Wczytuję dane...

Różnice między produktami przeciwżylakowymi oraz przeciwzakrzepowymi

Różnice między produktami przeciwżylakowymi oraz przeciwzakrzepowymi

Wyroby przeciwżylakowe oraz przeciwzakrzepowe to dwa różne typy produktów. Różnią się one od siebie właściwościami oraz przeznaczeniem. Ponieważ często są ze sobą mylone, poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice między tymi produktami.

 

Produkty przeciwżylakowe


 

Produkty przeciwżylakowe (dla których stosuje się też określenie „uciskowe” oraz „kompresyjne”) są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które mają problemy z dokuczającymi im żylakami. Ta przypadłość wiąże się z m.in. ciągłym uczuciem ciężkości i zmęczenia nóg, obrzękiem, a także bólami w okolicy łydek oraz pod kolanami. Powodują je zaburzenia krążenia krwi, wywołane przez nieprawidłową pracę zastawek, znajdujących się w żyłach kończyn dolnych. Ucisk, zastosowany w produktach kompresyjnych, wywiera ciśnienie na wadliwie funkcjonujące naczynia krwionośne, dzięki czemu krew ponownie może krążyć w prawidłowy sposób.

 

Inne sytuacje, w których należy korzystać z wyrobów przeciwżylakowych to: odbywanie dalekiej podróży, podczas której jest się zmuszonym do długotrwałego przebywania w jednej pozycji, okres ciąży i połogu, a także praca o stojącym lub siedzącym charakterze. Używa się ich również w przypadku, gdy istnieje możliwość pojawienia się zakrzepów spowodowanych zakrzepicą - wówczas niezbędne jest codzienne korzystanie ze zmiennej kompresji. Jeśli nie mamy takich problemów, możemy stosować kompresję profilaktycznie, broniąc się przed nieprzyjemnymi skutkami choroby żylakowej.

 

Podsumowując - z produktów przeciwżylakowych skorzystamy wtedy, gdy będziemy chcieli zredukować skutki doskwierających nam żylaków lub chronić się przed ich pojawieniem.

 

Produkty przeciwzakrzepowe


 

Wyroby przeciwzakrzepowe (inaczej nazywane też okołooperacyjnymi) to specjalny typ artykułów uciskowych, przeznaczony dla tych, u których istnieje spora szansa wystąpienia zakrzepów (nie dotyczy to chorych na zakrzepicę żył głębokich - dla nich odpowiedniejsze są produkty uciskowe) lub zatorów żylnych - mogą one pojawić się przede wszystkim u osób przebywających przez długi czas w pozycji leżącej lub też poddających się operacji chirurgicznej. Często stosuje się je także podczas porodu. Ich cechą charakterystyczną jest znajdujący się w stopie otwór rewizyjny, pozwalający lekarzowi na wygodne kontrolowanie stanu danej kończyny.

 

W produktach przeciwzakrzepowych również zastosowano zmienną kompresję, dzięki czemu posiadają one właściwości przeciwżylakowe, jednak obecny w nich ucisk jest mniej trwały i utrzymuje się przez krótki (krótszy, niż w przypadku normalnych artykułów uciskowych) czas, konieczny do przeprowadzenia operacji i ewentualnej rekonwalescencji po zabiegu. Dzięki temu, a także ze względu na fakt, iż wyroby te występują wyłącznie w kolorze białym (nie są one farbowane, jak to ma miejsce w przypadku pończoch czy podkolanówek uciskowych), mogą być one tańsze niż tradycyjne wyroby kompresyjne. Można je też bez obaw prać i gotować, co pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu higieny.

 

Jeśli ktoś chciałby zredukować takie dolegliwości, jak obrzęk, ból czy też uczucie ciężkości i zmęczenia, powinien skorzystać z tradycyjnych produktów uciskowych, rezygnując z linii przeciwzakrzepowej.

 

Podsumowując – z artykułów przeciwzakrzepowych skorzystamy wtedy, gdy będziemy narażeni, z powodu długotrwałego przebywania w pozycji leżącej lub poddania się operacji chirurgicznej, na powstanie zakrzepów i zatorów w naszych naczyniach krwionośnych.


 

Pamiętajmy – wyroby przeciwżylakowe oraz przeciwzakrzepowe to dwa różne typy produktów.

Wyroby przeciwżylakowe oraz przeciwzakrzepowe, choć różnią się od siebie właściwościami oraz przeznaczeniem, często są ze sobą mylone. Mogłoby wydawać się, że różnice te są na tyle niewielkie, iż nie ma znaczenia, produktów którego typu używamy, jednak prawda jest zupełnie inna. Niewiedza, związana z niewłaściwym rozpoznawaniem artykułów przeciwżylakowych i przeciwzakrzepowych, może prowadzić do wielu groźnych sytuacji, związanych z używaniem niewłaściwego wyrobu.

Produkty przeciwżylakowe

Produkty przeciwżylakowe (dla których stosuje się też określenie „uciskowe” oraz „kompresyjne”) są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które mają problemy z dokuczającymi im żylakami. Ta przypadłość wiąże się z m.in. ciągłym uczuciem ciężkości i zmęczenia nóg, obrzękiem, a także bólami w okolicy łydek oraz pod kolanami. Powodują je zaburzenia krążenia krwi, wywołane przez nieprawidłową pracą zastawek, znajdujących się w żyłach kończyn dolnych. Ucisk, zastosowany w produktach kompresyjnych, wywiera ciśnienie na wadliwie funkcjonujące naczynia krwionośne, dzięki czemu krew ponownie może krążyć w prawidłowy sposób.

Inne sytuacje, w których należy korzystać z wyrobów przeciwżylakowych, to odbywanie dalekiej podróży, podczas której jest się zmuszonym do długotrwałego przebywania w jednej pozycji, okres ciąży i połogu, a także praca o stojącym lub siedzącym charakterze. Jeśli nie mamy takich problemów, możemy stosować kompresję profilaktycznie, broniąc się przed nieprzyjemnymi skutkami choroby żylakowej.

Podsumowując - z produktów przeciwżylakowych skorzystamy wtedy, gdy będziemy chcieli zredukować skutki doskwierających nam żylaków lub chronić się przed ich pojawieniem.

Produkty przeciwzakrzepowe

Wyroby przeciwzakrzepowe to specjalny typ artykułów uciskowych, przeznaczony dla tych, u których istnieje spora szansa wystąpienia zakrzepów lub zatorów żylnych (mogą się one pojawić przede wszystkim u osób, które przez długi czas przebywają w pozycji leżącej lub też niedawno poddawały się operacji chirurgicznej). W tej kategorii produktów również zastosowano zmienną kompresję, jednak działa ona nieco inaczej, niż w przypadku wyrobów przeciwżylakowych – dzięki wywieraniu odpowiedniego ciśnienia na naczynia krwionośne przeciwdziała powstawaniu w nich skrzeplin, nie ma jednak właściwości niwelujących negatywne skutki żylaków. Jeśli ktoś chciałby zredukować takie dolegliwości, jak obrzęk, ból czy też uczucie ciężkości i zmęczenia, powinien skorzystać z tradycyjnych produktów uciskowych, rezygnując z linii przeciwzakrzepowej.

Podsumowując – z artykułów przeciwzakrzepowych skorzystamy wtedy, gdy będziemy narażeni, z powodu długotrwałego przebywania w pozycji leżącej lub poddania się operacji chirurgicznej, na powstanie zakrzepów i zatorów w naszych naczyniach krwionośnych.

Pamiętajmy – wyroby przeciwżylakowe oraz przeciwzakrzepowe do dwa różne typy produktów i nie można stosować ich zamiennie!

Pytania, wątpliwości, dobór produktów?

61 622 10 05

516 021 222

Zapraszamy do rozmowy z NASZYMI EKSPERTAMI.