Wczytuję dane...

Skleroterapia - sposób na piękne nogi bez żylaków

Skleroterapia - sposób na piękne nogi bez żylaków

Dla wielu osób główną bolączką związaną z żylakami nie jest wywoływany przez nie ból czy uczucie ciężkości i zmęczenia, a nieestetyczny wygląd nóg. Jest to spory problem zwłaszcza dla kobiet (przywiązujących dużą uwagę do takich kwestii), który w skrajnych przypadkach może skutkować nawet znacznym obniżeniem samooceny. Istnieje jednak możliwość stosunkowo łatwego usunięcia żylaków - wystarczy poddać się zabiegowi skleroterapii.

 

 

Skleroterapia - na czym polega?


Skleroterapia to zabieg polegający na wstrzyknięciu do chorych naczyń krwionośnych środka wywołującego stan zapalny, który prowadzi do zwłóknienia ścian żył i, w konsekwencji, ich zamknięcia. Wówczas przestają być one widoczne, dzięki czemu uzyskuje się zamierzony efekt estetyczny i, w niektórych przypadkach (np. przy żylakach żył odpiszczelowej i i odstrzałkowej lub żylakach występujących w okolicach owrzodzeń), leczniczy. Zabieg może być powtarzany wielokrotnie, bez obaw o zdrowie pacjenta. Trwa on ok. 30 minut i nie wymaga znieczulenia, zaś już następnego dnia po jego zakończeniu pacjent może wrócić do normalnych czynności. Wymagane jest jedynie spacerowanie przez kilkadziesiąt minut tuż po zabiegu (dzięki temu zastosowane środki farmakologiczne nie przenikną do głównego układu krwionośnego) oraz noszenie opatrunku uciskowego lub produktów kompresyjnych przez okres ok. 2 tygodni. Po tym czasie jedynym śladem po zabiegu mogą być widoczne zmiany skórne, które jednak zanikają po upływie od kilku do kilkunastu tygodni. Aby zminimalizować ich intensywność, powinno się w dalszym ciągu używać odpowiednio dopasowanych wyrobów uciskowych.

 

 

Jak przygotować się do zabiegu?


Pacjent w zasadzie nie musi przygotowywać się do zabiegu w jakis specjalny sposób. Jedynym działaniem, które może on podjąć, jest przyjmowanie dodatkowych dawek witaminy C na około 2-3 tygodnie przed całą operacją, co wzmocni naczynia krwionośne i zminimalizuje ryzyko wystąpienia przebarwień skóry. Warto pomyśleć też o właściwym wyborze terminu przeprowadzenia zabiegu. Lekarze zalecają, by poddawać się skleroterapii w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy to nasze nogi nie są narażone na działanie promieni słonecznych oraz gorąca - mogłoby to potęgować zmiany skórne i zsinienia. Nie bez znaczenia jest też konieczność noszenia po zabiegu produktów kompresyjnych - w upalne, letnie dni byłoby to bardzo uciążliwe i niekomfortowe

 

 

Kto może poddać się skleroterapii?


Ze skleroterapii mogą skorzystać wszystkie osoby, cierpiące na takie schorzenia, jak przewlekła niewydolność żylna, teleangiektazja, żyły siateczkowate, niewielkie wady naczyniowe, a także ci, u których żylaki pojawiły się na skutek przebytych wcześniej operacji. Operować można zarówno lekkie, słabo widoczne pajączki, jak i żylaki sporych rozmiarów. Oczywiście zanim ktoś zdecyduje się na zabieg, musi wykonać wszystkie niezbędne badania, analizujące układ żył powierzchniowych i głębokich – najważniejszym z nich jest badanie USG Doppler, oceniające wydolność zastawek znajdujących się w ujściach żył odpiszczelowej i odstrzałkowej. Tylko po ich przeprowadzeniu lekarz może zdecydować, czy dany pacjent kwalifikuje się do skleroterapii, czy też nie. Innymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu jest niemożność poruszania się, poddawanie się terapii hormonalnej, zaawansowane stadium miażdżycy, alergia na wstrzykiwane środki, ciężkie choroby układu krążenia, ostre zmiany zakrzepowe, obrzęki kończyny dolnej oraz okres ciąży i karmienia piersią.



 

Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.