Wczytuję dane...

Czy wiesz, które wyroby przeciwżylakowe będą dla Ciebie odpowiednie?

Czy wiesz, które wyroby przeciwżylakowe będą dla Ciebie odpowiednie?

W początkowej fazie leczenia nóg (również po zabiegach) bardzo często konieczne jest bandażowanie. Na późniejszych etapach leczenia, kiedy ewentualne rany pooperacyjne już się zagoją, można rozważyć - oczywiście w porozumieniu z lekarzem - zastosowanie wyrobów uciskowych: podkolanówek, pończoch lub rajstop.

Obecnie na rynku dostępne są wyroby wielu producentów, zróżnicowane pod względem grubości splotu, gładkości tkaniny, a także palety barw. Istotną kwestią jest również cena. Cechą wspólną jest natomiast określona klasa kompresji (stopień ucisku). Każdy wyrób przeciwżylakowy, który ma określony stopień ucisku, musi spełniać warunek kompresyjny. Oznacza to, że – niezależnie od producenta – każdy wyrób na przykład w 2. klasie kompresji (ccl.2) jest wykonany w taki sposób, by ucisk w okolicach kostki wynosił od 22 do 32 mmHg. Wyroby w 1. klasie kompresji (ccl. 1) mają ucisk w granicach od 18 do 21 mmHg. Ucisk do 18 mmHg jest klasyfikowany jako profilaktyczny. Istnieją także klasy III (32 - 46 mmHg) i IV (powyżej 46 mmHg), jednakże są one stosowane przy bardzo poważnych, głębokich zmianach chorobowych.

Dobór właściwego stopnia ucisku uwarunkowany jest zaawansowaniem choroby i musi dokonać tego lekarz. Stosowanie wyrobów w nieodpowiedniej klasie kompresji może bowiem zaszkodzić: zbyt silny ucisk może prowadzić do zwężenia świateł naczyń krwionośnych i nasilenia objawów chorobowych, a zbyt słaby nie spełni swojego medycznego zadania, pończochy bedą się zsuwać, marszczyć i w efekcie zaprzestaniemy ich noszenia. Wybór rodzaju wyrobów uciskowych – podkolanówek, pończoch lub rajstop – zależy od umiejscowienia zmian. Najczęściej również to lekarz zaleca stosowanie konkretnych wyrobów. Jeżeli lekarz nie zaleci żadnego konkretnego rodzaju ani wersji palców (otwarte lub zamknięte), należy o to dopytać.

Informacje na temat właściwego doboru rozmiaru oraz wykończenia palców znajdziesz w kolejnym wpisie już wkrótce!

 

Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.