Wczytuję dane...

Zakrzepica – choroba cywilizacyjna XXI wieku – profilaktyka podczas zabiegów szpitalnych oraz porodów

Mówiąc o chorobach cywilizacyjnych XXI wieku coraz częściej spotykamy się z zakrzepicą. Niebezpieczną chorobą zakrzepowo- zatorową, prowadzącą do powstania zakrzepów w żyłach, mogącej spowodować zablokowanie tętnicy w mózgu czy aorty płucnej. Stany pooperacyjne oraz ciężkie porody to jedne z częstszych zagrożeń wystąpienia tej choroby. Są jednak sposoby, by się skutecznie bronić.

Zakrzepica- czynniki ryzyka

Spowolniony przepływ krwi w nogach, prowadzący do powstania zakrzepów w żyłach, może mieć różne przyczyny. Do największej grupy ryzyka należą osoby unieruchomione w łóżku np. po operacji czy po porodzie, kiedy to brak ruchu trwa więcej niż trzy dni. Dodatkowe zagrożenie niesie ze sobą nadwaga, wiek powyżej 40 roku życia, żylaki, czy genetyczne skłonności. Zagrożenie jest o tyle duże, że jeśli powstały w żyle skrzep się oderwie i przemieści się razem z krwią, może spowodować nagły udar  lub powodować objawy zbliżone do zawału serca.

Pamiętając, że zakrzepica może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i aktywności, dobrze jest obserwować u siebie wszelkie niepokojące zmiany i interweniować odpowiednio szybko (wykonując badania, skonsultować z lekarzem), nie czekając na zaostrzenie się choroby.


Medi pończochy przeciwzakrzepowe

Zakrzepica w ciąży i połogu

Choroba zakrzepowo- zatorowa (VTE), nazywana powszechnie zakrzepicą żył, jest jednym z poważnych powikłań związanych z ciążą, mogącym zagrażać życiu. Zakrzepica może być zdiagnozowana w pierwszym trymestrze ciąży i nasilać się w czasie połogu. W czasie ciąży zwiększa się krzepliwość krwi (chroniąc kobietę przed wykrwawieniem w czasie porodu), powiększająca się macica powoduje ucisk na żyłę główną dolną i zwiększenie ciśnienia wewnątrzbrzusznego w żyłach kończyn dolnych, wzrasta ciśnienie oraz zmniejsza się prędkość przepływu krwi. Wytwarzany w organizmie progesteron, prowadzi do zwiększenia pojemności żył głębokich, co z kolei zwiększa ryzyko nadmiernego ich obciążenia, uszkodzenia czy niedomykania zastawek żylnych.

Wysiłek dla organizmu kobiety jakim jest ciąża, z dnia na dzień się zwiększa, mogąc prowadzić do zastojów żylnych, a w efekcie do zakrzepicy. Pończochy uciskowe nie są złotym środkiem na chorobę, ale ich regularne stosowanie jest zalecane przez lekarzy jako profilaktyka zapobiegająca powstawaniu zakrzepów.
 

Kobieta w ciąży

Pończochy przeciwżylakowe a przeciwzakrzepowe

Często spotykamy się z pytaniem o różnicę pomiędzy produktami przeciwżylakowymi a przeciwzakrzepowymi. Są to dwa różne rodzaje wyrobów uciskowych, zarówno co do budowy, zastosowanej technologii produkcji jak i estetyki wykonania.
Pończochy uciskowe przeciwżylakowe, stworzone zostały z myślą o osobach borykających się na co dzień z żylakami i chorobami żylnymi, lub stosujących profilaktykę przeciwżylakową. Cechują się dużym wyborem modeli, kolorów i atrakcyjnym wykończeniem, tak aby elegancja i styl (pomimo żylnych dolegliwości) były nadal na najwyższym poziomie. Mają one również właściwości przeciwzakrzepowe.
Pończochy przeciwzakrzepowe stworzone są z myślą o osobach, u których z powodu tymczasowego unieruchomienia, występuje podwyższone ryzyko powstawania zakrzepów. Stosowane w wyjątkowych sytuacjach, np. w trakcie długotrwałej hospitalizacji, po zabiegach chirurgicznych, złamaniach kości, a także po ciężkim porodzie. Wywierają ucisk na powierzchniowy układ naczyń żylnych, wspomagając krążenie krwi w głębokim układzie żylnym oraz redukcję powstałego zastoju żylnego. Pończochy i podkolanówki okołooperacyjne są w kolorze białym. Otwór rewizyjny pozwala na szybką ocenę krążenia krwi u pacjenta poprzez ocenę stopy, bez konieczności zdejmowania pończoch.


Pończochy przeciwzakrzepowe Sigvaris

W naszej ofercie znajdą Państwo produkty przeciwzakrzepowe takich firm jak: Sigvaris, Medi, Aries, Relaxsan, Pani Teresa, Veera czy Varisan.



Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.