Wczytuję dane...

Jak dobrać rozmiar wyrobów uciskowych?

Dobór właściwego rozmiaru wyrobów uciskowych - to ważne!!Warunkiem skutecznej terapii uciskowej jest właściwe dobranie rozmiaru wyrobów. W tym celu należy dokonać pomiarów nogi (obwodów) w następujących miejscach:

cB – w najwęższym miejscu nad kostką

cC – w najszerszym miejscu łydki

cD – pod kolanem

cF – w połowie uda

cG – w górnej części uda, zazwyczaj ok. 3-4 cm poniżej kroku

cH – obwód w biodrach

cT – obwód w talii

 

W zależności od tego, czy wybieramy podkolanówki, pończochy czy rajstopy, dokonujemy pomiarów w miejscach, w których jest to niezbędne. Obwód w talii nie jest potrzebny przy dobieraniu podkolanówek, podobnie jak obwód bioder w przypadku pończoch. Jeżeli decydujemy się na rajstopy, należy dokonać pomiarów we wszystkich wymienionych miejscach. Pomiarów dokonujemy rano, bezpośrednio po przebudzeniu. Chodzi o to, by obwód nóg był możliwie najmniejszy.

Wyroby niektórych marek produkowane są w różnych wersjach długości. Dla osób wyższych,  o dłuższych nogach, zazwyczaj dedykowane są wyroby „długie” lub „normalne”, a dla osób niższych – „krótkie”, „skrócone”. Długość mierzymy od pięty po wewnętrznej stronie nogi, aż do miejsca cG - w tym miejscu dany wyrób będzie się kończył. W przypadku rajstop mierzymy długość tak, jak dla pończoch – do miejsca pomiaru obwodu cG. Długość "krótka" nie oznacza zatem, że podkolanówka będzie sięgała do połowy łydki, lecz właśnie to, że jest dedykowana dla osób niższych.

Uzyskane w ten sposób wymiary nóg porównujemy z tabelą rozmiarową właściwą dla wyrobu, który nas interesuje. Każdy z producentów - Sigvaris, Medi, Pani Teresa Medica, RelaxSan, Varisan, Aries, Veera, Bauerfeind, Ofa Bamberg - stosuje własne oznaczenia rozmiarów, stąd konieczność porównania wymiarów z właściwą tabelą rozmiarową.
Dla przykładu: Jeżeli chcemy kupić Pończochy przeciwżylakowe II klasy kompresji Sigvaris Cotton, porównujemy swoje wymiary z tabelą znajdującą się w opisie tych pończoch. Jeżeli chcemy kupić Rajstopy uciskowe I klasy kompresji Mediven Forte, to sprawdzamy rozmiar w tabeli przy opisie tych rajstop.


Wyroby przeciwżylakowe produkowane są często w dwóch wersjach: z palcami otwartymi i z palcami zamkniętymi.
Otwarte palce to po prostu „wolne palce” – nie ma w tej części stopy materiału. Wyroby takie są „ucięte” u nasady palców stopy. Jeżeli lekarz nie zaleci konkretnej wersji palców, można kierować się własnymi preferencjami.

 

Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.