnego wypływu stopniowanej kompresji na zdrowie jest wśród nas coraz większa, jednak niektóre jej aspekty wciąż pozostają raczej mało znane dla szerszego grona. Jednym z takich zagadnień jest stosowanie rękawów uciskowych – wiele osób nie ma najmniejszego pojęcia o tym, w jakich sytuacjach mogą być one używane, tymczasem okazuje się, że mają one zastosowanie w wielu szczególnych przypadkach.


 

Mastektomia


 

Jedną z sytuacji, w której konieczne może być korzystanie z rękawa uciskowego, jest poddanie się mastektomii (zabieg amputacji piersi). Jej przebieg wiąże się z usunięciem u pacjentki pachowych węzłów chłonnych, które odpowiedzialne są za prawidłowy obieg limfy w organizmie. W takiej sytuacji istnieje duże ryzyko pojawienia się obrzęku limfatycznego w okolicach klatki piersiowej oraz kończyn górnych. Jest to spowodowane nagromadzaniem się w tych miejscach limfy, która nie ma możliwości prawidłowego odpływu.


 

Rozwój obrzęku limfatycznego po mastektomii może trwać od kilku dni do nawet kilku lat. W niektórych sytuacjach bagatelizuje się go, zwłaszcza że często uznawany jest za pozostałość po operacji, która po pewnym czasie powinna zniknąć bez żadnej ingerencji z naszej strony. Nieleczony obrzęk może przysporzyć sporych problemów, jednak jeśli zostanie szybko zdiagnozowany, nie będzie stanowił żadnego zagrożenia dla zdrowia.


 

Jedną z metod zmniejszania obrzęku powstałego po mastektomii jest terapia kompresyjna za pomocą rękawa uciskowego. W celu doboru jego właściwego rozmiaru niezbędne jest zmierzenie obwodu ramienia w kilku miejscach. Gdy już zostanie to wykonane, pacjentka powinna zakładać rękaw uciskowy codziennie, nosząc go od rana do wieczora, przez cały dzień lub całą noc – wszystko w zależności od zaleceń lekarza oraz od typu posiadanego przez nią produktu. Dzięki ciśnieniu, wywieranemu na rękę, limfa może, pomimo braku węzłów chłonnych, przemieszczać się z przestrzeni międzykomórkowej do naczyń chłonnych, a dalej do krwiobiegu, w kierunku serca – nie będzie wówczas zalegała w kończynie, wywołując obrzęk.


 

Zakrzepica żył głębokich kończyn górnych


 

Inną dolegliwością, przy której wskazane jest korzystanie z rękawa uciskowego, jest zakrzepica żył głębokich. Zazwyczaj pojawia się ona na nogach, jednak zdarzają się też przypadki zakrzepicy kończyn górnych. W naczyniach krwionośnych, które są nią dotknięte, z powodu złej pracy zastawek żylnych pojawiają się skrzepliny, utrudniające przepływ krwi. Skrzepy mogą odrywać się i płynąć wraz z krwią do płuc, gdzie mogą spowodować zator i ogromne trudności lub nawet niemożność oddychania. Można temu przeciwdziałać poprzez korzystanie z rękawa uciskowego. Dzięki zastosowanej w nim kompresji cyrkulacja krwi będzie przebiegała w normalny sposób, przez co nie dojdzie do wytwarzania się skrzeplin.


 

Leczenie blizn


 

Rękawy uciskowe mogą być bardzo przydatne w leczeniu blizn, zarówno tych powstałych po rozmaitych zabiegach, urazach, jak i pooparzeniowych. Dzieje się tak dzięki korzystnemu działaniu, jakie kompresja wywiera na chore miejsce. Tkanki poddane działaniu ucisku stają się niedotlenione i niedokrwione, co skutkuje wzrostem aktywności hormonu rozkładającego kolagen (będący głównym składnikiem tkanki tworzącej blizny), przez co zmniejszają się rozmiary zabliźnionego miejsca. Należy jednak pamiętać, by leczenie blizny za pomocą produktów uciskowych nie trwało zbyt długo, gdyż może doprowadzić to nawet do martwicy tkanek.


 rękawy uciskowy zastosowanie

Zdjęcie wykorzystane w artykule pochodzi ze strony www.medi.de.

Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.